Dopler Częstochowa. Produkcja i montaż osłon zewnętrznych oraz bram segmentowych i rolowanych - garażowych i przemysłowych.

Zapraszamy do firmy DOPLER - producenta osłon zewnętrznych oraz bram segmentowych i rolowanych.

Firma DOPLER istnieje w Częstochowie od 1995 roku. Zajmuje się produkcją i montażem szeroko pojętych osłon zewnętrznych oraz bram segmentowych i rolowanych. Świadczy kompleksowe usługi, od czynności projektowych poprzez doradztwo, produkcję i montaż. Dzięki takiemu połączeniu otrzymują Państwo kompletny produkt wraz z fachową obsługą i serwisem w jednej firmie.

DOPLER w swojej ofercie posiada:

ROLETY ZEWNĘTRZNE
BRAMY SEGMENTOWE
BRAMY ROLOWANE
KRATY ROLOWANE
ŻALUZJE FASADOWE
MARKIZY
REFLEKSOLE
NAPĘDY I STEROWANIA
FIBARO

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na: http://www.dopler.pl/
"Mobilny Paragon" ułatwi i usprawni pracę!

Już istnieje najmniejsze, mobilne biuro sprzedaży z możliwością wystawiania paragonów fiskalnych oraz faktur.

Dla wszystkich wielbiciel smartfonów, tych, którzy się z nimi nie rozstają, powstało mobilne biuro, dzięki czemu już wszystkie transakcje w swojej firmie możesz wykonywać przy pomocy swojego smartfona w każdym miejscu jakim się znajdziesz.

Program Mobilny Paragon współpracuje z małą drukarką fiskalną POSNET TEMO HS EJ poprzez bezprzewodowe łącze Bluetooth.

Dzięki temu użytkownik jest w stanie bez żadnych kabli wydrukować paragon fiskalny lub fakturę bezpośrednio ze swojego telefonu wyposażonego w nowoczesny system operacyjny Android. Program w Twoim telefonie pozwala na wprowadzanie klientów, edycję towarów i wydruk paragonów fiskalnych oraz faktur. Zestaw ten zatem stanowi najmniejsze mobilne biuro sprzedaży!

Możesz drukować: paragony, faktury, zamówienia, dowody KP bezpośrednio z telefonu

Program występuje w dwóch wersjach:
Mobilny Paragon dla mikro firm, jedno - lub kilkuosobowych.
Mobilny Paragon PRO, wersja rozbudowana dla firm małych i średnich o zwiększonych wymaganiach.
Dzięki temu programowi, który można zainstalować na dowolnym telefonie komórkowym wyposażonym w system operacyjny Android oraz moduł Bluetooth, możliwe będzie wystawianie paragonów fiskalnych oraz faktur wszędzie w terenie, w każdym momencie.

Po szczegóły i na zakupy zapraszamy na stronę:
http://www.kasy.czest.pl/mobilny-paragon.html
oraz do siedziby firmy: Częstochowa, ul. 1-go Maja 9A, tel.: 601 093 323.
Łóżko Rossano z firmy Mebin - rynkowym hitem miesiąca magazynu Meble Plus!

5. miejsce dla firmy Mebin w rankingu producentów mebli skrzyniowych 2014! Łóżko Rossano - rynkowym hitem miesiąca magazynu Meble Plus!

W tegorocznej edycji Rankingu Producentów Mebli firma Mebin zajęła bardzo wysokie, 5 miejsce w Rankingu Producentów Mebli Skrzyniowych, poprawiając swój ubiegłoroczny wynik o 2 miejsca w górę! Kolejnym najnowszym sukcesem firmy jest wyróżnienie dla łóżka Rossano, które stało się rynkowym hitem miesiąca magazynu Meble Plus.


Firma MEBIN ze Stobiecka Szlacheckiego jest dynamicznie rozwijającym się producentem mebli mieszkaniowych, odnoszącym sukcesy na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. Od 20. lat zaspokaja potrzeby klientów oferując wysmakowane kolekcje mebli stylowych i nowoczesnych z przeznaczeniem do jadalni, gabinetu, salonu i sypialni. Znakiem rozpoznawczym marki Mebin jest jakość wyrażona w wielu aspektach, które składają się na sztukę tworzenia mebli. Nowoczesna technologia, doskonałe wzornictwo, dbałość o staranne wykonanie, naturalne materiały sprawiają, że kolekcje Mebin są synonimem elegancji, funkcjonalności i dobrego smaku, tworzą niepowtarzalny klimat i zachęcają mieszkańców oraz gości do miłego spędzania czasu w modnie i stylowo zaaranżowanych wnętrzach.

Ranking Producentów Mebli, oceniający polską branże meblarską, organizowany jest przez miesięcznik "Meble Plus". Oceny branży, poprzez wypełnianie specjalnie przygotowanych ankiet, dokonują jej najbliżsi partnerzy – salony meblowe z całej Polski. Ankietowane salony oceniają oddzielnie producentów mebli skrzyniowych i tapicerowanych biorąc pod uwagę: wysokość obrotów osiąganych przez dany salon w relacjach z producentem, jakość kontaktów handlowych, udział producenta przy tworzeniu i uaktualnianiu ekspozycji w danym salonie, jakość materiałów promocyjnych dostarczanych przez producenta, jakość serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego a także jakość rozpatrywania reklamacji.

To zaszczytne wyróżnienie cieszy tym bardziej, iż zostało przyznane przez partnerów handlowych z terenów całej Polski, co niewątpliwie świadczy o doskonałej współpracy producenta z salonami i jest dobrą prognozą na przyszłość.

Magazyn Meble Plus opierając się o opinie sprzedawców 50 polskich salonów meblowych wytypował 10 najlepiej sprzedających się łóżek nietapicerowanych. Wśród wyróżnionych znalazło się łóżko firmy Mebin należące do kolekcji Rossano.

Eleganckie dwuosobowe łóżko Rossano występuje w dwóch wersjach: z zagłówkiem prostym i giętym. Wykonane zostało z drewna dębowego oraz naturalnej dębowej okleiny w wybarwieniu: bianco i notte. W standardowym wyposażeniu znajduje się stelaż ze sprężystymi listwami, natomiast w modelu z giętym zagłówkiem dodatkowo oświetlenie LED. Istnieje również możliwość zakupu łóżka ze schowkiem na pościel i podnośnikiem materaca.

Zgodnie z opiniami sprzedawców jednym z najważniejszych kryteriów, którymi kieruje się klient przy zakupie mebli do sypialni jest rodzaj materiału z jakiego wykonano łóżko. Cenione są bardzo łóżka drewniane lub z drewnianymi elementami oraz modele wykonane z płyt drewnopochodnych. Łóżka powinny być wyposażone w dodatkowe udogodnienia takie jak np. podnoszony stelaż i pojemnik, a także występować w różnorodnych wersjach kolorystycznych.

Uznanie z jakim spotkało się łóżko Rossano ogromnie cieszy i potwierdza obrany przez firmę kierunek w produkcji mebli do sypialni.

Oba wyróżnienia są świadectwem wysokiej jakości i funkcjonalności mebli firmy Mebin, a także brania pod uwagę potrzeb współczesnego klienta
Wiosenne kolekcje MEBIN

Podczas Targów Meble Polska 2014 miała miejsce premiera najnowszych kolekcji mebli do salonu, jadalni i sypialni – Primavera i Verano firmy Mebin. Producent pozostał wierny nowoczesnej stylistyce, którą charakteryzują: prostota, funkcjonalność modułowych brył i eleganckie wzornictwo. Znakiem rozpoznawczym obydwu kolekcji są szlachetne materiały: dąb naturalny (Verano) i strukturyzowany (Primavera), okleina naturalna, włoska tkanina obiciowa, szkło oraz ich ciekawe połączenia, które dają interesujące efekty kontrastów i dopełnień. Różnorodne kombinacje kolorystyczne: dąb naturalny – czerń, orzech antyczny – czerń (Verano), dąb - bianco, dąb – notte lub jednolite jasne wybarwienie - dąb naturalny (Primavera) oraz zestawienia faktur, np.: czarnych lub waniliowych, gładkich szklanych powierzchni frontów (szkło Lacobel) ze strukturą surowej deski, ożywiają proste formy kubistycznych brył i wprowadzają niepowtarzalny klimat do aranżowanego wnętrza. Producent zadbał również o wygodne rozwiązania technologiczne takie jak: podświetlenie półek, czy system otwierania push to open oraz zapewnił dostępność wielu wariantów każdego rodzaju mebli: łóżek, szaf, szafek, komód, witryn, barków, zestawów RTV, stołów, stolików i krzeseł. Tak bogaty asortyment i atrakcyjny design najnowszych kolekcji z oferty Mebin są dobrą prognozą nadchodzącej wiosny – wiosny, która być może ożywi i odmieni niejedno domowe wnętrze.

Primavera-Elisse Sypialnia-PRIMAVERA Sypialnia-VERANO VERANO
Diament Meblarstwa 2014 dla kolekcji Flamenco!

Z przyjemnością informujemy, iż w 8. edycji konkursu „Diament Meblarstwa” firma MEBIN otrzymała specjalną nagrodę przyznaną przez przedstawicieli salonów meblowych za kolekcję Flamenco. Nagroda została wręczona 11 grudnia 2013 roku przez redaktora naczelnego Biznes meble.pl Marka Hryniewickiego na ręce Justyny Kułakowskiej z-cy kierownika sprzedaży w firmie MEBIN.

Flamenco jest nowoczesną kolekcją mebli z przeznaczeniem do salonu, jadalni i sypialni. Znakiem rozpoznawczym kolekcji jest dynamizm form zaakcentowany przez interesujące połączenia materiałowe i kolorystyczne oraz eleganckie wykończenie – na wysoki połysk. Meble wykonane z użyciem naturalnej okleiny występują w dwóch wybarwieniach: bianco i notte. W każdym z proponowanych zestawów dominująca barwa została podkreślona przez kontrastujący z nią kolor aplikacji. Błyszczące powierzchnie, piękny wzór usłojenia oryginalnych aplikacji, ciemne szkło i czerwień dyskretnie rozmieszczonych akcentów (Flamenco notte) tworzą niepowtarzalny efekt wizualny. Flamenco, jak przystało na meble modułowe, stwarzają użytkownikom nieomal nieograniczoną możliwość indywidualnej aranżacji przestrzeni. W kolekcji znajdziemy między innymi witryny z ciemnym szkłem, użyteczne regały, panel TV, pojemne szafy, stoły różnej wielkości, krzesła, pufy oraz nowoczesną toaletkę z lustrem.

"Diament Meblarstwa” to organizowany przez miesięcznik "BIZNES meble.pl" oraz portal meble.pl prestiżowy konkurs na najlepsze produkty branży meblarskiej. Liczące się w branży wyróżnienie jest potwierdzeniem doskonałego wzornictwa i oryginalności produkowanych mebli, akcesoriów, półfabrykatów i komponentów meblowych. Nagroda podkreśla nienaganny wizerunek producenta, a także odzwierciedla znakomite postrzeganie produktu przez klientów oraz ekspertów. W skład Jury wchodzą eksperci z branży meblarskiej, przedstawiciele salonów meblowych, dziennikarze, architekci, projektanci wnętrz, naukowcy oraz przedstawiciele wiodących polskich targów meblowych. W 8. edycji konkursu zgłoszonych zostało aż 150 produktów.

To już czwarty „Diament” dla firmy Mebin. W 2013 roku ten zaszczytny tytuł otrzymała jadalnia Corino, w 2012 jadalnia ArtModulo, w 2010 kolekcja mebli Lazuryt. W 2011 roku w konkursie „Diament Meblarstwa” wyróżnienie otrzymała kuchnia Moon.
Zimowe inspiracje

Zima… kształtne płatki śniegu, spadające leniwie z nieba, srebrna kompozycja oszronionych szyb i tysiące wdzięczących się i mieniących wszystkimi kolorami świata iskierek na śniegowych połaciach. Ta pora roku to wbrew pozorom nie tylko biel, a zestaw pięknych kolorów, modnych w każdym sezonie.
Zima najczęściej kojarzy się nam ze śniegiem, czyli bielą. Tymczasem ta piękna pora roku kryje w swoich zaułkach najciekawsze barwy natury, idealnie współgrające z mroźnym krajobrazem. Żeby je dostrzec, wystarczy uważnie przyjrzeć się tej chłodnej, ale barwnej aurze.

Owoce kaliny

Czasem, gdy zima przychodzi wcześniej niż zwykle, oszronione owoce jarzębiny, berberysu czy kaliny wzbudzają szczególne zainteresowanie naszych skrzydlatych przyjaciół. Wdzięcząca się na nich czerwień ożywia uśpiony krajobraz, przypominając pękate bombki na choince. Podobne ożywienie i fascynację możemy uzyskać we własnych wnętrzach, malując je na przykład kolorami Malinowy Ogród i Klon Srebrzysty z palety farb Śnieżka Barwy Natury. To połączenie z pewnością wywoła uśmiech na naszych twarzach, przy każdym wspomnieniu zimowych harców i zaczerwienionych od mrozu policzków.

Czapki na drzewach

Zielone lub srebrzyste igiełki drzew, nieśmiało wyglądające spod śnieżnych czap to najbardziej urokliwy widok zimowych pejzaży. Złapane przez mróz, najczęściej przywdziewają szare i grafitowe mundurki – najmodniejsze w tym sezonie. Przy pierwszym powiewie wiatru strząsają z siebie białą pierzynę, zmieniając tą kurtyną wszystkie widziane przez nas barwy. Z pozoru chłodne szarości, świetnie odnajdują się również jako wystrój nowoczesnych mieszkań. Doskonałym tego przykładem są współgrające ze sobą kolory: Klon Srebrzysty i Cisza o Zmierzchu Śnieżka Barwy Natury.

Ciepły brąz

Już same widoki, podczas górskich spacerów po spowitych białym szaleństwem szlakach, potrafią rozgrzać nie jedno serce. Urokliwe, małe, drewniane mostki nad żwawymi potokami, kuszą czekoladowym brązem, konkurując z odcieniami pni drzew. Brąz jest magicznym kolorem – dodaje otuchy, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i kojarzy się z ciepłem rodzinnym. W naszych wnętrzach będzie świetnie kontrastował z ciepłymi beżami czy ecru, obejmując nas swoim dobroczynnym wpływem.

Odcienie błękitu

Kiedy w środku zimy, wczesnym rankiem wyglądamy przez okno, przy dobrej pogodzie malują się przed nami wszystkie odcienie niebieskiego. Ozdobione szyby połyskują błękitem w kształcie gwiazdek, niebo przebudza się kobaltem wyłaniając się spod ultramaryny, jednak każdy z nich zdaje się współgrać ze srebrem i szarościami. Piękno zimowego poranka w każdym salonie świetnie oddadzą barwy Chabrowa Dolina i Klon Srebrzysty z palety Śnieżka Barwy Natury. Ciepły odcień Srebrzystego Klonu i odpowiednie dodatki zrównoważą delikatny chłód niebieskiego, nadając wnętrzu klasycznego, stonowanego charakteru.

Wszystkie wschody słońca

Ze wszystkich odsłon zimy, najbardziej efektowną jest ta, mieniąca się w słońcu na pomarańczowo i żółto, czasem z domieszką różowego. W gęstej powłoce śniegu wyłaniają się tylko kształty drzew, udających bałwany i spadziste dachy chat, w równie pokaźnej pokrywie. Całe w milionach iskrzących się barw, migoczą w słońcu, jedna mocniej od drugiej, przywołując najcieplejsze emocje. Tę pozytywną, pełną wdzięku i uroku energię, możemy przenieść do najbliższego otoczenia przy wykorzystaniu farb Śnieżka Barwy Natury. Dzięki dobraniu odpowiednich kolorów, nasz salon może przemienić się w prawdziwą wrzosową dolinę rodem z bajki lub wyciągniętą prosto z obrazu najlepszego artysty.

Zima codziennie przedstawia się nam innymi kolorami. Raz eksponuje błękity i szarości, budząc respekt, skłaniając do rozmyśleń, by innym razem zaskoczyć nas całą paletą ciepłych i radosnych barw, mieniących się na śniegu. Inspirując się barwami natury, możemy uchwycić w naszych domach wszystkie pozytywne emocje, osiągalne dzięki kolorom i cieszyć się nimi każdego dnia.
Świąteczne wnętrze

Bożonarodzeniowy klimat chętnie podkreślamy choinką, ozdobami w postaci mikołajów i reniferów, a także kolorowymi lampkami. Szczęśliwie asortyment dodatków jest na tyle szeroki, że każdy może swobodnie decydować o tym, jak ma wyglądać jego mieszkanie. A może by w tym roku postawić na coś... nietypowego?

Z reguły lubimy otaczać się przedmiotami, które przypominają nam o Świętach. Aranżacja wnętrza w klimacie Bożego Narodzenia to już nie tylko ceramiczne figurki i bombki, ale także poszewki na poduszki, narzuty czy zasłony. Do tego grona mogą dołączyć także rolety, które stanowią ważny, ponieważ bardzo reprezentacyjny element dekoracyjny naszego mieszkania.

Dekorator on-line

Jeśli chcemy, aby nasze rolety oddawały klimat Bożego Narodzenia, nie musimy decydować się wyłącznie na czerwone czy ciemnozielone modele. Internetowy sklep e-lotari.pl oferuje produkty w pełnej gamie kolorystycznej, a Dekorator Lotari umożliwia wybór wzoru w zależności od preferencji. Istnieje możliwość zamówienia rolety na wymiar, a także wyboru rodzaju tkaniny i zastosowanego mechanizmu. Możemy więc zdecydować się na dowolny, wybrany przez siebie model okraszony ulubionym świątecznym motywem, a następnie zamówić roletę z dostawą do domu.

Na miarę Świąt

Dekorując okno, możemy sięgnąć po lampki, stroiki ze świecami czy wszelkie inne dekoracje, które lubimy i chętnie wykorzystujemy, nie tylko w okresie świątecznym. Dokonując zaś wyboru wzoru rolety, możemy zdecydować się zarówno na tradycyjne gwiazdki, renifery czy choinki, a także nawiązać wzorniczo do tych motywów, który mamy już w mieszkaniu – na przykład na zasłonach czy obrusie. W ten sposób nasze wnętrze będzie idealnie skomponowane, a my – zadowoleni z efektu.

Więcej informacji na: www.e-lotari.pl
Zapraszamy do firmy Mebin, do Stobiecka Szlacheckiego135, w Radomsku.

Kolekcja CORINO – łączy w sobie zamiłowanie do natury i funkcjonalną nowoczesność. Są to meble z frontami z litego drewna dębowego z elementami wykończonymi naturalną okleiną dębową w ciepłych kolorach dąb naturalny i orzech. Ciekawa wzorniczo tkanina zdobi wybrane elementy z kolekcji np. szczyty łóżek i froty komód. Ozdabiając jadalnie, salony i pełne uroku sypialnie, meble CORINO wnoszą do wnętrz klimat pełen elegancji i dobrego smaku.
Światowa jakość, rodzima produkcja

W otwartej, globalnej gospodarce granice zacierają się coraz bardziej, a rosnąca konkurencja sprawia, że dbałość o wysoką jakość rozwiązań jest niezbędna, by sprostać wymaganiom rynku. Przykładem polskiej marki oferującej wyroby na światowym poziomie jest Alwood, zajmująca się produkcją aluminiowych systemów meblowych oraz aluminiowych ramek do frontów meblowych.

Z zalewem rynku przez – często niespełniające najważniejszych norm – produkty, mamy do czynienia niemal w każdej branży. Podobnie jest w przypadku branży aluminium. Rosnąca popularność wykorzystujących zalety aluminium rozwiązań konstrukcyjnych, takich jak profile architektoniczne czy drzwi przesuwne, związana jest z napływem wytworzonych w Azji produktów, których jakość pozostawia wiele do życzenia.

Patriotyzm gospodarczy kluczem do rozwoju

Alternatywą dla zagranicznych produktów są rozwiązania oferowane przez krajowych producentów. Dobry przykład "patriotyzmu gospodarczego" stanowią największe europejskie gospodarki, gdzie konsumenci starają się wybierać przede wszystkim wyroby rodzimych przedsiębiorców. Zyskują na tym zarówno miejscowe firmy, jak i budżet państwa, do którego trafiają dodatkowe środki. Dzięki temu, gospodarka danego państwa rozwija się, generując nowe miejsca pracy i dając zatrudnienie większej ilości osób. Świadomość gospodarcza wzrasta również wśród Polaków – według badania PBS, 30 % mieszkańców Polski twierdzi, że polskiej gospodarce najlepiej pomoże kupowanie rodzimych wyrobów. Sam fakt, że dany produkt wytworzony został na miejscu, w kraju, nie wystarczy jednak, by znalazł on uznanie odbiorców. Żeby tak się stało musi się on również charakteryzować wysoką jakością.

Gwarancja najwyższej jakości

Znakomitym przykładem polskiej marki oferującej rozwiązania najwyższej jakości jest Alwood, należąca do firmy Yawal S.A. – jednego z największych dostawców aluminiowych systemów profili architektonicznych w Polsce. Szeroka oferta marki Alwood obejmuje funkcjonalne systemy do drzwi przesuwnych, balustrady i barierki aluminiowe, wykonane z aluminium parapety, ramki do frontów meblowych oraz profile standardowe. – Alwood to w 100% polska marka – produkcja naszych rozwiązań odbywa się w całości w Polsce, w oparciu o rodzimą technologię. Dysponujemy własną lakiernią i zespołem konstruktorów – wyjaśnia Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marki Alwood – Dajemy zatrudnienie polskim pracownikom i płacimy podatki w kraju, co wpływa na rozwój rodzimej gospodarki. Dzięki temu, że korzystamy z własnego zaplecza produkcyjnego, możemy zaoferować rozwiązania najwyższej jakości i szybkie terminy dostaw – podkreśla. Wszystkie wyprodukowane elementy aluminiowego systemu, jak również akcesoria do systemu, magazynowane są w jednym miejscu w firmie Yawal, która posiada nowoczesny magazyn wysokiego składowania. Stąd odbywa się dystrybucja na cały kraj.

Kontrola na każdym etapie

Dzięki tłoczeniu i anodowaniu sytemu Alwood w polskich fabrykach, systemy spełniają standardy najwyższej jakości. Kontrola odbywa się na każdym etapie ich wytwarzania. Od momentu tłoczenia profili, procesu anodowania, magazynowania i wydania towaru klientowi – tak, aby otrzymany produkt był najwyższej jakości. Wysoka jakość rozwiązań Alwood poparta jest odpowiednimi certyfikatami. Anodowane powłoki profili aluminiowych wykonywane są zgodnie z warunkami certyfikatu QUALANOD, co zapewnia odporność antykorozyjną i przekłada się na długość użytkowania wyrobu. Profile mogą być również malowane na dowolny kolor z palety barw RAL.

Polskie produkty

W wielu krajach można zaobserwować rozwój tzw. etnocentryzmu konsumenckiego, co oznacza, że konsumenci wybierają głównie wyroby krajowej produkcji. Tradycja wspierania własnej kultury jest silnie zakorzeniona np. we Francji. Choć do Francuzów dużo nam brakuje, coraz więcej Polaków zaczyna świadomie kupować to, co polskie. Patriotyzm konsumpcyjny powoli przenika także nasz kraj.

Zalet współpracy z rodzimymi producentami jest wiele. Kupując polskie wyroby i korzystając z rozwiązań oferowanych przez polskich przedsiębiorców, nie tylko otrzymujemy produkt najwyższej jakości, ale mamy też gwarancję terminowości dostaw, możliwość bezpośredniego i szybkiego kontaktu z producentem. I – co najważniejsze dla gospodarki kraju – przyczyniamy się do jej rozwoju.Mebin po raz kolejny wśród najlepszych producentów mebli skrzyniowych!

Firma Mebin dołączyła już po raz kolejny do zaszczytnego grona najlepszych producentów mebli skrzyniowych w Polsce i zajęła 7 miejsce w Rankingu Producentów Mebli Skrzyniowych, zorganizowanym przez redakcję magazynu Meble Plus.

Mebin, firma ze Stobiecka Szlacheckiego jest uznanym producentem mebli stylowych i nowoczesnych, przeznaczonych do salonu, jadalni, sypialni i gabinetu. Od 1994 roku z powodzeniem kontynuuje rodzinne tradycje meblarskie. Interesująca oferta wzornicza, najwyższa jakość wykonania oraz nowoczesne technologie sprawiają, iż firma oraz jej produkty od wielu lat otrzymują liczne nagrody i wyróżnienia, wśród, których znalazły się np. Diament Meblarstwa czy Produkt Roku. Sukcesy Mebin przekraczają granice naszego kraju. Firma doceniana jest przez rynki zagraniczne, między innymi rosyjski, niemiecki, węgierski, słowacki i ukraiński.

Meble firmy Mebin wykonane są z litego drewna oraz elementów z naturalnej okleiny, a pokrywane przyjaznymi dla środowiska i użytkownika lakierami wodnymi. Do najbardziej rozpoznawalnych kolekcji Mebin należą: ArtModulo, Lazuryt, Toskania, Szmaragd czy Afrodyta oraz najnowsze: Corino, Rossano i Flamenco.

W Rankingu Producentów Mebli Skrzyniowych, producenci oceniani są przez salony meblowe z całej Polski. Przedstawiciele salonów biorą pod uwagę między innymi: jakość mebli, poziom obsługi, serwis i współpracę. W bieżącym roku do udziału w Rankingu wytypowano 66. producentów mebli skrzyniowych.

Zaszczytne, 7 miejsce dla Mebin wskazuje na niezwykle wysoką pozycję firmy na polskim rynku, budzi uznanie dla jakości jej wyrobów, dbałości o zadowolenie klienta, działań związanych z promocją i współdziałaniem z przedstawicielami branży meblarskiej.Flamenco – udany debiut najnowszej kolekcji Mebin

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Poznańskich firma Mebin otrzymała wyjątkową nagrodę – statuetkę Złotego Akanta w konkursie Acanthus Aureus. Celem konkursu jest nagradzanie stoisk wystawienniczych, których rozwiązania architektoniczne i graficzne sprzyjają między innymi realizacji strategii marketingowej oraz kształtowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Wyróżniająca się ekspozycja każdego dnia przyciągała tłumy zwiedzających, zainteresowanych kompleksową ofertą Mebin.

Kolekcja Flamenco – zaprezentowana podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich Meble Polska 2013 to wykonane z okleiny naturalnej modyfikowanej meble do salonu, jadalni i sypialni. Meble występują w dwóch wybarwieniach: bianco i notte. W każdym z proponowanych zestawów dominująca barwa została podkreślona przez kontrastujący z nią kolor aplikacji. Dodatkowo, interesujące zestawienia materiałowe - połączenie naturalnej okleiny, ciemnego szkła czy czarnej tkaniny obiciowej nadają kolekcji niepowtarzalnego uroku i lekkości. Flamenco to meble modułowe, dzięki czemu można je z łatwością, w zależności od potrzeb i indywidualnych upodobań, przestawiać zmieniając aranżację wnętrz. W kolekcji znajdziemy między innymi stoły różnej wielkości, krzesła, pufy, witryny z ciemnym szkłem, użyteczne regały, panel TV, pojemne szafy czy nowoczesną toaletkę z lustrem. Bryły doskonale będą prezentować się zarówno we wnętrzach o małej jak i dużej powierzchni, w przestronnych domach i niewielkich mieszkaniach. Flamenco to propozycja nie tylko dla ceniących funkcjonalne rozwiązania aranżacyjne, ale i walory estetyczne poszczególnych mebli. Targi Meble Polska organizowane przez Międzynarodowe Targi Poznańskie to największe wydarzenie dla branży meblarskiej w Polsce. Targi miały charakter międzynarodowy - zwiedzający pochodzili z ponad 47 państw. Oprócz gości z Polski najliczniej reprezentowani byli kupcy z Rosji i Niemiec.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć kolekcji FLAMENCO.Czy pierwszy milion rzeczywiście trzeba ukraść? Europa wspiera kreatywnych!

Euro-biznes
„Pierwszy milion trzeba ukraść” – to utarte powiedzenie powoli traci na znaczeniu. Unia Europejska oferuje wiele możliwości dla ambitnych, którzy marzą o własnej firmie. Własny biznes to szansa zwłaszcza dla młodych osób – czasem wystarczy pomysł, cierpliwość oraz chęć do nauki i działania. Spośród wielu biznesowych programów szkoleniowo-doradczych finansowanych przez Unię Europejską każdy może znaleźć coś dla siebie. Większość osób rozpoczynających swoją przygodę z własną firmą ma podobne problemy: jak opisać to, co ma się w głowie językiem biznesowym, jak pomysł pokazać w liczbach. Warto pamiętać, że poznając nowe, praktyczne narzędzia, nie trzeba rezygnować z własnej wyobraźni. Połączenie dobrego pomysłu z umiejętnością zarządzania to klucz do sukcesu. – Tego wszystkiego można nauczyć się podczas warsztatów projektowych. Pierwszym krokiem jest pomysł, drugi powinien prowadzić do instytucji wyspecjalizowanej w doradzaniu startującym przedsiębiorcom – do miejsca, gdzie można przekuć pomysł w biznesowe działanie – radzi Daria Kubiak, Dyrektor ds. Finansowania Inicjatyw Strategicznych w Center of Excellence Akademii Leona Koźmińskiego.

Pasja i pomysł
Przykładem projektów realizowanych przez ALK jest program „Jak uruchomić własny biznes”, realizowany w latach 2006-2007 pod kierunkiem dra hab. Jerzego Cieślika. Projekt miał na celu pokazanie studentom, jak przekuć cenną teorię w praktykę. Kolejny projekt „Warszawa stolicą ambitnego biznesu” realizowany był przez Akademię wraz z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i miał za zadanie wspomaganie ambitnych form przedsiębiorczości. Aby wziąć udział w tej inicjatywie, chętni musieli wykazać się zarówno kreatywnością i innowacyjnością, jak też umiejętnością zaprojektowania dynamicznego biznesu. W tym przypadku nie chodziło o aktywizację bezrobotnych czy wykluczonych, ale o wsparcie najlepszych, najbardziej perspektywicznych pomysłów.
Jeden z beneficjentów – Jakub Urbański, doktorant biologii, założył firmę e-karma, zajmującą się sprzedażą żywego pokarmu dla zwierząt. Jeszcze w trakcie trwania projektu zaczęły napływać do niego duże zamówienia z zagranicy. Pan Jakub idealnie trafił w niszę. Okazało się, że połączenie jego naukowej pasji i biznesu gwarantuje sukces. Jest to tylko jeden z przykładów, który przyczynił się do wyróżnienia tego projektu na tle innych realizowanych w kraju przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Niedługo po zakończeniu drugiego projektu Akademia zabrała się za inny ambitny obszar „Przedsiębiorczość w sektorach kreatywnych”, otaczając opieką branże, które obecnie należą do najbardziej przyszłościowych i wzrostowych w województwie mazowieckim.

Widzialna ręka rynku
Założenie firmy to jednak nie wszystko. Poza programami, które mają na celu pomóc założyć własną firmę, ważne są też inicjatywy wspierające. Jak podkreśla Daria Kubiak – w zasadzie to one decydują o powodzeniu całego przedsięwzięcia, którego najlepszym wskaźnikiem jest ilość firm, która po zakończeniu finansowania z UE nadal funkcjonuje na rynku. W tym aspekcie Akademia ma się czym pochwalić – ponad 60% firm po dwóch latach od zakończenia udziału w projekcie jest nadal aktywnych na rynku i uczelnia ma z nimi kontakt. Korzyści z dodatkowych działań wspierających są obustronne – instytucja, zapewniając wsparcie, tworzy wokół siebie sieć przedsiębiorstw z nią współpracujących, zaś firmy zyskują opiekę merytoryczną i patronacką. Przykładem jest inicjatywa beneficjentów programu „Przedsiębiorczość w sektorze kreatywnym”, którzy założyli stowarzyszenie „ProKreatywni”. Akademia udostępniła salę i pomoc menadżerską, dzięki czemu grono filmowców, muzyków, plastyków i wszystkich osób o artystycznym usposobieniu biorących udział w projekcie ma wspólnego reprezentanta dbającego o to, aby o tej grupie przedsiębiorców było głośno. I głośno być powinno, gdyż przemysł kreatywny ma coraz większy udział w tworzeniu wysoko płatnych miejsc pracy, zaś pracownicy tego sektora stanowią coraz większy odsetek płatników podatków w obszarach miejskich.

Marzenia do realizacji
- Najczęściej jest tak, że kiedy jakiś podmiot ubiega się o dofinansowanie, to stara się tak skonstruować swój pomysł na biznes, aby wpisać się w ten segment, w którym są pieniądze. Dopasowuje się pomysł do źródła pieniędzy. To zabija kreatywność. My pokazujemy, że nie trzeba rezygnować ze swoich marzeń i planów, bo możliwości na uzyskanie dotacji jest sporo. Można zbierać kapitał na poszczególne elementy, łączyć pomysły, szukać współpracy czy alternatywnych rozwiązań – podpowiada Daria Kubiak. Zjednoczona Europa wspiera młodych i kreatywnych, przekazując środki zarówno na programy podobne do tych realizowanych przez Akademię, jak i na dofinansowanie indywidualnych osiągnięć, które w przyszłości mogą stać się podstawą do założenia biznesu. Własny biznes jest nie tylko szansą na samozatrudnienie, ale także sam tworzy nowe miejsca pracy. Nie dziwi więc bogata oferta projektów biznesowych i programów szkoleniowych oferowana przez Unię Europejską. Wspólna Europa, pogrążona w kryzysie, z widmem krachu ekonomicznego stara się wspierać ambitne, małe przedsiębiorstwa. – Polska nie jest jeszcze skutecznym biorcą środków unijnych. Owszem, jesteśmy kreatywni i pracowici, ale nie potrafimy jeszcze wycisnąć tyle, ile byśmy mogli – wyjaśnia Daria Kubiak. Jak widać, unijne fundusze to złoto dla zuchwałych.Częstochowa: przekwalifikują rolnika na operatora koparki

Rolnicy z czterech śląskich powiatów mają szansę na przekwalifikowanie się lub podjęcie działalności gospodarczej poza rolnictwem zupełnie za darmo. W powiecie częstochowskim, lublinieckim, myszkowskim i kłobuckim rusza właśnie projekt unijny, dzięki któremu rolnicy lub ich domownicy mogą zdobyć zawód kierowcy samochodu ciężarowego lub wykwalifikowanego operatora koparko-ładowarki. Programem zostanie objętych 60 osób. Zdaniem organizatorów projektów ma on zachęcić rolników do szukania innych źródeł dochodu, a ich domowników do aktywizacji zawodowej.

Spore bezrobocie wśród rolników
Aż 22 proc. bezrobotnych w woj. śląskim to mieszkańcy wsi. Najgorsza sytuacja panuje w północnych powiatach. W powiecie częstochowskim aż 85 proc. osób pozostających bez pracy mieszka na wsi, stopa bezrobocia w powiecie wynosi aż 21,6 proc. i jest najwyższa na Śląsku. Podobna sytuacja panuje w powiecie kłobuckim, gdzie 77 proc. bezrobotnych to mieszkańcy wsi. W powiecie myszkowskim wskaźnik ten wynosi blisko 50 proc. – czytamy w najnowszym raporcie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

– Zaledwie garstka rolników w woj. śląskim podejmuje dziś pracę poza gospodarstwem rolnym. Ta sama sytuacja dotyczy ich domowników, którzy albo pracują na roli, albo pozostają bez pracy. Przyczyna tego jest brak dodatkowych kwalifikacji, atrakcyjnych dla pracodawców z branż pozarolniczych zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, Francji czy Holandii – mówi Joanna Sapeta z Centrum Szkoleniowego Prym w Katowicach, który realizuje projekt „Nie tylko zboże zapełnia trzos”.

Szansą na pracę i nowe źródła dochodu stają się więc szkolenia podnoszące kwalifikacje lub wręcz przekwalifikowujące mieszkańców wsi. Takie projekty z powodzeniem realizowano już w wiejskich powiatach woj. pomorskiego, w którym rolnicy mogli liczyć m.in. na kursy kucharskie i prawa jazdy oraz warminsko-mazurskim, w którym rolników przyuczano do pracy w charakterze operatora wózka jezdniowego. W woj. podkarpackim z kolei szkolono przyszłych operatorów dźwigów. Teraz także śląscy rolnicy i ich domownicy będą mieli szansę żeby się przekwalifikować.

Uczą konkretnych umiejętności
Projekt „Nie tylko zboże zapełnia trzos” umożliwia im podniesienie kwalifikacji w profesji kierowcy samochodu ciężarowego lub operatora koparko – ładowarki. Szkolenia obejmą aż 36 osób, drugie 24 osoby. Udział w nich jest bezpłatny, za wszystko płaci Unia Europejska. – Szkolenia dają praktyczne umiejętności i solidną pozycję w CV. Osoby legitymujące się takimi kwalifikacjami mogą podejmować pracę w firmach budowlanych, spedycyjnych, transportowych i logistycznych, zarówno w kraju, jak i za granicą, tym bardziej, że projekt obejmuje także naukę języka angielskiego dla kierowców – mówi Joanna Sapeta.

Zapisy do projektu właśnie ruszyły. Pierwsze szkolenie – „Wykwalifikowany kierowca samochodu ciężarowego” obejmuje kurs prawa jazdy kat. C i szkolenie z języka angielskiego, które kończy się międzynarodowym egzaminem TOEiC. Dodatkowo 12 osób, które jako pierwsze zda prawo jazdy, zostanie objęte szkoleniem przygotowującym do przewozu materiałów niebezpiecznych tzw. ADR podstawowym i specjalistycznym. Cały kurs zakończony zostanie egzaminem państwowym, którego dyplom potwierdza uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym.

Drugi blok szkoleń „Wykwalifikowany operator koparko-ładowarki” obejmuje kurs operatora koparko-ładowarki oraz szkolenie z zakresu języka angielskiego, które kończy międzynarodowy egzamin TOEiC. Uzupełnieniem jest kurs organizacji, bezpieczeństwa i higieny pracy. Całość kończy podobnie jak w przypadku pierwszego bloku egzamin państwowy poświadczający uprawnienia. Wszystkie szkolenia są bezpłatne. Współfinansuje je UE w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Dodatkowo uczestnicy programu objęci są ubezpieczeniem, mogą także ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu na zajęcia. Projektem objęte zostaną osoby, które wykonują działalność rolniczą, są ubezpieczone w KRUS-ie.

Rolnik ze Śląska zapełni lukę w Niemczech?
Zdaniem Artura Ragana, rzecznika prasowego agencji pracy tymczasowej Work Express podnoszenie kwalifikacji w konkretnym zawodzie może umożliwić znalezienie rolnikom i ich domownikom pracy sezonowej także poza granicami kraju – Wykwalifikowanych kierowców wciąż szukają niemieckie firmy spedycyjne. Obecnie ponad 60% przedsiębiorstw z tego sektora odczuwa deficyt fachowej siły roboczej. Jedną z przyczyn jest brak możliwości wyrobienia uprawnień podczas odbywania służby wojskowej. Po reformie Bundeswehry kierowców nie przybywa, zapotrzebowanie rośnie, jednocześnie coraz mniej Niemców chce robić prawo jazdy na własny koszt. I tutaj pracownik z Polski, z uprawnieniami i doświadczeniem, ale także znajomością języka obcego może okazać się atrakcyjny dla niemieckiego pracodawcy – mówi Ragan.

Ile może zarobić Polak za granicą na stanowisku kierowcy lub operatora? Według firmy Work Express kierowca samochodu ciężarowego w Niemczech, w zależności od trybu pracy, tras i wielu innych czynników, zarabia od 1500 do 2100 euro na rękę. Z kolei operator koparko-ładowarki we Francji ma szansę na zarobek rzędu 2000 euro na rękę. Całkiem spore pieniądze, jakie można zarobić nad Odrą lub Sekwaną już dziś kuszą mieszkańców wsi i małych miasteczek. - Około 60% budowlańców zatrudnianych przez nas we Francji to ludzie zamieszkali w małych miejscowościach, najczęściej na terenie województw śląskiego, małopolskiego i lubelskiego. Wśród nich jest spora grupa operatorów ciężkiego sprzętu budowlanego. Pracowali oni między innymi przy budowie jednego z odcinków paryskiego metra oraz tunelu w Alpach – mówi Ragan.

WAŻNE!
Zapisy do projektu „Nie tylko zboże wypełnia trzos” prowadzone są od 1 kwietnia. Więcej informacji można uzyskać w biurze projektu w Domu Rzemiosła w Lublińcu tel. 034 344 81 36 , a także na stronie internetowej www.cseprym.pl

Projekt „NIE TYLKO ZBOŻE ZAPEŁNIA TRZOS - nowe kwalifikacje szansą podjęcia zatrudnienia w branży pozarolniczej" realizowany w ramach poddziałania 8.1.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.Zaczaruj dom kwiatami

Święta Wielkanocne wprowadziły wiosenną aurę do domu tylko na chwilę. Jak zatem sprawić, aby się u nas zadomowiła? Wykorzystajmy detale z akcentami kwiatowymi o orzeźwiających kolorach, dzięki którym oczekiwanie na słońce będzie łatwiejsze. Radzimy, jak dopasować do siebie elementy aranżacji, aby kwiatowe ornamenty nie były męczące, a wprowadzane zmiany nie przemieniły się w remont.
Praktykowane obrzędy ludowe przywoływania wiosny, takie jak np. topienie Marzanny, czy przemarsz dookoła domu z gaikiem – udekorowaną we wstążki gałązką sosny, już zamierają. Dlatego świetnym sposobem, który przyniesie efekt, a dodatkowo poprawi nam nastrój, jest wprowadzenie wiosny do domu za pomocą kwiatów. Są one wyznacznikiem stylu romantycznego, prowansalskiego i angielskiego. Ożywiają każdą zamkniętą, nawet najbardziej ascetyczną przestrzeń, czyniąc ją przytulną i ciepłą. W aranżacji domu nie powinno ich zabraknąć, ponieważ rozweselają i dodają uroku – tworzą klimat. Zainspiruj się i nadaj mieszkaniu nowe oblicze!

Wiosenne kolory we wnętrzu
Florystyczne wzory warto wykorzystać w aranżacji wnętrza, ponieważ tak jak kolory i symbole, mają wielką moc oddziaływania. Jeżeli nie planujemy remontu, proponujemy wykorzystanie fototapet, naklejek na ścianę, zwiewnych zasłon, poduszek i obrusów. Kwiaty w aranżacji powinny być o jasnej, soczystej i żywej kolorystyce. Te w odcieniach zieleni, czerwieni oraz żółci, to najlepszy znak rozpoznawczy wiosny. Do tego najbardziej harmonizują z przestrzenią, są delikatne a jednocześnie dają zdecydowaną zmianę.

Dodatki zdobione kwiatami Kwiaty są nie tylko elementem aranżacji domu, ale ozdobą biżuterii oraz ubioru. W mieszkaniu akcentem dekorującym mogą być ażurowe lampy, wzorzyste talerze, garnki i sztućce, a nawet ręczniki i dywaniki. Wszystkie potrafią zmienić oblicze przestrzeni i wnieść powiew wiosny. Do tego są bardzo modne, a spośród nich na wyjątkowe wyróżnienie zasługują na pewno linie sztućców i elementy galanterii firmy Hefra. – Wzory sztućców linii Toskania, Aleksandra czy Carmen są zdobione ornamentami roślinnymi. Najbardziej bogato dekorowane, ornamentem o motywach kiści winogron, są sztućce linii Toskania. Dzięki temu, ta swego rodzaju biżuteria dla stołu zbliża użytkowników do natury i rozwesela nakrycie – mówi Bartosz Hejmej z Warszawskiej Fabryki Platerów Hefra. - Dzięki swojej lekkości i ażurowemu wyglądowi, sztućce Toskania stanowią doskonałe dopełnienie przyjęcia w domu i w ogrodzie. Nakrycie rozweselą też elementy galanterii stołowej takie jak na przykład cukierniczka Fraget, patera truskawkowa, czy nawet serwetniki i koziołki pod sztućce, które udekorowane są sterczynkami i listkami oraz kwiatami – uzupełnia Bartosz Hejmej.

Żywe kwiaty zawsze w modzie
Oprócz tkanin oraz oryginalnych drobiazgów z ornamentami i symbolami wiosny, energii przestrzeniom dodadzą również żywe kwiaty doniczkowe. Na szczęście te wiosenne już dawno dostępne są w kwiaciarniach i sklepach. Uśmiech na twarzy spowodują kolorowe hiacynty, żonkile, krokusy oraz narcyzy. Nie należą one, co prawda do najbardziej trwałych ozdób, jednak nigdy się nie nudzą, do wszystkiego pasują i pięknie pachną! Aby je wkomponować do wnętrza, należy umieścić je w kolorowych doniczkach i ustawić na parapetach, stołach i w kuchni. Jeżeli jednak kwiaty nam nie wystarczą, możemy stworzyć kompozycję z gałązek forsycji, jabłoni lub wiśni.

Pamiętajmy, że każdy akcent kolorystyczny, czy kwiatowy nada naszemu mieszkaniu życia. Stworzy namiastkę wiosny, zagwarantuje dobry humor i samopoczucie zanim jeszcze nadejdzie ta prawdziwa. Nie należy jednak przesadzić. Jak zatem dopasować kwiaty do aranżacji, aby nie były męczące i kiczowate zarazem? – Kluczem do stworzenia wiosennego klimatu jest wprowadzenie zmian zgodnie z myślą „co za dużo – to niezdrowo”. Gustownie dobierajmy drobiazgi, łączmy wzory florystyczne z jednolitymi i monochromatycznymi oraz bawmy się stosując technikę decoupage. Zwykle w pomieszczeniu jeden detal z ornamentem roślinnym, sztućce czy wazon na stole, lub fototapeta na ścianie, wystarczą – radzi Bartosz Hejmej.Kącik dla Niej

Nowoczesna i funkcjonalna! Dziś, podobnie jak w latach poprzednich, wydaje się być nieodłącznym elementem wystroju każdej „damskiej” sypialni.
Elegancka toaletka Rossano, o prostej, minimalistycznej formie, w zestawieniu z użyteczną nadstawką zaopatrzoną w poręczne szuflady, pięknym dużym lustrem i lekkim tapicerowanym stołkiem ociepli wnętrze tego jakże istotnego domowego pomieszczenia, nadając mu kobiecego wyrazu i wdzięku.
Wykonana w jasnej tonacji bianco, połączonej z czarną barwą tkaniny, o frontach z litego drewna dębowego jest doskonałym uzupełnieniem całej kolekcji. Oryginalna forma w kształcie litery T nadaje bryle uroku i lekkości. Pojemne, otwierane na dotyk szuflady nadstawki doskonale porządkują kobiece drobiazgi. Wygodny, niewielki stołek, pokryty czarną tkaniną idealnie dopasowany kształtem i wielkością do toaletki pozwala na w pełni komfortowe użytkowanie tego funkcjonalnego mebla.
Toaletka stwarza niezwykle intymną przestrzeń zarezerwowaną tylko dla kobiety, taki prywatny kobiecy kącik gdzieś we wnętrzu sypialni. Tu może ona ukryć swoje skarby – biżuterię czy kosmetyki, a przed zawieszonym na ścianie obszernym lustrem poświęcić kilka chwil na relaksujący masaż twarzy czy dłoni i odpowiednio zatroszczyć się o swoją urodę.
Lekka, o pełnej prostoty linii wzorniczej, piękna toaletka Rossano jest przykładem połączenia elegancji i funkcjonalności. To doskonała propozycja zarówno dla małych jak i większych sypialni - nie zajmuje wiele przestrzeni a przy zmianach aranżacji pomieszczenia można ją bez trudu przestawić w wybrane miejsce.
Toaletka Rossano – oryginalny prezent na zbliżający się Dzień Kobiet? Jak najbardziej! Podarunek praktyczny i jednocześnie tak bardzo kobiecy…Akademia Elektryka

Projekt realizowany przez ABC Data Marketing ma przeszkolić ponad 700 elektryków z całej Polski ABC Data Marketing na zlecenie firmy Schneider Electric zajmie się obsługą i wsparciem marketingowym warsztatów pod nazwą „Akademia Elektryka”. Jest to cykl bezpłatnych, certyfikowanych szkoleń warsztatowych organizowanych przez firmę Schneider Electric – światowego lidera w zarządzaniu energią. Szkolenia, które zostaną przeprowadzone w 22 miastach Polski potrwają od marca do listopada br.
„Akademia Elektryka” skierowana jest do elektroinstalatorów i elektryków, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje z zakresu efektywnego zarządzania energią elektryczną. Projekt adresowany jest również do fachowców, którzy chcą być na bieżąco z nowościami branżowymi i nowymi produktami.
Najważniejszym celem bezpłatnych szkoleń jest szansa na podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz zdobycie cennej wiedzy potwierdzonej certyfikatem. Dodatkowo uczestnicy warsztatów mają możliwość skonfrontować teorię z praktyką, dzięki konsultacjom z fachowcami firmy Schneider Electric oraz podczas zajęć praktycznych.
W ciągu 9 miesięcy w szkoleniach weźmie udział nawet 700 kursantów z całej Polski. Warsztaty odbywać się będą m.in. w Płocku, Radomiu, Piotrkowie Trybunalskim, Gorzowie Wlkp., Elblągu, Tarnowie, Siedlcach, Kaliszu, Koninie, czy w Suwałkach. W sumie projekt będzie zrealizowany w 22 miastach Polski. Istotnym punktem szkoleń jest ich praktyczna strona. Oprócz wiedzy teoretycznej kursanci wezmą udział w specjalistycznych warsztatach, gdzie wykorzystywane będą najnowsze urządzenia Schneider Electric. Na zakończenie każdy uczestnik otrzyma certyfikat Akademii Elektryka, potwierdzający zdobycie fachowej wiedzy.
Cykl bezpłatnych, ogólnopolskich spotkań pod nazwą „Akademia Elektryka” zorganizowany jest po raz pierwszy, jednak organizatorzy nie wykluczają kolejnej edycji. W projekt zaangażowało się Stowarzyszenie Elektryków Polskich, a wsparcia medialnego udzieliło pismo branżowe „Fachowy Elektryk”.
Więcej informacji na temat szkoleń dostępnych jest na stronie: www.akademiaelektryka.plJak w ciągu roku zmieniły się ceny wynajmu mieszkań?

Analitycy wyszukiwarki nieruchomości morizon.pl sprawdzili, jak w ciągu roku zmieniły się średnie ceny ofertowe wynajmu mieszkań w dziesięciu największych miastach Polski. Tańsze niż na początku 2012 roku są kawalerki. Wyższych opłat spodziewać się mogą najemcy mieszkań dwu lub trzypokojowych.
„Jeszcze rok temu przewidywano, że kryzys gospodarczy oraz obostrzenia w zakresie przyznawania kredytów hipotecznych przez banki i wiążący się z nimi spadek zakupu nieruchomości, zwiększą zainteresowanie wynajmem mieszkań. Rosnący popyt miał z kolei spowodować znaczny wzrost cen wynajmu. Tymczasem, w ciągu roku ceny ofertowe wynajmu mieszkań spadły. Właścicielom coraz trudniej jest wynająć mieszkanie, ponieważ w obliczu niepewności na rynku pracy i rosnących kosztów życia, mieszkańcy dużych miast, coraz częściej decydują się pozostać w dotychczasowym lokum. Młodzi ludzie, którzy do tej pory stanowili dużą grupę najemców, odsuwają w czasie decyzję o zamieszkaniu na własny koszt i pozostają dłużej w domu rodzinnym.” - mówi Bolesław Drapella, Prezes Morizon S.A.

Bydgoszcz i Lublin – miasta największych kontrastów
W Bydgoszczy średnie ceny ofertowe za wynajem mieszkania jedno i trzypokojowego spadły w porównaniu do początku zeszłego roku. Wynajmując mieszkanie jednopokojowe, płaci się tam do 16 proc. mniej niż w poprzednim roku. Wynajem mieszkania trzypokojowego staniał średnio o 3 proc. Zdrożał natomiast wynajem mieszkań dwu i czteropokojowych, odpowiednio o 2 i aż 29 proc. W Lublinie kawalerki są o 4 proc. tańsze niż w styczniu 2012 r. W tym roku mniej zarobią też właściciele mieszkań trzy i czteropokojowych, których ceny spadły odpowiednio o 10 i 16 proc. Podwyżka cen dotyczy nieruchomości dwupokojowych – ceny ich wynajmu wzrosły aż o 14 proc.

Jakie mieszkania wynajmiemy taniej?
Sześcioprocentowy spadek średnich cen mieszkań jedno i dwupokojowych można zauważyć we Wrocławiu. W styczniu tego roku niecałe 2 proc. mniej zapłacili najemcy lokali trzypokojowych. W Poznaniu i Katowicach zauważyć można maksymalnie jednoprocentowy spadek średnich cen ofertowych wynajmu mieszkań dwupokojowych. Większe zmiany widoczne są w przypadku wynajmu kawalerek, które w Poznaniu staniały średnio o 3 proc., a w Katowicach o 4 proc. Znaczną różnicę odczuli najemcy nieruchomości trzy lub czteropokojowych. W stolicy Wielkopolski średnie koszty zostały obniżone odpowiednio o 9 i 7 proc. Mieszkańcy Katowic w styczniu 2013 za podobne mieszkania zapłacili aż 11 proc. mniej niż na początku minionego roku. Widoczne obniżki średnich cen wynajmu mieszkań dotknęły też krakowski rynek nieruchomości. Tam koszty wynajmu kawalerki i mieszkania dwupokojowego spadły o 3 proc. W stolicy Małopolski nieruchomości trzypokojowe są 6 proc. tańsze. Z kolei w Łodzi najwięcej stracą właściciele kawalerek, gdyż ich średni koszt najmu zmalał o 6 proc. Mniej niż w poprzednim roku (ok. 4 proc.) zarobią też wynajmujący mieszkania czteropokojowe. Natomiast mieszkania trzypokojowe zdrożały blisko o 5 proc. O ile w większości miast zauważalna była tendencja spadkowa cen wynajmu kawalerek, o tyle w Szczecinie, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, ich koszt wzrósł o 7 proc. W bieżącym roku średnio o 3 proc. mniej niż przed rokiem zarobią na wynajmie właściciele nieruchomości trzypokojowych. Wynajęcie mieszkania czteropokojowego jest natomiast 8 proc. tańsze niż w styczniu 2012 roku.

Warszawa i Gdańsk bez większych wahań
W stolicy Polski obniżki cen dotyczą tylko wynajmu kawalerek. Rosnące koszty utrzymania lokali pociągają bowiem ze sobą wzrost cen. W Warszawie, wskutek stałego popytu na wynajem mieszkań, właściciele mogą pozwolić sobie na podwyższanie stawek czynszów. W skali roku, zaledwie w granicach 2 proc. zdrożały miesięczne stawki wynajmu nieruchomości dwu i trzypokojowych. Pięcioprocentowe podwyżki dotyczą mieszkań czteropokojowych, które zazwyczaj zamieszkiwane są przez grupę młodych ludzi lub wynajmowane są z przeznaczeniem na biura. Na gdańskim rynku nieruchomości zmiany aktualnych średnich cen ofertowych za wynajem mieszkania w stosunku do ubiegłorocznych były minimalne, zarówno podwyżki, jak i redukcje nie przekroczyły 1 proc.

Średnie ceny ofertowe miesięcznej opłaty za wynajem mieszkania w poszczególnych miastach według liczby pokoi. Dane: morizon.plNagrody dla Mebinu na dobry początek 2013 roku!


Nagrody dla Mebinu na dobry początek 2013 roku!
Jadalnia Corino firmy Mebin nagrodzona Diamentem Meblarstwa 2013!


12 grudnia 2012 w Teatrze Sabat w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie „Diament Meblarstwa 2013”. Firma Mebin już po raz kolejny została uhonorowana statuetką, tym razem za jadalnię Corino w kategorii przestrzeń jadalniana w klasie premium.

Corino to meble z klasycznym rodowodem, o dynamicznych, geometrycznych formach i kontrastowych zestawieniach materiałowych i kolorystycznych, są połączeniem prostoty, funkcjonalności i naturalnego piękna. Corino to także meble modułowe, a więc odpowiednie do aranżacji każdego wnętrza. Niezwykle bogata oferta licząca kilkadziesiąt modeli mebli i zróżnicowanych wymiarami brył zaspokoi potrzeby wymagających klientów pragnących urządzić ze smakiem przestrzeń salonu, jadalni czy sypialni. Wykonano je z litego drewna dębowego i okleiny dębowej. Tym szlachetnym materiałom towarzyszą szkło i tkanina obiciowa nadające cech charakterystycznych kolekcji. Doskonałym podkreśleniem walorów estetycznych mebli jest również światło LED, które w dyskretny sposób oświetla wnętrza szafek, komód, barków i witryn. W nagrodzonej jadalni Corino znajdziemy wszystkie te elementy, idealnie komponujące się ze sobą. Jadalnię tworzą między innymi stół rozsuwany i stół z wsadem dokładanym, tapicerowane krzesła, witryny otwarte i witryny przeszklone, a także witrynki wiszące, barki obrotowe z oświetleniem górnym i bez, komody i stojaki na wino. Konkurs „Diament Meblarstwa” odbywa się już po raz siódmy. Jak co roku, jego celem jest wyłonienie najlepszych pod względem wzornictwa, technologii i funkcjonalności mebli, akcesoriów, półfabrykatów i komponentów meblowych wprowadzonych na rynek polski, a także projektów mebli, akcesoriów, półfabrykatów i komponentów meblowych. Nagroda jest potwierdzeniem doskonałego wzornictwa i oryginalności produktów. Wpływa również na wizerunek wyróżnionej firmy, będąc odzwierciedleniem znakomitego postrzegania jej produktu przez klientów i ekspertów. Organizatorami konkursu są: miesięcznik "BIZNES meble.pl" oraz portal meble.pl. W skład Jury wchodzą eksperci z branży meblarskiej, przedstawiciele salonów meblowych, dziennikarze, architekci, projektanci wnętrz, naukowcy oraz przedstawiciele wiodących polskich targów meblowych.

Produkt Roku 2013 dla sypialni Corino!
22 stycznia 2013 w Hotelu Polonia Palace w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek i wyróżnień firmom nagrodzonym w konkursie "Meble Plus - Produkt Roku 2013". Produktem Roku 2013 w kategorii Sypialnia, została sypialnia Corino firmy Mebin. Warto dodać, iż w poprzedniej edycji konkursu firma Mebin uzyskała aż 3 wyróżnienia! W sypialni Corino na szczególną uwagę zasługuje obszerne i wygodne łóżko, posiadające pojemny schowek na pościel i praktyczny podnośnik materaca. Znajdziemy tu także gustowną ławeczkę pokrytą dekoracyjną tkaniną i dopasowaną do szerokości mebla, zgrabne, symetrycznie rozmieszczone po obu bokach łóżka nocne szafki, a także funkcjonalną toaletkę z dużym ściennym lustrem. Wszystko godne najbardziej wymagających użytkowników. Kolekcja mebli do sypialni dostępna jest w dwóch ciepłych kolorach: dąb naturalny i orzech. Celem konkursu „Meble Plus – Produkt 2013”, jest wyłonienie najlepszych dostępnych w Polsce mebli, półfabrykatów i akcesoriów meblowych. Jury konkursu przy swoim wyborze ocenia walory wzornicze, użytkowe i estetyczne produktu, wysoką jakość wykonania, dobrą relację ceny do jakości, zgodność z obowiązującymi normami i zasadami konsumenckimi oraz nowatorstwo rozwiązań. Konkurs skierowany jest do producentów i wyłącznych importerów mebli, półfabrykatów i akcesoriów meblowych, a także polskich przedstawicieli zagranicznych producentów. W obecnej 11. już edycji nagrody i wyróżnienia zostały przyznane w 15 kategoriach.
Organizatorem konkursu „Meble Plus – Produkt 2013” jest redakcja miesięcznika „Meble Plus”. Warto wspomnieć, iż kolekcja mebli Corino znalazła się wśród nagrodzonych Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich Meble Polska 2012. Ta niezwykle prestiżowa nagroda już po raz trzeci wyróżnia firmę Mebin.
Elegancja w nowoczesnym wydaniu

Drzwi wejściowe pełnią w budynku ważną rolę – przede wszystkim mają za zadanie chronić wnętrze przed działaniem warunków atmosferycznych, zapobiegać stratom ciepła, charakteryzować się wytrzymałością i trwałością. Masywna konstrukcja rzadko odznacza się jednak wysoką estetyką. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi wejściowe łączące w sobie zalety użytkowe oraz atrakcyjny wygląd.

Drzwi wejścioweDrzwi wejściowe mają istotny wpływ na to, jak postrzegany jest cały budynek. Zaniedbane, zniszczone i mało estetyczne, źle świadczą o właścicielach obiektu. Co więcej, nieszczelne drzwi generują znaczne straty ciepła, przekładające się na zwiększone rachunki za ogrzewanie. Przy rosnących kosztach energii, inwestycja w wysokiej jakości konstrukcje drzwiowe może przynieść znaczące oszczędności.

Lekkość i atrakcyjny design
Współczesne rozwiązania konstrukcyjne pozwalają na stworzenie drzwi wejściowych, które łączą w sobie wytrzymałość, wysokie parametry termiczne oraz nowoczesny design. Drzwi, mimo, że zbudowane z solidnych materiałów, mogą więc sprawiać wrażenie „lekkich”, nie dominujących wnętrza konstrukcji. Osiągnięcie takiego efektu umożliwiają np. przeszklenia, które dodatkowo wpuszczają do pomieszczeń naturalne światło słoneczne oraz stosowanie ukrytych zawiasów, korzystnie wpływających na estetykę konstrukcji. To ostatnie rozwiązanie wykorzystane zostało w systemie PANdoor TM 77, przeznaczonym do wykonywania nowoczesnych konstrukcji drzwi wejściowych. – System PANdoor TM 77 odznacza się nowoczesnością, lekkością i ponadczasową wręcz elegancją. Przy jego tworzeniu mieliśmy na uwadze uzyskanie bardzo dobrych parametrów użytkowych oraz spełnienie panujących na rynku trendów estetycznych – tłumaczy Wojciech Kulej, Kierownik Produktu Okna i Drzwi w firmie Yawal, jednym z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce – Zastosowane w systemie rozwiązania – ukryte zawiasy, możliwość zastosowania paneli o dowolnym wzorze z aplikacjami ze stali nierdzewnej i ozdobnym frezem oraz szeroki wybór kolorystyki – to niewątpliwe zalety drzwi PANdoor TM 77, przekładające się na ich wysoką estetykę – podkreśla Wojciech Kulej.

Szczelne drzwi, ciepłe wnętrza
Nieszczelność drzwi wejściowych najbardziej odczuwalna jest w okresie zimowym, gdy mroźny, nieprzyjemny wiatr dostaje się do wnętrza przez różnego rodzaju szczeliny. Znaczne ograniczenie strat ciepła można osiągnąć poprzez wybór rozwiązań charakteryzujących się wysokim parametrami użytkowymi. W celu podniesienia izolacyjności cieplnej drzwi stosuje się przekładki termiczne. – Przekładki termiczne zastosowane w systemie drzwi PANdoor TM 77 pozwalają nie tylko na uzyskanie bardzo wysokich parametrów termicznych – współczynnik przenikania ciepła Uw =1,2÷0,8 W/m2 K, ale również na eliminację naprężeń cieplnych wywołanych różnicami temperatur – mówi Wojciech Kulej – W przypadku drzwi wejściowych istotne są też: przepuszczalność powietrza, wodoszczelność oraz izolacyjność akustyczna. Ta ostatnia wyrażana jest we wskaźniku Rw,, który dla systemu PANdoor TM 77 jest równy 30-40 dB – dodaje ekspert firmy Yawal. Drzwi o takiej izolacyjności akustycznej będą skutecznie zatrzymywać hałas dobiegający z zewnątrz, zapewniając w pomieszczeniach przyjemną ciszę i spokój.

Z punktu widzenia funkcjonalności drzwi wejściowych, istotne są ich szerokie możliwości konstrukcyjne, pozwalające na dopasowanie wyglądu konstrukcji, jej budowy i detali do danego wnętrza oraz do indywidualnych wymagań odbiorcy. W przypadku drzwi PANdoor TM 77 zostało to osiągnięte poprzez dostępność systemu w trzech wersjach – jednostronnie licowanej, dwustronnie licowanej oraz dwustronnie licowanej z zastosowaniem ramki dekoracyjnej, a także dzięki możliwości wykonywania skrzydeł w jednej płaszczyźnie w stosunku do ościeżnicy. Przy wyborze rozwiązań drzwi wejściowych istotna jest również szybkość i łatwość montażu oraz renoma producenta, przekładająca się na wysoką jakość konstrukcji oraz jej długoletnią eksploatację.
Lakierowanie drewna krok po kroku

Drewno, ze względu na swój niepowtarzalny urok i styl, jest materiałem często wykorzystywanym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domów. Chcąc zachować deski elewacyjne czy meble w dobrym stanie przez wiele lat, należy odpowiednio o nie zadbać. Jednym ze sposobów jest ich lakierowanie.

Proces lakierowania można przeprowadzić samemu. W zależności od naszych preferencji oraz specyfiki malowanego produktu, możemy wybrać jedną z trzech metod nanoszenia wyrobu: malowanie pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym.

Decydując się na któreś z dwóch pierwszych narzędzi, pamiętajmy, by były one przeznaczone specjalnie do malowania wyrobami rozpuszczalnikowymi. Jeśli mamy do dyspozycji wyłącznie pędzel uniwersalny, zaleca się przeszlifowanie włosia drobnoziarnistym papierem ściernym. Wygładzimy i zmiękczymy w ten sposób końcówki pędzla oraz usuniemy luźne włosy, które w przeciwnym razie mogłyby osadzić się na malowanej powierzchni. Natomiast jeśli będziemy malować wałkiem, wybierzmy model o włosiu krótkim oraz moherowym.

Odpowiedni preparat
Wybór lakieru uzależniony jest od przeznaczenia elementu, który będziemy malować. Do przedmiotów używanych wewnątrz, takich jak meble, boazerie czy dziecięce zabawki, najlepszy będzie Lakier Akrylowy VIDARON. Tworzy on odporną na ścieranie, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne powłokę. Jest też odporny na działanie wody, środków myjących i alkoholi. Lakier ten jest jednocześnie przyjazny dla osób szczególnie wrażliwych, gdyż spełnia wymagania europejskiej normy PN EN 71.3. Można go stosować również na zabawkach dla dzieci.

Do malowania drewna wykorzystywanego na zewnątrz budynków (np. desek elewacyjnych) dobrym wyborem będzie Lakier Zewnętrzny VIDARON. Jego zaletami jest zwiększona odporność mechaniczna przy jednoczesnym doskonałym efekcie dekoracyjnym. Ponadto, nowoczesna formuła UV NANO-BLOCKER oparta na dyspersji nanocząsteczek tlenku ceru skutecznie i na długo zabezpiecza włókna drewna przed promieniowaniem UV. Lakier ten jest elastyczny, dzięki czemu jest odporny na zmianę wymiarów drewna podczas różnych pór roku.

Przygotowanie podłoża
Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być gładkie, suche oraz wolne od zanieczyszczeń. Wszelkie miejsca zatłuszczone lub zażywiczone, należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Elementy, które będą stanowiły zmontowaną całość – np. deski elewacyjne – lakierujemy oddzielnie. Drewno powinniśmy przeszlifować papierem ściernym. Jego ziarnistość dobieramy do stopnia nierówności podłoża. Pamiętajmy, że musi ona być nie mniejsza niż 150 (w przypadku mebli i zabawek 120) i nie większa niż 200. Nagromadzony po szlifowaniu pył usuwamy odkurzaczem.

Przedmioty używane na zewnątrz wymagają dodatkowego zabezpieczenia Impregnatem Ochronno-Dekoracyjnym VIDARON tuż przed samym lakierowaniem. Zapewni on dodatkową ochronę przed zagrożeniami biologicznymi.

Elementy wykonane z surowego drewna, które będziemy malować Lakierem Akrylowym, mogą charakteryzować się dużą chłonnością. Dlatego zaleca się zagruntować je rozcieńczonym czystą wodą lakierem w proporcji 2:1. Dotyczy to szczególnie elementów drewnianych o rzadkim usłojeniu.

Pierwsza warstwa
Po otworzeniu puszki starannie mieszamy jej zawartość. Lakierowanie zacznijmy od trudnodostępnych miejsc. Lakier nanosimy grubą warstwą i lekko rozprowadzamy na powierzchni drewna, wykorzystując jego dobrą rozlewność. Łączenie poszczególnych elementów na większych powierzchniach powinno odbywać się na mokro, w czasie nie dłuższym niż 5 minut. Polakierowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia. Czas schnięcia wynosi: dla Lakieru Akrylowego do Drewna 4 godziny, a dla Lakieru Zewnętrznego 12 godzin.

Powtórna aplikacja
Kolejnym etapem prac jest przeszlifowanie drewnianego elementu papierem ściernym o gradacji około 320. Dzięki temu wygładzimy podniesione włosy drewna i uzyskamy idealną powierzchnię. Nagromadzony pył usuwamy odkurzaczem.

Dwie warstwy lakieru wystarczą, by uzyskać zadowalający efekt dekoracyjny i ochronny. Kolejne warstwy lakieru wzmocnią wizualną głębię faktury drewna. Podobnie jak w przypadku pierwszego malowania, czas schnięcia każdej warstwy wynosi odpowiednio 4 lub 12 godzin w zależności od stosowanego przez nas wyrobu.

Po zakończeniu prac
Ostatnią czynnością jest mycie narzędzi. Jeśli malowaliśmy Lakierem Zewnętrznym, używamy do tego rozpuszczalnika do wyrobów olejno-ftalowych. W przypadku Lakieru Akrylowego wystarczy czysta woda. Pędzel lub wałek dokładnie płuczemy i osuszamy.

Więcej informacji na temat impregnacji drewna oraz filmy instruktażowe pokazujące proces lakierowania krok po kroku można znaleźć na stronie www.vidaron.pl Lakierowanie drewna krok po krokuDIAMENT MEBLARSTWA 2013

Mebin

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że konkurs DIAMENT MEBLARSTWA 2013 został rozstrzygnięty.

Jury, w skład którego weszli eksperci z branży meblarskiej, przedstawiciele salonów meblowych, dziennikarze, architekci, projektanci wnętrz, naukowcy oraz przedstawiciele wiodących polskich targów meblowych zdecydowali o uhonorowaniu statuetką "Diamentu Meblarstwa" zestawu mebli CORINO w kategorii Przestrzeń Jadalniana Meble w klasie PREMIUM.

„Diament Meblarstwa” to konkurs na najlepsze produkty branży meblarskiej. Liczące się w branży wyróżnienie jest potwierdzeniem doskonałego wzornictwa i oryginalności produkowanych mebli, akcesoriów, półfabrykatów i komponentów meblowych. Nagroda podkreśla nienaganny wizerunek producenta, a także odzwierciedla znakomite postrzeganie produktu przez klientów oraz ekspertów.

MebinMebin

MebinMebin
Pomysł na aranżację domowej biblioteczki

Mebin BiblioteczkaMebin
Czy w dzisiejszych czasach domowa biblioteczka powoli odchodzi w zapomnienie? Czy jej miejsce zajmują telewizory, komputery, wieże i inne sprzęty elektroniczne? Jednym ze znaków naszej epoki jest niekończący się pośpiech widoczny we wszystkich sferach życia: szybko jemy, śpimy i biegamy pomiędzy pracą a domem, gdzieś po drodze robiąc jeszcze zakupy. Często po prostu nie mamy nie tylko czasu, ale i sił na tzw. życie kulturalne, choćby to najłatwiejsze do realizacji, bo w domowym zaciszu.
Ale są wśród nas tacy, dla których dzień bez książki to dzień stracony. Bez względu na pracę, jaką wykonują, płeć i wiek, ludzie ci są wierni. Wierni czytaniu i poznawaniu świata „z lektury”. Nie wyobrażają sobie życia bez książek, jeśli nie tych tradycyjnych to najnowocześniejszych - do słuchania. Takie osoby widać w tramwajach i autobusach gdzie zaabsorbowane interesującą fabułą, niekiedy nagle uśmiechają się do siebie, a czasami nie potrafią wprost oderwać oczu od zapisanych stronic.
Ludzie ci choćby zmieniali mieszkania kilka razy w roku, na pewno będą przenosić ze sobą pudła z książkami, dla których w nowym lokum zawsze musi się znaleźć poczytne miejsce. I zapewne dlatego, że zaczytani są wśród nas, biblioteczki nie odeszły jeszcze do lamusa.
W aranżacjach wielu współczesnych mieszkań widać umiłowanie do prostoty, minimalizmu i funkcjonalności. Poszczególne sprzęty powinny dawać możliwość łatwej i szybkiej zmiany wyglądu pomieszczenia. Dlatego cenione są meble modułowe, które w zależności od potrzeb możemy dowolnie przestawiać. Jedną z takich prostych i użytecznych brył przeznaczonych także na książki jest lekki regał wolnostojący z kolekcji Corino firmy Mebin w wersji standard, skośny oraz z podświetleniem wnęki. Te niezwykle mobilne meble, możemy dowolnie, zgodnie z naszym życzeniem ustawiać. Osoby pragnące podkreślić piękno swoich skarbów-książek z pewnością umieszczą je w eleganckich witrynach otwartych. W odróżnieniu od witryn ze szklanymi drzwiami, w których najlepiej prezentują się wszelkiego rodzaju kosztowne i kruche zarazem ozdoby, takie jak np. naczynia ceramiczne, w witrynach otwartych możemy bezpiecznie układać książki i czasopisma. Na czarnym tle mebla ich jaśniejsze i kolorowe obwoluty wyglądają znakomicie. I co najważniejsze zawsze są w zasięgu ręki. W kolekcji Corino znajdziemy dwa rodzaje witryn otwartych – mniejszą i większą. W sam raz na potrzeby małych i dużych czytelników. Ostatnia, dolna półka zaopatrzona została w drzwiczki pokryte czarnym szkłem, za którymi możemy umieścić np. nie tylko niewymiarowe czasopisma, ale i okulary, czy akcesoria do pisania; notesy, długopisy itp.

LampkaMebin BiblioteczkaMebin
W domowej bibliotece nie powinno zabraknąć również użytecznych gadżetów czytelniczych, takich jak stojaki na książki i gazety bądź pasująca do nowoczesnej stylistyki wnętrza lampa o geometrycznej formie, przy której miło będzie poczytać przed snem ulubioną lekturę. Te niewielkie dekoracyjne przedmioty komponują się idealnie ze wszystkimi meblami kolekcji.
Corino to zamiłowanie do natury, nowoczesny design i komfort użytkowania. Fronty z litego drewna dębowego połączono z elementami wykończonymi naturalną okleiną dębową w ciepłych kolorach: dąb naturalny i orzech. Kolekcja jest doskonałym pomysłem na aranżację salonu, jadalni i sypialni, a także oryginalnej domowej biblioteczki. Poszczególne bryły są nie tylko eleganckie i równocześnie pełne prostoty ale, co niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach, także funkcjonalne. Kontrastujące ze sobą zestawienia kolorystyczne mebli pozwalają na doskonałą ekspozycję prywatnego księgozbioru.
MEBIN więcej niż meble ...

MebinMebin

Wygoda, ergonomia, rozwiązania funkcjonalne i oryginalna forma to cechy charakterystyczne dobrego designu – wzornictwa, które zaspokaja potrzeby estetyczne, jest synonimem elitarności i luksusu. Młody polski design dochodzi do głosu i zaskakuje pomysłowością, łącząc funkcjonalizm z pięknem produktu, a kupujący otrzymują dobrze zaprojektowane przedmioty codziennego użytku, sprzęt AGD czy meble.

MebinMebin
Przykładem sztuki tworzenia mebli niepospolitych jest kolekcja Corino, laureatka Złotego Medalu targów Meble Polska 2012 . W tych meblach widoczna jest idea harmonijnego połączenia prostoty, funkcjonalności i naturalnego piękna. Zespołowi projektantów, technologom, mistrzom stolarskim udało się zachować właściwe proporcje pomiędzy wyobraźnią twórczą a dobrym, solidnym rzemiosłem, pomiędzy doskonałym wyczuciem i dostrojeniem do potrzeb rynku a zachowaniem indywidualnej linii stylistycznej, pomiędzy myśleniem awangardowym a odpowiedzialnością za sukces rynkowy produktu. W efekcie tych starań powstała nowoczesna, dopracowana wzorniczo i technologicznie kolekcja do salonu, jadalni, gabinetu i sypialni.

Corino to meble modułowe, a więc odpowiednie do aranżacji każdego wnętrza. Wykonane są z litego drewna dębowego i okleiny dębowej w towarzystwie szkła i tkaniny obiciowej. Doskonałym podkreśleniem walorów estetycznych mebli jest również światło LED, które w dyskretny sposób oświetla wnętrza szafek, komód, barków i witryn.

MebinMebinMebinMebin


Ciekawym rozwiązaniem są barki z funkcją obrotowych półek, która pozwala na dowolną zmianę dekoracji np. podczas przyjęcia. Panel TV z drzwiami przesuwnymi to interesujący rodzaj mebla, który w zależności od pory dnia i aktywności mieszkańców przeobrazi pokój w salę telewizyjną, lub w wygodne miejsce do pracy.

MebinMebinW pokoju dziennym czy salonie zawsze znajdzie się miejsce na stolik kawowy: dwupoziomowy, z taflą czarnego szkła i z chowanymi pufami. W sypialni zwróćmy uwagę na obszerne i wygodne łóżko, które posiada pojemny schowek na pościel z podnośnikiem materaca, gustowna ławeczka dopasowana do szerokości mebla, a także eleganckie szafki nocne. Do tych unikalnych mebli można dobrać dodatki: gazetniki, lampę, szeroką gamę luster, stojaki na wino, zegary, etc.

MebinMebinMebinMebin


Corino to meble z najwyższej półki. Są ważnym głosem w dyskusji na temat współczesnego, polskiego design. Pomagają kształtować wzorce, edukować i zaspokajać potrzeby estetyczne obecne w każdym z nas.

Mebin

Ogradzaj z ekspertem!

Budowa domu wiąże się z dużą liczbą wydatków. Właściciele chcą więc zminimalizować koszty. Często oszczędności okazują się jednak tylko pozorne. Zakup systemu ogrodzeniowego dobrej jakości jest decyzją na długie lata, dlatego powinien być dobrze przemyślany.

Kiedy zaczynamy przeglądać oferty producentów, sprawdzamy ceny, porównujemy parametry techniczne produktów, szukamy korzyści, jakie przyniosą nam poszczególne typy ogrodzeń. Na tym etapie najczęściej dokonujemy wstępnego wyboru rodzaju ogrodzenia. Jednym z nich są panele ogrodzeniowe zgrzewane z różnego rodzaju drutu.

Ważne obliczenia
Istotnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy ich zakupie, jest cena za metr bieżący ogrodzenia. Zdarza się bowiem, że cena paneli jednej marki jest niższa od ceny paneli innej marki, ale w zamian za to trzeba zapłacić więcej za słupki i obejmy, którymi mocujemy panele do słupków. Ilość obejm jest zależna od wysokości paneli. – Sumując koszty, może okazać się, że za całe ogrodzenie zapłacimy więcej. Trzeba wziąć pod uwagę również średnicę drutu, rozmiar oczka i przede wszystkim sam rozmiar paneli. Wszystkie te parametry można ustalić z pomocą specjalistów, zatrudnianych w firmach – radzi Aleksandra Tuczyńska, Account Manager w Tabal Techfence, producenta wysokiej jakości kompleksowych systemów ogrodzeniowych.

Dla przykładu, porównajmy dwa panele wykonane z drutów o różnej średnicy – fi 3,5 mm i fi 4,0 mm. Różnica w grubości panelu w zasadniczy sposób wpływa na jego masę. Większa masa to z kolei uzasadniony większy koszt ogrodzenia. – Weźmy za przykład panel o wysokości 1,53 m oraz jednej warstwie drutów pionowych i jednej poziomych o takiej samej średnicy oraz oczku 50x200 mm. W przypadku drutu o średnicy 3,5 mm masa panelu będzie wynosiła ok. 8,7 kg, zaś panel ze średnicą drutu 4,0 mm waży ok. 11,3 kg. Różnica jest więc znacząca i na pewno ma wpływ na cenę – oblicza Marek Malec, doradca techniczny w firmie Tabal Techfence. Masa paneli dodatkowo się zmniejszy, jeśli oczka będą większe. Takie panele są tanie, ale również bardziej wiotkie, i tym samym podatne na różne „przygody”. Warto zatem zapłacić więcej za panele o większej średnicy drutu. Zapewni to wyższą sztywność drutu, który stanie się mocniejszy i bardziej wytrzymały. – Jeśli nie mamy jak zmierzyć oczka w panelu lub samej szerokości, możemy policzyć ilość drutów pionowych. Przy standardowej szerokości 2,5m takich drutów powinno być 51. Jeśli jest mniej, są dwa wyjaśnienia: albo oczko jest większe albo panel ma szerokość mniejszą niż 2,5m. Jeśli już ustaliliśmy, że oczko ma 50mm to ustalenie drugiego wymiaru nie powinno przysparzać problemów – wystarczy sprawdzić, ile takich 50mm odcinków mieści się w dłuższym boku oczka i pomnożyć to przez 50mm – radzi Malec.

Komatsu WA250PZ Rzetelność firm
Kluczową kwestią okazuje się więc rzetelność firm. Najlepiej wybierać te z wieloletnim doświadczeniem i o ugruntowanej pozycji na rynku. Licząca się na rynku firma zapewni swoim klientom także profesjonalną obsługę. – Oprócz wysokiej jakości produktów, oferujemy kontrahentom najwyższą jakość obsługi oraz kompleksowe doradztwo. Pozwala to zbudować trwałą relację pomiędzy firmą a potencjalnym klientem – dodaje Marek Malec. To ważne, aby otrzymał on fachowe wsparcie tak w momencie zakupu, jak i po jego dokonaniu. Parametry podawane w folderach reklamowych i katalogach produktów muszą zgadzać się z rzeczywistymi. W celu porównywania ceny za mb należy przede wszystkim określić parametry, które są dla nas ważne (wysokość panelu, powłoka, sztywność, średnicę drutu i wielkość oczka, ilość obejm, rodzaj i długość słupka, a co za tym idzie – głębokość wkopania). Dopiero wtedy możemy porównać cenę za mb produktów o tych samych parametrach, ale od różnych producentów.

Malowanie paneli
Zwróćmy także uwagę na to, w jaki sposób panele są zabezpieczane przed korozją (dotyczy to również słupków, bram i wszystkich akcesoriów). Na rynku spotyka się wiele rodzajów zabezpieczeń. Do najpopularniejszych należą: ocynk ogniowy oraz lakierowanie proszkowe na podkładzie z ocynku galwanicznego lub ocynku ogniowego. Zdarzają się jednak panele, które są lakierowane bez wspomnianego podkładu lub panele wykonane z drutu cynkowanego galwanicznie bez dodatkowej ochrony. Każdy podkład, użyty przed lakierowaniem, powoduje zwiększenie ochrony antykorozyjnej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ocynk ogniowy jest nakładany na panele (a więc już po zgrzaniu ze sobą stalowych drutów), a ocynk galwaniczny jest powłoką już występującą na drucie, z którego następnie wykonuje się panele. Istotny jest również fakt niszczenia powłoki cynkowej w wysokiej temperaturze. Zgrzewając punktowo drut cynkowany galwanicznie, niszczymy powłokę ochronną, dlatego tak ważna jest dodatkowa warstwa w postaci np. lakierowania proszkowego.

Widząc w sprzedaży panel „ocynkowany” (nie malowany) zawsze dopytajmy, jakiego rodzaju jest to ocynk. Jeśli galwaniczny – sprawdźmy wygląd takiego panelu w punktach połączeń – czy nie ma tam już ognisk rdzy (może się ona „rozejść” po panelu w ciągu kilku tygodni). Jeśli jest to ocynk ogniowy, możemy być pewni ochrony nawet na kilkadziesiąt do 100 lat (krótsza ochrona jest na terenach silnie zanieczyszczonych oraz na terenach nadmorskich). – Panele są cynkowane ogniowo po zgrzewaniu, nie niszczymy zatem powłoki. Warstwa takiego ocynku może być grubsza ponad 9-krotnie, porównując średnie wartości dla drutu okrągłego o przekroju 4 mm – tłumaczy Malec.

Słupki i ścianki
Nieodzownym elementem każdego ogrodzenia są słupki, służące do mocowania paneli, bram lub furtek. Stabilność i trwałość takiego słupka związana jest z grubością jego ścianki – im jest ona większa, tym bardziej słupek jest odporny na wyginanie się i odkształcanie. W przypadku elementów służących do mocowania paneli minimalna grubość ścianki powinna wynosić 1,5 mm. Słupki do których instalowane są furki i bramy powinny charakteryzować się większą grubością. Dla małych bram i furtek w zupełności wystarczające będzie zastosowanie słupków o wymiarach 80 mm x 80 mm i grubości ścianki 3 mm. Wzrost rozmiarów bramy, a tym samym jej ciężaru, pociąga za sobą konieczność wykorzystania słupków o większych rozmiarach: 100 mm x 100 mm ze ściankami o grubości 3 lub 4 mm, bądź większych. Zasadą jest, że im większa brama, tym większy i grubszy powinien być słupek – tak aby utrzymać całość konstrukcji.

W doborze poszczególnych elementów ogrodzenia pomoże nam sprzedawca. Przy porównywaniu wymiarów słupków i ich ceny należy zwrócić uwagę na to, że same szerokości słupków wcale nie oznaczają tych samych parametrów wytrzymałościowych, właśnie ze względu na różne grubości ścianek. Istotnym parametrem jest tu również długość – im dłuższy słupek, tym lepiej. Długi słupek pozwala bowiem na wmurowanie go poniżej strefy przemarzania, dzięki czemu unikniemy tzw. wysadzania fundamentu. Efektem wysadzania są problemy związane z geometrią bramy, powodujące trudności przy jej otwieraniu i zamykaniu. Może się okazać, że teoretycznie wysoka cena za mb może ulec zmniejszeniu, jeśli zastosujemy słupek o takiej wysokości jak u potencjalnie „taniego” sprzedawcy. Zależność ta działa też w odwrotną stronę – jeśli u „taniego” sprzedawcy zwiększymy długość słupka, może się okazać, że już nie będzie to „tani” sprzedawca. Jeśli zdecydujemy się na tańsze panele, choć w momencie zakupu poniesiemy niższe koszty, w perspektywie kilku lat będziemy musieli wydać na nie więcej pieniędzy, tracąc również czas na konserwację czy naprawę. Jeśli czynności te zlecimy fachowcom, koszty eksploatacji ogrodzenia mogą jeszcze wzrosnąć.

Nie należy wystraszyć się sztywnych cen, podawanych przez producentów. – Warto pytać sprzedających o rabaty, znać wartość całego zamówienia i rozpatrzyć sposób odbioru. Te czynniki składają się bowiem na ostateczną cenę ogrodzenia – podsumowuje Aleksandra Tuczyńska. Na zakup ogrodzenia trzeba spojrzeć jak na wieloletnią inwestycję. Ważne jest, aby dobrze ocenić ryzyko wynikające ze stosunku ceny do jakości. Wyższa cena często jest wynikiem użytych do produkcji surowców i stanowi gwarancję wysokiej jakości produktów, a także wsparcia technicznego i rzetelnego doradztwa ze strony sprzedawcy.
Komatsu podbija rynek rolniczy

Komatsu z trzema maszynami wkracza na rynek rolniczy. Japońska firma chce wspierać biznes, m.in. rolników, sadowników, hodowców trzody i bydła.

Obserwując rozwój rolnictwa, można zauważyć, że rolnicy coraz chętniej otwierają się na nowe trendy. Światowe rolnictwo, to nie tylko traktory, ale także koparki, ładowarki, które usprawniają pracę. Z pewnością można stwierdzić, że polska wieś rozrasta się na naszych oczach.

Komatsu otwiera się na rynek rolniczy
Swoją cegiełkę w rolnictwo, od niedawna, dokłada również Komatsu Poland. Dotychczas maszyny tej firmy wykorzystywano w budownictwie. Teraz Komatsu idzie o krok dalej i otwiera się na polskie rolnictwo. Do takiej działalności przekonały firmę sukcesy w innych krajach Europy, m.in. w Hiszpanii. – O tym, że jest zapotrzebowanie na takie maszyny w Polsce, dowiedzieliśmy się od Centrum Badań i Analiz Rynku oraz klientów budowlanych, których znajomi z branży rolniczej poszukiwali sprzętu do swojego biznesu. Mieliśmy również bezpośrednie pytania od rolników, w sprawie dotacji od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – mówi Rafał Koszałka z Komatsu. - Pierwsze zamówienia pozwalają ocenić, że był to dobry krok, dedykując ofertę typową dla branży Agro – dodaje z dumą Krzysztof Sadowski z Komatsu.

Komatsu zamierza ze swoimi produktami dotrzeć zarówno do dużych, małych przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych. Wśród nich są m.in. rolnicy, sadownicy, hodowcy bydła i trzody. - Dla każdej z tych grup mamy przygotowane konkretne rozwiązania pod względem technicznym, jak i finansowym
– mówi Sadowski.

Komatsu nie tylko chce pisać o sprzęcie w katalogach oraz na stronie internetowej. Zamierza także uczestniczyć, m.in. w wizytach terenowych, targach rolniczych i prezentacjach w gminnych ośrodkach doradztwa zawodowego. – Chcemy wejść we współpracę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – informuje Rafał Koszałka.

Koparko-ładowarka, ładowarka…ekonomiczne podejście
Japońska firma zachęca rolników trzema rodzinami maszyn, są to: koparko-ładowarki, mini-koparki i ładowarki kołowe – z dużą łyżką na rolniczych oponach. – Koparko-ładowarka może być wykorzystywana do uniwersalnych prac w terenie i jako urządzenie transportowe płodów rolnych czy też załadunku paszy do silosów. Hodowcy bydła i trzody mogą wspomóc swój biznes mini-ładowarkami i ładowarkami. Przydadzą się one do wywozu obornika –opowiada Koszałka.

Komatsu WA250PZ Wszystkie maszyny mają jeden cel – zwiększyć wydajność pracy. Przykładowo, ciągnik rolniczy wyposażony w łyżkę ładowarkową nie będzie tak sprawnie pracował jak profesjonalna ładowarka. Dodatkowym atutem takiej maszyny jest mniejsze zużycie paliwa w stosunku do ciągnika rolniczego z podobnym osprzętem. Dzieje się tak ponieważ maszyna Komatsu ma odpowiednio obliczoną moc do jej charakterystyki pracy.

Kolejną ważną cechą maszyn Komatsu jest ich uniwersalność. Co należy przez to rozumieć? Maszyny tej firmy można zmodyfikować, w każdej chwili, do potrzeb klienta, np. sprzęt ładujący można przekwalifikować w sprzątający. Warto dodać, że takie zmiany można zrobić samodzielnie, bez ingerencji serwisu. - Szybkozłącze hydrauliczne umożliwia wymianę osprzętu z bogatej palety urządzeń bez konieczności użycia narzędzi czy przysłowiowego młotka. Wybór charakteru pracy możliwy jest również poprzez wybór właściwego trybu pracy maszyny. Hydraulika pracuje wówczas np. jako dźwig – co charakteryzuje się np. inną dynamiką pracy całej maszyny, celem zapewnienia precyzyjnych ruchów podczas pracy - Krzysztof Sadowski.

Komatsu wraz z maszynami rolniczymi oferuje różne metody zakupu, np. formę leasingu operacyjnego, finansowego, czy też bardzo popularnej u rolników pożyczki z sezonowością jej spłaty.
Konkurs konkurs DIAMENT MEBLARSTWA 2012 został rozstrzygnięty.

Mebin

Jury, w skład którego weszli eksperci z branży meblarskiej, przedstawiciele salonów meblowych, dziennikarze, architekci, projektanci wnętrz, naukowcy oraz przedstawiciele wiodących polskich targów meblowych zdecydowały o uhonorowaniu statuetką "Diamentu Meblarstwa"


jadalni ARTMODULO w kategorii Przestrzeń Jadalniana Meble w klasie PREMIUM

Diament meblarstwa „Diament Meblarstwa” to odbywający się od sześciu lat konkurs na najlepsze produkty branży meblarskiej. Liczące się w branży wyróżnienie jest potwierdzeniem doskonałego wzornictwa i oryginalności produkowanych mebli, akcesoriów, półfabrykatów i komponentów meblowych. Nagroda podkreśla nienaganny wizerunek producenta, a także odzwierciedla znakomite postrzeganie produktu przez klientów oraz ekspertów. Organizatorami konkursu są: miesięcznik "BIZNES meble.pl" oraz portal meble.pl. Do tegorocznej edycji konkursu „Diament Meblarstwa” zgłoszonych zostało aż 150 produktów. Nagrodzono produkty w klasach: standard i premium, a także akcesoria, półfabrykaty i komponenty meblowe.

Mieszkania: Kobieta dekoruje, mężczyzna ustala budżet

Mieszkania: Kobieta dekoruje, mężczyzna ustala budżetNie dobór odpowiedniego łóżka, kompletu wypoczynkowego, czy nawet garderoby, jest największym wyzwaniem dla par wyposażających swoje M. Najczęściej poróżniają nas… elementy dekoracyjny. Tak uważa aż 34 proc. par. – Cóż, łatwiej wspólnie wybrać nam jeden materac, niż nocną lampkę, czy lustro – uśmiecha się Aneta Gil, Comercial Activity Manager IKEA Katowice. Okazuje się, że zaledwie 17 proc. polskich par razem decyduje o wystroju mieszkania. Kto zatem bardziej rządzi w „meblowym” – kobiety, czy mężczyźni?


Ona: bierzemy tę szafę!
Kobiety. Ale panowie przyczajeni za podwójna gardą próbują nieco ograniczyć te „rządy”. Jednak bez względu na wszystko, panie zawsze znajdą coś odpowiedniego i wyjątkowego do własnego mieszkania i to one częściej wygrywają batalię z partnerem, o to jaka szafa stanie w sypialni. Takie wnioski płyną z sondażu przeprowadzonego przez IKEA Katowice. – Kobiety częściej decydują o wystroju mieszkania choćby, dlatego, że częściej od swoich partnerów zaglądają do prasy z wnętrzami, śledzą nowinki i trendy w Internecie. Dla nich wystrój mieszkania jest rzeczą święta i nie pozwolą mężczyznom zepsuć wizerunku własnego M. Niestety spora grupa panów nie zwraca aż takiej uwagi na to, czy sofa pasuje do mebli, czy dekoracji. Kobiety dłużej się zastanawiają i analizują, ale kiedy powiedzą już „bierzemy tę szafę!”, to jest pewność, że ta właśnie szafa faktycznie będzie najlepiej pasowała do naszego lokum – tłumaczy Gil.

W efekcie, aż 74 proc. par przyznało, że to kobiety w większym stopniu decydują o wystroju mieszkania. Panów rządnych takiej władzy jest zaledwie 9 proc. Ale to, że kobiety częściej decydują o tym, co kupujemy do mieszkania, nie oznacza wcale, że mężczyźni nie próbują polemizować i postawić na swoim. – Ciekawostką jest, że panowie najbardziej walczą o dobór elementów dekoracyjnych. O dziwo zwracają także uwagę na kolorystykę – mówi Gil. W sumie 31 proc. polskich par przyznało, że toczy spory o dobór kolorystyczny zakupowanych produktów. Znacznie mniej, bo ledwie 17 proc. spiera się o rodzaj mebli, czy szafek, a tylko 13 proc. dyskutuje nad wyborem odpowiedniego łóżka i materaca.

On: dobrze, mieści się w budżecie
Okazuje się jednak, że rządy kobiet w „meblowym” są także nieco pozorowane. Owszem, to one dokonują wyboru, jakie meble i jaka kanapa ozdobią naszą sypialnię, ale… - W większości przypadków, jest to szaleństwo i rządy za przyzwoleniem naszych partnerów – uśmiecha się Gil. I wyjaśnia: - Z naszego sondażu wynika, bowiem, że to panowie częściej decydują o tym, jaką kwotę możemy przeznaczyć na zakupy.
Tak uznało 52 proc. par. Choć tylko 16 proc. mniej przyznało, że o pieniądzach na takie wydatki decydują kobiety, a 12 proc. stwierdziło, że budżet zatwierdza komisja dwuosobowa. Znalazło się jednak także 16 proc. mężczyzn, którzy byliby w stanie wydać na meblowe zakupy więcej od swoich towarzyszek. Generalnie temat pieniędzy nie jest jednak mile widziany przez polskie pary. Aż 84 proc. z nich wyznało, że częściej nie mogą porozumieć się w kwestii finansów na zakupy, jak w kwestii samego wystroju mieszkania.
- Konkluzja jest taka, że mężczyzna lubi mieć oko na finanse, kobieta na wystrój mieszkania. Lepiej jednak mają panie, bo bez względu na budżet, jaki mają do wykorzystania i tak sobie poradzą. Dla nich ważniejsze jest to, że to one wybiorą kolejną komodę – kończy Gil.

Sondaż IKEA Katowice: „Kto rządzi w meblowym?”

Kto w Państwa związku w większym stopniu decyduje o wystroju mieszkania/domu?
Kobieta – 74 proc.
Mężczyzna – 9 proc.
Razem – 17 proc.

Największe rozbieżności dotyczą doboru:
Mebli, szaf, półek – 17 proc.
Łóżek, sof, materaców – 13 proc.
Elementów dekoracyjnych – 39 proc.
Kolorystyki – 31 proc.

Kto w większym stopniu podejmuje w Państwa związku decyzję o budżecie na zakup asortymentu do mieszkania/domu?
Kobieta – 36 proc.
Mężczyzna – 52 proc.
Razem – 12 proc.

Kto w Państwa związku więcej wydałby na wystrój mieszkania/domu?
Kobieta – 84 proc.
Mężczyzna – 16 proc.

Częściej się Państwo spierają o wystrój mieszkania, czy o budżet na jego udekorowanie?
O wystrój – 27 proc.
O budżet – 73 proc.

*Sondaż przeprowadzono w dniach 16-23 czerwca na grupie 300 par, w przedziale wiekowym 21-55 lat.
KLINKIER – Dni Otwarte

Podczas jednego z kwietniowych weekendów mogliśmy gościć w częstochowskiej firmie Klinkier, w czasie dni otwartych. Firma Kilnkier przedstawiła najnowsze kolekcje płytek ceramicznych w całkiem nowych, bardzo nowoczesnych aranżacjach.

Personel służył radą, można było poprosić o przygotowanie projektu dla naszej łazienki. Firma Klinkier przygotowała dla odwiedzających atrakcyjne rabaty, siegające nawet 30%. Ponadto były losowania nagród i wiele promocji. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Klinkier Klinkier
Klinkier Klinkier
Klinkier Klinkier
Klinkier Klinkier
Klinkier Klinkier
Klinkier Klinkier

Zapraszamy do siedziby firmy:
Klinkier
ul. Sikorskiego 15
42-200 Częstochowa
tel. 34 3620744, 34 3620895
www.klinkier.czestochowa.plKompleksowe ogrodzenie domu

Tabal Kompleksowe ogrodzenie domuWybór ogrodzenia bywa czasem trudny i wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu. Bogactwo ofert dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy, szczególnie, gdy jesteśmy jeszcze pochłonięci formalnościami związanymi z budową domu. Udogodnieniem w takiej sytuacji może być zakup całego ogrodzenia u jednego producenta.

Ogrodzenie to nie tylko sama siatka bądź panele, ale też pozostałe elementy, takie jak furtka czy brama. Razem tworzą one system ogrodzeniowy, którego zadaniem jest przede wszystkim zabezpieczenie posesji. Poszczególne elementy ogrodzenia powinny być do siebie dopasowane, tak żeby można je było ze sobą łatwo połączyć. Istotne jest również, żeby tworzyły one jednolitą wizualnie całość, estetyczną i dopasowaną do wyglądu działki.

Oszczędność czasu i… pieniędzy
Rozwiązanie w postaci zakupu ogrodzenia u jednego producenta posiada wiele zalet. Przede wszystkim, mamy wówczas gwarancję, że poszczególne elementy zabezpieczenia terenu będą do siebie odpowiednio dopasowane, przez co ich montaż będzie łatwiejszy i szybszy. W przypadku zakupu kilku produktów w jednym miejscu możemy też liczyć na specjalne oferty i promocyjną cenę. Zaoszczędzamy również czas, gdyż nie musimy jeździć od jednego miejsca do drugiego – wystarczy wizyta w jednym punkcie sprzedaży. Wybierając takie rozwiązanie możemy być pewni, że nasze ogrodzenie będzie tworzyło harmonijną całość i unikniemy problemów wynikających np. z niedopasowania furtki do paneli ogrodzeniowych.
- Zakup całego ogrodzenia u jednego producenta to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści – mówi Grzegorz Bartosik, Dyrektor Generalny Tabal Spółka Jawna, producenta systemów ogrodzeniowych do posesji prywatnych, obiektów przemysłowych i budynków użyteczności publicznej. - Klienci oczekują dziś, że będą mogli u nas kupić wszystkie elementy ogrodzenia i my dajemy im taką możliwość. Stworzyliśmy ofertę, która pozwala na wykonanie kompleksowego ogrodzenia, dopasowanego do indywidualnych potrzeb Klienta i do charakterystyki danej posesji – dodaje Grzegorz Bartosik.

Wszystko u jednego producenta
W ofercie Tabal znajdziemy ogrodzenia panelowe FOKUS i FLAT, bramy przesuwne i dwuskrzydłowe, furtki oraz automatykę do bram posesyjnych i przemysłowych. Wszystkie elementy ogrodzenia są zunifikowane pod względem wykonania i wyglądu, co zapewnia im jednorodny wygląd i sprawia, że są do siebie dopasowane. Nie znaczy to jednak, że ogrodzenie musi być nieciekawe – różne rodzaje wypełnienia i możliwość lakierowania proszkowego w palecie barw RAL pozwala na dostosowanie ogrodzenia do wymagań estetycznych klienta. Co istotne, powłoka lakieru wpływa na podniesienie estetyki ogrodzenia, ale także stanowi dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne.

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści, które oferują producenci. Jedną z nich jest przygotowanie wyceny całego ogrodzenia. Profesjonalnie zrobiony kosztorys pomoże nam zorientować się, ile będzie kosztować zabezpieczenie terenu całej posesji. - Wystarczy podać długość, wysokość i kształt ogrodzenia, rodzaj paneli i wysłać te dane na nasz adres mailowy. Pracownicy dokonają szybkiej wyceny i pomogą w wyborze optymalnego rozwiązania – tłumaczy Dyrektor Generalny Tabal.

Zestaw akcesoriów montażowych umożliwia łatwą i szybką instalację ogrodzeń. Zabezpieczenie terenu można wykonać na własną rękę, bądź skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy montażowej. Pamiętajmy również, że korzystanie z usług producentów o ugruntowanej pozycji na rynku, daje nam pewność, że zakupione produkty będą wykonane ze sprawdzonych materiałów wysokiej jakości. Otrzymamy na nie także gwarancję, a jeśli odpowiednio zadbamy o jego eksploatację i konserwację, będziemy mogli długo cieszyć się jego zaletami, bez zbędnych napraw i wymiany.
Drzwi inspirowane włoską elegancją

Ambasadorka marki PieknaUrokliwe, gwarne uliczki Rzymu, romantyczne przejażdżki gondolą w Wenecji, intymne kolacje we dwoje w Neapolu… Italia to mekka zakochanych, miłujących piękno, muzykę i sztukę. To również światowa stolica mody, inspirująca od wieków projektantów i designerów. Czy istnieje sposób na zaklęcie tej subtelnej włoskiej atmosfery we własnym domu?

Każdy kto choć raz na własne oczy widział purpurowy zachód słońca na plaży włoskiej riwiery, marzy by zabrać choć odrobinę tej magii ze sobą. Garstka złotego piasku, fantazyjne muszle, zdjęcie – to sposoby na zatrzymanie chwili, którą będzie można rozkoszować się po powrocie do domu. Jednak dla tych, który chcą wprowadzić prawdziwy klimat romantycznej Italii na co dzień proponujemy aranżację domu w stylu włoskim. Ciekawe formy, minimalistyczny wystrój z dodającymi charakter dodatkami – to kwintesencja neoklasycznego stylu włoskiego. Luksus i elegancja przeplata się w nim z zaskakującym poczuciem humoru. Przewrotności włoskiej aranżacji dodają inspiracje innymi stylami europejskimi, w tym francuskim oraz anglosaskim. Miłujący piękno Włosi pozostawiają dowolność w kwestii doboru kolorystyki, jednak subtelnie króluje biel oraz beże. Istotnym elementem są natomiast kontrastujące dodatki – czerń i biel, czerwień i błękit czy pomarańcz i fiolet - nadające pomieszczeniu śródziemnomorskiej duszy.

Podstawą aranżacji jest łączenie nowoczesnego designu z klasycznym wzornictwem oraz odważnym zestawianiem faktur – szkła, metalu, marmuru i aluminium. Zabawa z konwencją wynika z umiłowania Włochów do najważniejszej ich zdaniem wartości – piękna, które jest przecież kwestią indywidualnego wyczucia smaku. Prawdziwie piękne wnętrza powinny nie tylko dostarczać estetycznej przyjemności, ale również poprzez ekscentryczność i przewrotność wzbudzać emocje. Ta mieszanka dokładności i fantazji przywodzi na myśl nieodłączne włoskiemu charakterowi - romantyzm i temperament. Tak wyjątkowe wnętrze z pewnością zachwyci gości atmosferą harmonii i niebanalności.

Centurion drzwi IMPERIA aranżacja Włoski styl i szyk podkreśli elegancję każdego pomieszczenia a skoro cała tajemnica tkwi w szczegółach, każdy może w ten sposób upiększyć swoje cztery kąty. Jednym z elementów, którym można wprowadzić niepowtarzalną nutkę włoskiego wdzięku do wnętrza, są drzwi. Wysublimowanego smaku włoskiego stylu nadadzą z pewnością drzwi z nowej kolekcji Rzymskiej firmy Centurion. Nową linię drzwi wyróżnia prawdziwie włoski design bez uszczerbku dla jakości wykonania. Nicea Natura, Legio, Roma i Imperia to modele o stylistyce rodem z gorącej Italii. Ramy skrzydeł wykonane są z klejonej listwy drewnianej, wzmocnionej płytą HDF. Kolorystyka skrzydeł drzwi oraz przeszkleń utrzymana jest w barwach dominujących w stylistyce włoskiej:, Magnolii, Latte, Bianco, Nero lub Graficie. Przepiękna faktura i delikatne zdobienia odpowiadają najnowocześniejszym trendom sztuki użytkowej. Wszystkie drzwi z kolekcji okleinowane są w technologii Soft, która eliminuje surowe, kanciaste zakończenia ramy, dodając delikatności i subtelności.

- Nasza kolekcja Rzymska łączy w sobie wszystko co w nowoczesnym designie włoskim fascynujące – mówi ambasadorka firmy Centurion Piękna. – To rozwiązanie dla osób wymagających, które cenią sobie połączenie prostoty i niewymuszonej elegancji. Uchylając rąbka tajemnicy mogę zdradzić, że wszystkie projekty powstały w konsultacji z wiodącymi włoskimi stylistami…

Tajemnicą nie jest z kolei fakt, że Włochy to od stuleci niekwestionowany światowy prekursor sztuki przemysłowej. Miłośników włoskiej finezji i pomysłowości w projektowaniu przedmiotów codziennego użytku, w tym butów, torebek, czy samochodów, z pewnością przekona pomysł równie inspirującej aranżacji wnętrza. Od drzwi na usta będzie się cisnąć wiwat zachwytu. No to L’Viva Italia!
Co ma diament do koparki?

Komatsu Diament Diament to najlepszy przyjaciel kobiety - śpiewała Marylin Monroe w kultowym filmie „Mężczyźni wolą blondynki”. Ten fascynujący szlachetny kamień jest przecież symbolem kobiecości, prestiżu i luksusu, a przede wszystkim wiecznej miłości. Jednak zanim diament zostanie okiełznany sztuką jubilerskiego kunsztu musi przebyć długą drogę. Czy warto – o tym nie trzeba żadnej z Pań przekonywać!

Pierścionek zaręczynowy z brylantem, czy podarowana przez ukochanego lśniąca kolia to obiekt pożądania każdej kobiety. Diamenty to kwintesencja przepychu i dostojeństwa. To jedyne odpowiednie uwieńczenie prawdziwie ekskluzywnej biżuterii. Wartość tego kamienia szlachetnego to jednak nie kwestia spekulacji na rynku kruszców, tylko skutek mozolnego i skomplikowanego procesu wydobycia. W końcu jaka kobieta nie chciałaby podkreślić swojej urody kamieniem, w którym zaklęta została historia sięgająca milionów lat?

Odnalezienie złóż tego unikalnego kamienia szlachetnego to dopiero ułamek sukcesu. Diamenty powstają z popularnie występującego w przyrodzie węgla. Aby węgiel przeistoczył się w diament muszą jednak zajść ekstremalne warunki we wnętrzu Ziemi, które doprowadzą do procesu krystalizacji. Następnie dzięki swojej twardości diament wywędruje z wnętrza skorupy ziemskiej na jej powierzchnię i zostanie wypchnięty przez skały wulkaniczne, w których jest osadzony.

Chociaż diamenty występuje również w meteorytach, prawie wszystkie wydobywane są ze złóż pierwotnych i wtórnych, znajdujących się w zaledwie kilkunastu miejscach na Ziemi. Największa kopalnia, w której wydobywane są diamenty znajduje się na Syberii i jest podobno widoczna z kosmosu gołym okiem. Z powodu unikalności występowania tego kamienia szlachetnego technologia wydobycia musi być utrzymana na najwyższym poziomie. O ile zastosowanie górniczych robotów wydobywczych – złowiarek oraz przenośników taśmowych – nie powinno być żadnym zaskoczeniem, o tyle zadziwiający jest udział koparek w tym nietypowym procesie. Dla przykładu w kopalni odkrywkowej Minera Escondida w Chile pracują aż 94 koparki, nie licząc oczywiście innych sprzętów. Wśród nich jest na przykład 28 koparek renomowanej japońskiej firmy Komatsu, model 830-E. Wybór akurat tych maszyn budowlanych świadczy o ich niezwykłej „delikatności”, która pozwala uniknąć uszkodzenia kruszców.

Wydobyte diamenty poddawane są procesowi oszlifowania w celu wydobycia magicznego efektu optycznego. O wyjątkowości diamentu wśród innym minerałów decyduje osiągnięta w ten sposób niespotykana gra świateł – niezwykle pięknie załamuje światło mieniąc się w każdej dostrzegalnej barwie. Ten efekt optyczny nazywany jest „ogniem” lub „życiem”. Podczas obróbki żadnego innego znanego materiału nie można osiągnąć tak czystego efektu. Jeszcze tylko wprawna ręka mistrza jubilerstwa i drogocenna biżuteria może w pełni uszczęśliwić wyjątkową właścicielkę.

Nie ma już żadnych wątpliwości, dlaczego nazwa diamentu pochodzi od greckiego słowa niepokonany. Wydobywany drogocenny kamień fascynuje jeszcze bardziej dzięki swojej niezwykłej historii a kojarzone jedynie z mężczyznami maszyny budowlane, w tym koparki, za jego sprawą uszlachetniają swój wizerunek w oczach Pań. W parze z piękną kobietą diamenty zawojują również męski świat!
„Szklana pułapka? Niekoniecznie!”

Nowoczesne biurowce pozbawione dopływu świeżego powietrza to istne „szklane pułapki”. Długotrwałe przebywanie w takich pomieszczeniach niekorzystnie oddziałuje na ludzkie zdrowie i samopoczucie, powodując tym samym obniżenie komfortu pracy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii można jednak zapewnić właściwą wentylację pomieszczeń.

Wentylację pomieszczeń umożliwia zapewnienie naturalnego ruchu powietrza poprzez otwory okienne i przewody wentylacyjne lub użycie urządzeń mechanicznych, takich jak klimatyzatory. Gdy właściwy przepływ powietrza nie jest zapewniony, w pomieszczeniach gromadzą się zanieczyszczenia pyłowe, dwutlenek węgla i para wodna. Nadmierne nagromadzenie tych substancji stwarza niekorzystne warunki dla zdrowia człowieka.

Zespół szczelnego budynku

Budynek Telekomunikacji Polskiej KrakówLekarze od dawna alarmują, że nowoczesne budynki, wyposażone w klimatyzację, w której często rozwijają się grzyby i zalegają zanieczyszczenia, to miejsca, gdzie nieprzyjemne dolegliwości odczuwają nie tylko alergicy. Objawy, jakie może wywołać przebywanie w pomieszczeniach, w których okna są zamknięte, a jedynym „dostawcą” powietrza jest klimatyzacja, lekarze określają mianem „zespołu szczelnego budynku”–SBS (Sick BuildingSyndrome). Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowiamianem „chorych”, czyli dotkniętych syndromem SBS określa się budynki, w których ponad 30% użytkowników jest niezadowolonych z warunków mikroklimatu panującego wewnątrz obiektów.

Syndrom szczelnego budynku to zespół dolegliwości fizycznych i psychicznych wśród których najczęstsze są: ogólne złe samopoczucie, zmęczenie, suchość skóry, uporczywe bóle głowy, nerwowość i rozdrażnienie oraz suchy kaszel. Dodatkowo może występować spadek koncentracji, wysypki na skórze, suchość śluzówek nosa, łzawienie oczu, senność oraz nagłe ataki kichania. Dolegliwości te są bardzo podobne do objawów związanych z przeziębieniem i astmą, dlatego też bywają z nimi często mylone.

Pułapka ze szkła i metalu

Budynek Telekomunikacji Polskiej KrakówCo prowadzi do powstawania „zespołu szczelnego budynku”? Nowoczesne, energooszczędne budownictwo, nastawione jest na zapewnienie jak najlepszych parametrów izolacyjności cieplnej. Stosowanie materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych zapewniających szczelność budynku przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, może mieć też jednak negatywne skutki. Budynki wysokościowe, wyposażone w nieotwieralne okna i klimatyzację to miejsca, gdzie zbierają się niekorzystne dla zdrowia alergeny, wdychane wraz z powietrzem przez użytkowników takich obiektów.

Brak systematycznego czyszczenia urządzeń klimatyzacyjnych powoduje powstawanie w nich środowiska idealnego dla rozwoju pleśni i grzybów pleśniowych. Wytwarzane przez grzyby i pleśnie toksyczne metabolity wraz z zanieczyszczeniami chemicznymi pochodzącymi z materiałów budowlanych, wykończeniowych i wyposażeniowych: farb, wykładzin, lakierów powodują znaczne pogorszenie jakości powietrza w pomieszczeniach. Dodatkowo, powietrze w takich niewietrzonych budynkach jest wysuszone przez pracujące tam urządzenia biurowe – komputery, drukarki itd.

Otwórzmy okna!

Yawal system FA 50N SWWłaściwa wentylacja działa dwojako -zapewnia odprowadzenie zanieczyszczeń pyłowych, dwutlenku węgla i pary wodnej z pomieszczenia, wprowadzając do niego jednocześnie świeże powietrze. Najlepiej wykorzystać naturalny przepływ powietrza i gdy tylko jest to możliwe - uchylać okna.Jak zatem zapewnić odpowiednią wentylację w budynkach wysokościowych, zagrożonych syndromem szczelnego budynku? Alternatywą dla klimatyzacji może być tu zastosowanie okna uchylnego. To proste, a jednocześnie skuteczne rozwiązanie pozwala na naturalny przepływ świeżego powietrza, co pozwala na stworzenie przyjaznego mikroklimatu w pomieszczeniach.

Takie okna oferuje firma Yawal, dostawca kompleksowych systemów profili aluminiowych- System okna strukturalnego FA 50N SW umożliwia wykonanie uchylnego okna fasadowego równolegle wysuwnego, rozwiernego lub uchylnego o szkleniu mocowanym mechanicznie – mówi Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu w Yawal.- Zazwyczaj w budynkach wysokościowych nie ma możliwości otwarcia czy nawet uchylenia okna. Pracownicy siedzą więc zamknięci i zdani na klimatyzację, która często szwankuje. Jesteśmy w stałym kontakcie z architektami i inwestorami, reagujemy na ich potrzeby, dlatego też stworzyliśmy system FA 50N SW, który wykorzystuje rozwiązanie najprostsze, ale i najbardziej skuteczne – wymiana powietrza zapewniona jest poprzez uchylne okno. Dzięki temu, przebywanie w pomieszczeniu jest dużo bardziej komfortowe - dodaje Agnieszka Jeznach.

Zazwyczaj, w przypadku stosowania okna uchylnego dołem na zewnątrz w stosunku do płaszczyzny ściany, istnieje obawa, że jego konstrukcja zaburzy, a nawet zepsuje bryłę budynku. Okno FA 50 N SW zostało jednak zaprojektowane w taki sposób, aby aluminiowe ramy skrzydła okiennego od strony zewnętrznej elewacji były niewidoczne. Sprawia to, że otwarte okno nie zaburza jednolitego charakteru szklanej ściany. W zależności od wymagań użytkowników możliwe jest otwieranie okien za pomocą klamki lub specjalnie do tego przystosowanych siłowników. Zastosowanie zaawansowanego systemu sterowania pozwala jednocześnie otworzyć wszystkie okna w celu szybkiego przewietrzenia budynku. Okno uchylne Yawal jest dostępne w różnorodnych wersjach spełniających wszystkie obowiązujące normy dotyczące izolacyjności wodnej, cieplnej i przeciwpożarowej.

Wykorzystanie naturalnego ruchu powietrza stanowi optymalny sposób wentylowania pomieszczeń. Dodatkowe oczyszczenie powietrza w budynkach biurowych zapewni umieszczenie w nich roślin doniczkowych, pochłaniających szkodliwe substancje, kurz i promieniowanie elektromagnetyczne. Do roślin szczególnie polecanych do ustawienia w pomieszczeniach pracy należą np. figowiec benjamiński (fikus) i asparagus. Pomogą one oczyścić powietrze, a ich zieleń będzie działać kojąco na oczy zmęczone pracą przy komputerze.
„Wielki błękit”

Wszędzie tam, gdzie nie można zainstalować okien w ścianach, alternatywą jest dach. A gdyby tak cały dach był oknem? Światło naturalne sprzyja koncentracji i poprawia parametry widzenia, przez co praca staje się przyjemniejsza i bardziej efektywna. Aktywność człowieka nierozerwalnie związana jest ze światłem. Reguluje ono tryb naszego życia i wpływa na to, jak postrzegamy rzeczywistość. Trzeba pamiętać, że ponad 80% sygnałów przetwarzanych przez nasz mózg dociera do niego poprzez zmysł wzroku. Bodźce te przenoszone są właśnie przez światło. Bardzo istotne jest zatem, by przy każdej wykonywanej pracy, w pomieszczeniu roboczym zapewniona była odpowiednia ilość i jakość oświetlenia.

Naturalne światło w pracy
Dobre oświetlenie pomieszczeń pracy zapewnia odpowiedni komfort widzenia, umożliwia dokładne wykonywanie zadań i minimalizuje zmęczenie wzroku. Dużo lepiej pracuje się i przebywa w miejscach, gdzie dociera naturalne światło, niż w pomieszczeniach zamkniętych, pozbawionych okien i oświetlanych sztucznie. Widok błękitnego nieba nad głową działa relaksująco, a dopływ naturalnego światła słonecznego pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka.

Na parametry widzenia i wykonywanie pracy fizycznej lub umysłowej ma wpływ zarówno światło sztuczne, jak i naturalne. Dzięki rozwojowi technologii, naturalne oświetlenie zostało zastąpione przez sztuczne. Wciąż jednak potrzebujemy naturalnego światła dziennego, gdyż jest ono najbardziej korzystne i najlepsze w odbiorze dla człowieka. Dlatego też istotną kwestią jest zapewnienie maksymalnego dopływu tego światła do pomieszczeń pracy. Powinni o tym pamiętać inwestorzy, właściciele hal wielkopowierzchniowych i magazynów, gdzie najczęściej używane jest światło sztuczne.

Kwestię oświetlenia miejsc pracy regulują przepisy Rozporządzenia Ministra Pracy oraz Polityki Społecznej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Według tych regulacji, w pomieszczeniach stałej pracy powinno być zapewnione oświetlenie dzienne, chyba, że jest to niemożliwe lub niewskazane ze względu na technologię produkcji. W takim przypadku, na stosowanie wyłącznie elektrycznego oświetlenia pracodawca powinien uzyskać zgodę Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, wydaną z Okręgowym Inspektoratem Pracy.

Dach ze szkła
Dach ze szkłaW halach, zakładach produkcyjnych i magazynach rzadko montuje się okna ścienne, gdyż najczęściej i tak są one zastawione regałami. Rozwiązaniem jest tu stworzenie świetlika, który zapewni dopływ naturalnego światła do wnętrza budynku. W tego typu konstrukcjach, gdzie tradycyjny dach zostaje zastąpiony przeszkloną, przepuszczającą światło powierzchnią, sprawdzają się systemy wykonane z aluminium. Cechy aluminium pozwalają na stworzenie lekkich konstrukcji dachowych o zróżnicowanych kształtach. Takie systemy ma w swojej ofercie firma Yawal S.A., jeden z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych w Polsce. -Wykorzystanie nawet małego świetlika dachowego może zapewnić więcej światła wewnątrz pomieszczenia niż tradycyjne, duże okno umieszczone w ścianie – mówi Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu w Yawal S.A - Nasze systemy: FA 50 DACH REI30 i FASADA 50 N umożliwiają stworzenie przeszklonych dachów jedno- i dwuspadowych o nachyleniu do 15° w przypadku dachów z oszkleniem ognioodpornym i od 3° do 75° w pozostałych przypadkach, w różnych wersjach kolorystycznych i wykończenia powierzchni.

System FA 50 DACH REI30 przeznaczony jest do wykonywania świetlików i dachów przeszklonych. Jego konstrukcja opiera się na szkielecie złożonym ze słupów i rygli aluminiowych, w który montowane jest szkło hartowane i ognioodporne. Wzmocnienie szkieletu zapewniają elementy wypełniające profile i płaskowniki stalowe, wsuwane w profile nośne słupów. Wykorzystanie systemu FA 50 DACH REI30 pozwala na stworzenie przeszkleń o zróżnicowanych kształtach dopasowanych do architektury obiektów i do wymagań inwestora.

Do wykonywania konstrukcji nośnej przeszklonych dachów i ścian osłonowych przeznaczony jest system FASADA 50N. Zbudowany jest on ze słupków i poprzeczek mocowanych do siebie odpowiednimi łącznikami. W taki szkielet montowane jest wypełnienie, w zależności od wymagań wykonane ze szkła laminowanego, płyt poliwęglanowych lub paneli aluminiowych z pianką izolacyjną. Dach lub ściana osłonowa wykonane w ten sposób, gwarantują dobre parametry szczelności i zapewniają właściwą wentylację. Możliwości systemu FASADA 50N pozwalają na stworzenie ścian osłonowych o różnych kształtach, instalowanych na płaszczyznach pionowych i pochylonych, a także ścian osłonowych łukowych. Gotowa konstrukcja może być również uzupełniana o drzwi i okna wykonane w systemach okienno-drzwiowych firmy Yawal S.A.

Nowoczesność i bezpieczeństwo
Inkubator Przedsiebiorczosci w Gdansku Fasada 50NWykorzystanie aluminiowych systemów architektonicznych do tworzenia przeszklonych powierzchni dobrze wpisuje się w nowoczesne budownictwo. Połączenie metalu i szkła pozwala na podniesienie atrakcyjności danego obiektu i nadanie mu ciekawego wyglądu. Oprócz tego bardzo istotne jest jednak bezpieczeństwo. - Konstrukcja świetlika czy dachu przeszklonego wykonana z naszych systemów sprawia wrażenie lekkiej i elastycznej. Jest ona również bardzo solidna i spełnia rygorystyczne normy w zakresie ochrony przeciwpożarowej. System FA 50 DACH REI30 posiada klasę odporności ogniowej REI 30 – tłumaczy Dyrektor Marketingu Yawal S.A – Aluminium charakteryzuje się wyższą niż PCV czy drewno odpornością na ogień. Wykorzystanie ognioodpornego szkła i wypełnienia z materiałów izolacyjnych, w połączeniu z cechami aluminium zapewnia bezpieczeństwo użytkowania całej konstrukcji.

Zastosowanie świetlików dachowych i przeszklonych dachów pozwala na doświetlenie wnętrz, poprawę parametrów widzenia i podniesienie komfortu. Istotny jest tu jednak również aspekt ekonomiczny i ekologiczny. Dzięki dopływowi naturalnego światła można zaoszczędzić energię elektryczną poprzez redukcję zużycia oświetlenia sztucznego, a tym samym zmniejszyć rachunki i ograniczyć emisję CO2 do atmosfery. Oszczędności energii możliwe do uzyskania w ten sposób uzależnione są od pory roku.
Radosne miejsce zabaw

Kolorowy plac zabaw z pewnością przyciągnie tłumy dzieciaków. Dzięki różnego rodzaju drabinkom, huśtawkom i zjeżdżalniom, mogą one aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu i ćwiczyć swoją kondycję ruchową. Plac zabaw powinien być miejscem atrakcyjnym i wesołym, ale przede wszystkim - bezpiecznym.

W miejscach przeznaczonych do zabawy, ważne jest zastosowanie nowoczesnej, bezpiecznej nawierzchni pod urządzeniami, właściwe rozmieszczenie sprzętu znajdującego się na placu zabaw, przyjazne zagospodarowanie pozostałego obszaru zielenią oraz odpowiednie ogrodzenie terenu.

Najważniejsze bezpieczeństwo
Radosne miejsce zabawO to, aby najmłodszym nie stało się nic złego, oprócz rodziców, dbają również władze miast, dyrekcje szkół czy samo Ministerstwo Edukacji Narodowej. Ostatni z wymienionych podmiotów uruchomił nawet specjalny program „Radosna szkoła”. Uczestnictwo w programie umożliwia budowę nowoczesnych, dobrze wyposażonych i bezpiecznych placów zabaw dla młodzieży wczesnoszkolnej. Każda polska szkoła może otrzymać dofinansowanie na urządzenie szkolnego placu zabaw. Jednym z warunków jest przeznaczenie na budowę placu przyszkolnego terenu o odpowiedniej wielkości. Powstające w ramach programu miejsca zabaw, często budowane są w pobliżu orlików, tworząc tym samym swoiste kompleksy sportowo-rekreacyjne. Teren, gdzie przebywają i bawią się małe dzieci, wymaga odpowiedniego ogrodzenia - tak, aby uniemożliwić im wychodzenie poza sam plac bez zezwolenia opiekuna. W roli ogrodzenia takich obiektów, jak boiska czy place zabaw, dobrze sprawdzają się na przykład panele ogrodzeniowe Fokus firmy Tabal Techfence.

Odpowiedni wybór
Ogrodzenie musi być odpowiednio dobrane. Dzięki temu zyskamy estetyczny wygląd i zaoszczędzimy pieniądze, unikając szybkiej wymiany źle zakupionych paneli ogrodzeniowych. - Produkcja paneli Fokus odbywa się przy użyciu najnowszych dostępnych technologii, zgodnie z zachowaniem ścisłych norm jakościowych - zarówno materiałowych, produkcyjnych, jak i dotyczących zabezpieczenia antykorozyjnego. Wszystkie elementy systemu zapewniają łatwy i szybki montaż – przez nasze profesjonalne ekipy montażowe lub na własną rękę – tłumaczy Paweł Byś, doradca techniczno-handlowy Tabal Techfence. Łatwy montaż zapewnia system dedykowanych dla paneli ogrodzeniowych akcesoriów montażowych. System oferuje panele o różnych wysokościach, słupki umożliwiające montaż w gruncie, na cokołach czy posadzkach. Panele Fokus wykazują dużą sztywność wynikającą z zastosowanego drutu stalowego wysokiej jakości o średnicy fi 5 mm oraz profilowań poziomych. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego ogrodzenia, istotne jest również, aby zwrócić uwagę, czy panele mają zabezpieczenie antykorozyjne. Dla przykładu, w przypadku wspomnianego już panelu Fokus, stosowane jest między innymi cynkowanie ogniowe, dzięki czemu mamy pewność, że nasze ogrodzenie nie pokryje się rdzą przez bardzo długi okres (w obszarach o średnich zanieczyszczeniach jest to okres kilkudziesięciu lat).

Ochrona całą dobę
Zamontowanie dobrze dobranych paneli ogrodzeniowych wysokiej jakości, daje pewność, że dziecko nie wyjdzie poza teren placu zabaw bez zgody opiekuna. Każdy, kto choć raz pilnował malucha wie, że wystarczy chwila nieuwagi, aby dziecięca ufność szybko zaprowadziła go poza miejsce zabaw. Możemy być także spokojni o zabezpieczenie terenu przed osobami postronnymi. Ogrodzenie uniemożliwia wejście na plac obcych ludzi. Uzupełnieniem systemu Fokus jest szeroka gama bram przesuwnych, skrzydłowych oraz furtek, które możemy wybrać w zależności od potrzeb i możliwości terenu. Na mniejszych placach zabaw zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest furtka. Na placach przy większych obiektach, np. ośrodkach wypoczynkowych, lepsza może natomiast okazać się brama. Automatyczne bramy z pilotem, to dodatkowa możliwość całodobowej ochrony obiektu. Barierę, jaką jest brama z napędem, ciężej pokonać. Jest to przydatne szczególnie na boiskach, kiedy starsza młodzież, bez odpowiedniego upoważnienia, próbuje dostać się na zamknięte boisko. Korzystając z usług dobrych producentów, możemy także dopasować kolor ogrodzenia do reszty otoczenia. - Dowolność wyboru kolorystyki paneli Fokus zgodnie z paletą RAL, to nie tylko udogodnienie estetyczne, to także dodatkowa powłoka antykorozyjna o grubości nawet do 120 mikronów, którą stanowi lakier proszkowy – wyjaśnia Paweł Byś.

Bez względu więc na rodzaj obiektu – szkolny lub osiedlowy plac zabaw, miejsce wypoczynku przy ośrodku wczasowym czy szkolne albo miejskie boisko, ważne jest, aby nie tylko został on dobrze wyposażony, ale także odpowiednio ogrodzony. Zapewnimy tym samym bezpieczeństwo dzieciom oraz ochronimy obiekt przed zniszczeniem przez osoby nieupoważnione do korzystania z niego.
Aluminiowe przegrody przeciwpożarowe gwarancją bezpieczeństwa

Rozwój technologii nie rozwiązał wszystkich problemów, z jakimi od stuleci borykają się konstruktorzy budynków. Nawet w najnowocześniejszym obiekcie z metalu i szkła możliwy jest pożar. Przeciwdziałanie temu zagrożeniu zaczyna się już na etapie projektowania elementów konstrukcyjnych. Szkło i aluminium wykorzystywane są, by ratować przed ogniem ludzkie życie i mienie.

Wykorzystanie architektonicznych systemów profili aluminiowych to we współczesnym budownictwie standard. Przeszklone budynki są dla nas codziennością. Systemy, z których konstruuje się fasady budynków, ściany, drzwi i okna, popularność swą zawdzięczają łatwości montażu, elastyczności oraz dobremu wyglądowi. Jednym z największych dostawców architektonicznych systemów profili aluminiowych jest firma Yawal S.A.

Profile aluminiowe Profile aluminioweAluminium, jak żaden inny materiał, zrewolucjonizował rozwój architektury. Metal ten jest lżejszy i wytrzymalszy niż drewno i PCV. Systemy profili aluminiowych podtrzymujących szklane ściany, odnaleźć można dziś w każdym typie obiektów: w budynkach mieszkalnych, biurowcach i budynkach użyteczności publicznej. Powszechne wykorzystanie profili aluminiowych nakłada na ich producentów wyjątkową odpowiedzialność. Budynek stanowi schronienie dla ludzi, którzy w nim przebywają. Elementy, z których jest wykonany, muszą zapewnić bezpieczeństwo osób w nich przebywających w każdej sytuacji. W tym, w tej najbardziej nieprzewidywalnej czy ekstremalnej, jaką jest pożar. - Systemy Yawal pozwalają na produkcję szerokiej gamy konstrukcji. Nowatorska technologia pozwala na niemal dowolne ich wykorzystanie i łączenie. Stworzona przez firmę technologia to nie tylko ładny wygląd czy wysoka funkcjonalność. To również gwarancja bezpieczeństwa w czasie pożaru. Starannie zaprojektowane i dokładnie sprawdzone profile nie mogą zapobiec pożarom. Mogą natomiast ograniczyć straty życia i mienia, jakie spowoduje ogień – mówi Agnieszka Jeznach, Dyrektor Marketingu w Yawal SA.

Systemy przeciwpożarowe W ochronie przeciwpożarowej najważniejszą rolę odgrywa reakcja materiału na ogień. Wybór substancji niepalnych do konstrukcji systemów przeciwpożarowych ma bardzo duże znaczenie. W tak dramatycznym momencie, jakim jest pożar, trzeba jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się ognia oraz ratować życie. Do najważniejszych zagrożeń, które niesie ze sobą pożar należą: zawalenie się całości lub części budynku i odcięcie drogi ewakuacyjnej, nagromadzenie toksycznego dymu oraz powstanie wysokiej temperatury. Systemy profili aluminiowych o charakterystyce przeciwpożarowej muszą być zaprojektowane w taki sposób, by zniwelować ryzyko zaistnienia tych zjawisk.

Najważniejszymi cechami przeciwpożarowych profili aluminiowych są: szczelność ogniowa (E) oraz izolacja ogniowa (I). Pierwsza zmienna to, najkrócej mówiąc, zdolność przegrody do powstrzymania ognia przed rozprzestrzenianiem się na drugą stronę. Izolacja natomiast oznacza zdolność materiału do ograniczenia wzrostu temperatury po stronie niezajętej ogniem. Żadna bariera nie powstrzyma jednak pożaru w nieskończoność. System przeciwpożarowy musi dać zaskoczonym ludziom czas na ewakuację oraz akcję gaśniczą. Dlatego też, przy wszystkich systemach przeciwpożarowych opisywanych wartościami E oraz I, podawany jest także czas trwania ochrony, jaką one zapewniają. Na przykład, dla produktów firmy Yawal z systemu TM 75EI jest to czas od 15 minut do 2 godzin.

Szkło ogniochronne
Aluminium, jako metal, cechuje stosunkowo wysoka odporność na działanie wysokich temperatur. Zdecydowanie wyższa niż w przypadku innych materiałów budowlanych takich jak drewno czy PCV. Kluczowy element systemów przeciwpożarowych stanowi przeszklenie ognioochronne. W czym tkwi sekret jego odporności na płomienie? Przeszklenie składa się, w zależności od produktu, z jednego lub kilku elementów przepuszczających światło, które wbudowane są w aluminiową ramę. Pomiędzy warstwami szkła znajdują się specjalistyczne warstwy. To właśnie im szkło zawdzięcza swoją odporność. W czasie pożaru, pod wpływem gorąca tworzy się twarda i wytrzymała warstwa napęczniałej pianki. Substancja ta powstrzymuje energię cieplną przed przedostawaniem się na drugą stronę. Grodzi i zatrzymuje rozprzestrzenianie się pożaru, dając cenny czas na ewakuację oraz akcję gaśniczą.

Gwarantowane bezpieczeństwo
Profile aluminiowe Ustawodawstwo krajowe oraz unijne, narzuca na producentów ścisłe wymagania, które spełnić musi ich produkt. Parametry, zarówno czasu trwania ochrony ogniowej, ognioszczelności, jak i izolacji są sprawdzane laboratoryjnie. Każdy system przeciwpożarowy, przed wprowadzeniem go na rynek, jest sprawdzany pod kątem odpowiednich norm. Wszystkie produkty mają przypisane odpowiednie dla siebie scenariusze badań. W czasie testów, niezależni naukowcy z Instytutu Techniki Budowlanej sprawdzają takie zmienne jak: palność, zdolność do podsycania ognia, czy ewentualną liniową prędkość spalania. Dopiero po wydaniu przez ITB Aprobaty Technicznej, oraz po spełnieniu przez producenta bardzo restrykcyjnych kryteriów produkcyjnych i wymogów Prawa Budowlanego systemy te można stosować. To wyniki testów decydują o tym, czy dany produkt zostanie zakwalifikowany jako przeciwpożarowy i spełniający wymagania z zakresu ochrony przeciwpożarowej obiektu. W razie jakichkolwiek uchybień lub niespełnionych wymagań, prawo zakazuje wprowadzenia na rynek i stosowania takiego produktu. Wszystkie systemy Yawal posiadają odpowiednie i aktualne pozwolenia.

Estetyczny wygląd
Korzystając z profili aluminiowych, projektant ma swobodę wykończenia ich powierzchni. Yawal oferuje lakierowanie metodą proszkową. Ilość barw do wyboru jest niemal nieograniczona. Dlatego też profile łatwo dopasować do każdego wnętrza. Możliwe jest również lakierowanie drewnopodobne, które nadaje profilom wygląd prawdziwego drewna. Inną zaletą systemów aluminiowych Yawal jest ich elastyczność. W przypadku produktów firmy Yawal, łatwy montaż idzie w parze z kompatybilnością. Możliwe jest łączenie różnych systemów czy typów elementów.

Szkło nadaje wnętrzom przestronny i lekki wygląd. Aluminiowe profile dają natomiast wrażenie dystyngowanej surowości. Z systemami Yawal stworzenie komfortowych, jasnych i, co najważniejsze, bezpiecznych pomieszczeń, nie jest problemem.
Ogrodzenie po okresie zimowym

Ogrodzenie posesji to stały element naszego najbliższego otoczenia. Powinno zapewniać bezpieczeństwo, ale i estetycznie wyglądać - stanowi przecież swoistą wizytówkę działki. Tymczasem w zimie obserwujemy, jak nasze ogrodzenie z metalowych elementów kurczy się, brama nie chce się otwierać, a furtka wręcz przeciwnie – wciąż stoi otworem. Jest to skutek nieprawidłowego obsadzenia elementów ogrodzenia, również bramy i furtki. Po srogiej zimie zaś, po kontakcie z mrozem i wilgocią, na wierzch wychodzi rdza. Nasza wizytówka zaczyna bardziej szpecić niż zdobić…

Pordzewiałe pręty czy siatka, pokruszony beton i odpadająca farba to niestety częsty obraz ogrodzenia posesji po okresie zimowym. W takim przypadku, najlepszym sposobem na przywrócenie dobrego stanu ogrodzenia wydaje się malowanie. Jest to jednak rozwiązanie uciążliwe i czasochłonne, gdyż wymaga najpierw zdarcia starej warstwy farby i przeszlifowania skorodowanych elementów. Nawet takie zabiegi nie gwarantują, że po następnej zimie znów nie będziemy musieli powtarzać malowania. Jeśli nasze ogrodzenie jest stare i mało odporne na rdzę, godnym rozważenia rozwiązaniem jest wymienienie go na nowe. Wymaga to co prawda nakładów pieniężnych, ale zaoszczędzimy na konserwacji ogrodzenia, gdyż nowoczesne rozwiązania zapewniają odporność na rdzę i na niekorzystne oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Modne ogrodzenia panelowe
ogrodzenia panelowe Coraz bardziej popularne, jako ogrodzenie posesji prywatnych, są ogrodzenia panelowe, które ze względu na uniwersalność stosuje się również do zabezpieczania budynków użyteczności publicznej, zakładów przemysłowych czy boisk. Ogrodzenia tego typu, szczególnie dobrze nadają się do grodzenia bocznych linii posesji, gdzie nie są potrzebne wysokie i masywne rozwiązania stosowane zazwyczaj w przypadku ogrodzeń frontowych. Panele zwykle zbudowane są z drutów stalowych o różnych średnicach (w zależności od wymaganej wytrzymałości), które zgrzewa się ze sobą. W przypadku, gdy zależy nam na znacznej poprawie sztywności, wykonuje się przetłoczenia. Takie ogrodzenie - w odróżnieniu od masywnych i skomplikowanych rozwiązań - nie dominuje przestrzeni i dobrze wpisuje się w krajobraz otoczenia. Jest to niezwykle ważne, gdyż coraz modniejsze w naszym kraju są ogrodzenia, nie zaburzające swym wyglądem przestrzeni. - Zaletami ogrodzeń panelowych jest to, że są one łatwe i szybkie w montażu, a jednocześnie estetyczne i odporne na korozję - mówi Michał Zbroński z firmy Tabal, producenta systemów ogrodzeniowych – Wszystkie produkowane przez nas ogrodzenia i akcesoria posiadają solidne zabezpieczenie antykorozyjne w postaci ocynku, na życzenie Klienta pokrytego dodatkowo lakierem proszkowym. Pełna paleta barw RAL lakieru proszkowego pozwala Klientowi na dopasowanie koloru ogrodzenia np. do barwy elewacji, tak, by wszystko razem tworzyło estetyczną całość.

Dobry montaż to podstawa
Systemy ogrodzeniowe produkowane przez firmę Tabal są dostępne w różnych wysokościach i można je montować w gruncie, na cokołach, posadzkach i innych typach podłoża. System złożony z paneli, słupków montażowych, obejm i elementów dodatkowych, pozwala na łatwe dopasowanie ogrodzenia do kształtu i wymiarów działki. Uniwersalność i elastyczność paneli, umożliwia także ich prosty montaż na posesji o zmiennym ukształtowaniu terenu, gdzie zazwyczaj stosowanie tradycyjnych typów ogrodzenia stwarza duże problemy. Ważne jest dobre obsadzenie ogrodzenia, od słupków przez furtki aż do bramy. – Nasze panele można zamontować samemu, jednak warto przestrzegać kilku zasad – tłumaczy Michał Zbroński z działu Techfence firmy Tabal - Nie należy instalować ogrodzenia w temperaturze poniżej 0 stopni C. Proces zastygania betonu będzie trwał o wiele dłużej, a wtedy ogrodzenie może się wypaczyć: pochylić lub wygiąć. Ważne jest, aby używać betonu dobrej jakości, by słupy były mocno i pewnie osadzone, a całe ogrodzenie wytrzymało bez uszkodzeń śnieżne i mroźne warunki oraz rzeczywiście spełniało swoje funkcje. Ważne jest także stosowanie się do zaleceń dotyczących przygotowania terenu oraz samego procesu montażu, które zawarte są w instrukcji. Przy montażu bramy, bardzo ważne jest jej dobre wypoziomowanie, wówczas będzie się otwierała i zamykała luźno, bez blokowania poszczególnych elementów oraz bez nadmiernych oporów. Jest to istotne również wtedy, gdy mamy zamontowaną bramę automatyczną. Po dłuższym czasie użytkowania zwiększone obciążenia spowodują szybsze zużycie się elementów odpowiedzialnych za otwieranie i zamykanie, co może narazić nas na niepotrzebne koszty związane z wymianą. Konsekwencją opisanych sytuacji jest widok otwartych furtek czy niezamykającej się bramy. - Na pewno dokładniejszy montaż wymaga większej ilości poświęconego czasu, a co za tym idzie dodatkowych nakładów pieniężnych, ale w ogólnym rozrachunku (biorąc pod uwagę bezawaryjną pracę przez kilkanaście lat), sporo zaoszczędzimy. Jeśli Klient ma obawę, czy wykona montaż prawidłowo, zawsze może zwrócić się do producenta. W firmie Tabal zawsze udzielamy stosownych porad lub polecamy profesjonalnego montażystę – dodaje Michał Zbroński.

Ogrodzenie w świetle prawa
Przy montażu ogrodzenia na posesji, należy się kierować obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ale w niektórych przypadkach niezbędne jest zawiadomienie odpowiednich organów. Musimy to zrobić, jeśli chcemy wyremontować lub wybudować ogrodzenie od strony drogi, ulicy, placu, torów kolejowych lub innych miejsc publicznych, lub jeśli nasze ogrodzenie będzie miało wysokość powyżej 2,2 m. Zgłoszenia należy dokonać co najmniej 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Jeśli w terminie 30 dni od daty doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, możemy przystąpić do pracy. Należy się również zapoznać z zapisami miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które dla danej działki mogą wyznaczać odmienne standardy ogrodzenia. Jeśli stawiamy ogrodzenie od strony sąsiada, należy je zamontować tak, by nie przekraczało granicy naszej działki. W ten sposób unikniemy konfliktów o naruszenie linii posesji. Możemy także, po uprzednim porozumieniu z sąsiadem wybudować ogrodzenie jako inwestycję wspólną, służącą dwóm rodzinom. Ogrodzenie powinno być bezpieczne, dlatego w myśl przepisów prawa jego ostro zakończone elementy mogą znajdować się na wysokości minimum 1,8 m. Jeśli nasze ogrodzenie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy lub torów kolejowych, to w celu zapewnienia izolacji akustycznej może być pełne, czyli pozbawione prześwitów. W innym przypadku należy jednak pamiętać, że prześwity powinny stanowić 25% powierzchni ogrodzenia.

Jeśli naszej posesji towarzyszy uciążliwe sąsiedztwo, od którego chcemy się wyraźnie odgrodzić, dobrym pomysłem jest zastosowanie ogrodzenia panelowego w połączeniu z roślinnością. Gdy zasadzimy wzdłuż ogrodzenia rośliny tworzące zwarty szpaler (np. buki lub tuje) i zadbamy o ich odpowiednie przycięcie, uzyskamy nie tylko szczelne zabezpieczenie, ale i estetyczny żywopłot. Producenci często oferują całe systemy ogrodzeniowe, złożone nie tylko z samego ogrodzenia, ale również bram, furtek i innych elementów. Takie systemowe rozwiązania pozwalają na szybkie i łatwe dopasowanie poszczególnych elementów i na stworzenie funkcjonalnej całości w postaci ogrodzenia działki.
Budujemy Polskę maszynami Komatsu

Polską gospodarkę napędzają przygotowania do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012. Ale i bez tego nasz kraj stale się rozwija. Powstają nowe hale, wielkie magazyny, galerie handlowe, budowane są kolejne drogi, wiadukty i mosty. Także na rynku mieszkaniowym ciągle przybywa nowoczesnych apartamentów.

KOMATSU koparka PW160 Co sprawia, że inwestycji jest coraz więcej, a prace często posuwają się naprzód tak szybko? Być może to zasługa zarządzających, dobrego rynku zbytu lub sprzętu, który jest używany na budowach. Decydujący może okazać się ostatni czynnik.

Dobry sprzęt to podstawa

Trudno przecenić znaczenie maszyn budowlanych podczas realizacji inwestycji. Ich jakość znacząco wpływa na efektywność prac na budowach. - Jednym z parametrów, które bierzemy pod uwagę przy zakupie maszyn, jest ich techniczna dostępność. Na dostępność maszyny wpływa jakość jej wykonania oraz jakość opiekującego się nią serwisu. Z naszego doświadczenia wynika, że poprawa obu wskaźników poprzez ich bieżącą kontrolę bezpośrednio wpływa na koszty firmy i poprawę jej wyników - tłumaczy Michał Długosz, Kierownik Działu Zakupów w firmie Nordkalk Sp. z o.o. Wśród korzyści bezpośrednich, uzyskiwanych poprzez poprawę technicznej dyspozycyjności maszyny, wymienia ograniczenie parku maszyn, obniżenie kosztów utrzymania ruchu i zużycia paliwa. Do pośrednich korzyści należą zaś zmniejszenie zaangażowania służb wewnętrznych utrzymania ruchu związanych z opieką nad maszyną, poprawa komfortu pracy operatorów oraz stabilizacja odnośnie planowania kosztów. Często wykorzystywane na polskich budowach są maszyny japońskiej marki Komatsu.

Szybko i solidnie

Najbardziej znaną i najważniejszą dla wielu Polaków inwestycją jest obecnie Stadion Narodowy w Warszawie. Wybudowanie stadionu o całkowitej powierzchni 203 920 m2 nie byłoby jednak możliwe bez wspólnego wysiłku osób zarządzających budową i na budowie pracujących. Nieodłącznym elementem ich pracy był sprzęt budowlany. Przetarg na przeprowadzenie pierwszego etapu budowy stadionu wygrało Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Pol-Aqua. Wykonało ono roboty rozbiórkowe, ziemne oraz związane ze wzmocnieniem gruntu, na którym został posadowiony stadion. Na placu budowy pracowały m.in. maszyny wspomnianej już marki Komatsu. Pol-Aqua podczas realizacji projektów w ramach podpisanych kontraktów niejednokrotnie zresztą korzysta z maszyn tej firmy. Jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku, wykonywany również przez firmę Pol-Aqua, Most Marii Skłodowskiej-Curie (Most Północny) w Warszawie. Tym razem na budowie można było zobaczyć m.in. 5 koparek PW160 Komatsu i tyle samo spychaczy D65 tej marki. Z bogatej oferty maszyn budowlanych Komatsu korzystają także inne duże przedsiębiorstwa. Kolejnym przykładem jest Mota Engil. W marcu ubiegłego roku Komatsu Poland dostarczyło dla niej 14 nowych maszyn, w tym: 4 koparki gąsienicowe PC240, ładowarkę kołową WA430, 5 koparek kołowych PW160 i 2 równiarki GD675. To już kolejne maszyny, które na terenie całej Polski będą pracować na potrzeby tego przedsiębiorstwa.

Złote czasy inwestycji

KOMATSU koparka gąsienicowa PC240 Dużą część inwestycji w branży budowlanej stanowi budowa dróg i autostrad. Od chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, ich ilość zaczęła rosnąć, a jakość uległa poprawie. Firma, która wygra przetarg na wykonanie konkretnej drogi, musi znaleźć projektanta, przygotować odpowiednią dokumentację, a dopiero potem przystąpić do wykonywania prac. Umowy zakładają bardzo szybkie terminy oddania drogi. Trzeba pracować sprawnie i solidnie, żeby wyrobić się na czas. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie w dobry sprzęt. Dla przykładu, na obecnie budowanej drodze S8 między Tomaszowem Mazowieckim a Mszczonowem, pracuje aż 13 maszyn samej tylko firmy Komatsu. Są one wykorzystywane również przy budowie drugiej nitki drogi do portu lotniczego Pyrzowice w Katowicach. Ale inwestycje budowlane to nie tylko budowa dróg, mostów i stadionów. Koparka PW 180 Komatsu pracuje aktualnie przy budowie kanalizacji w Tarnowskich Górach, a dla firmy Cetus Sp. z o.o. prowadzącej działalność m.in. w zakresie budowy, remontów, modernizacji rurociągów i obiektów gazowych, pracują koparko – ładowarka WB97S5, koparka gąsienicowa PC210 i koparka PW180. Wznoszone są również nowe obiekty kulturalne. Koparka PC 240 Komatsu pomaga w budowie nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach. Na własne oczy możemy też obserwować, jak szybko powstają nowe bloki i osiedla mieszkaniowe.

Polskie kopalnie

Należy wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju przedsiębiorstw, bardzo ważnym dla rozwoju polskiej gospodarki. Są nimi kopalnie. - Maszyny Komatsu są wykorzystywane nie tylko bezpośrednio podczas realizacji największych inwestycji budowlanych w Polsce, ale mają też ogromny udział w procesach mających zabezpieczyć dostawy surowców dla tych inwestycji. Kopalnie kruszyw, żwirownie czy piaskownie to naturalne środowisko pracy maszyn Komatsu - mówi Witold Kocot, Szef Sprzedaży Komatsu Poland Sp. z o.o. w regionie południowym. Komatsu zapewnia dostawę surowców do produkcji cementu m.in. w kopalni Górażdże pod Opolem oraz w Cementowni Odra w Opolu. W branży górnictwa odkrywkowego działa także firma Nordkalk - maszyny Komatsu pracują w kopalni przy załadunku odstrzelonego kamienia, załadunku wagonów i samochodów. Jedną z nich jest ładowarka kołowa WA500-6, której zaletą jest wysoka sprawność techniczna. - Przy 18000 godzin przepracowanych na załadunkach na wagony i samochody, mieliśmy do czynienia z niewielkimi naprawami, np. wymianą węży hydraulicznych. Doceniamy również wysoką jakość serwisu, która bezpośrednio wpłynęła na efektywność czasu pracy, a przez to na ilość ton załadowanych dla naszych Klientów i zwiększenie sprzedaży – tłumaczy Michał Długosz. Przez firmę Nordkalk eksploatowane są np. złoża kopalni wapienia w Sławnie. Kluczową maszyną dla zapewnienia ciągłości wydobycia jest koparka gąsienicowa Komatsu PC 450-8, która doskonale spisuje się także w zimowych warunkach. To ważne, aby maszyny nie opóźniały prac podczas zimy.

Na rozwój infrastruktury drogowej i budowlanej w ostatnich latach wpływ miało duże wsparcie UE. Często maszyny budowlane kupowane w Polsce są wspomagane dotacjami unijnymi. Firmy budowlane mogą ubiegać się o dofinansowanie na rozwój przedsiębiorstwa, w tym na rozbudowę i modernizację parku maszynowego. A dobry sprzęt to podstawa prac budowlanych. Ułatwia on szybką i solidną realizację kolejnych inwestycji budowlanych. Jak widać na podanych przykładach, bez niego – w dosłownym tego słowa znaczeniu – ani rusz…
Centurion – drzwi do przyszłości

Centurion – drzwi do przyszłości Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA stanowią już stały punkt w kalendarzu przedstawicieli branży budowlanej. Przez 20 swoich poprzednich edycji Targi BUDMA wyrobiły sobie znaną markę i zyskały rangę imprezy, na której po prostu wypada być. Udział w targach to nie tylko znakomita okazja do zawarcia kontaktów handlowych i zapoznania się z nowinkami produktowymi oraz z najnowocześniejszymi technologiami z zakresu budownictwa, ale również interesująca rozrywka.

Tegoroczna, dwudziesta pierwsza edycja targów BUDMA odbędzie się w dniach 24-27 stycznia 2012 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku tematem przewodnim targów jest hasło „Budownictwo przyszłości”. Temat nowoczesnego budownictwa jest szczególnie aktualny w dzisiejszych czasach, gdy rosnące ceny surowców energetycznych wymuszają stosowanie coraz to bardziej energooszczędnych rozwiązań w różnych dziedzinach gospodarki, w tym także w branży budowlanej. Innowacyjne i ekologiczne produkty, pozwalające na zmniejszenie zużycia energii i kształtowanie funkcjonalnej przestrzeni to przyszłość budownictwa. BUDMA to jednak nie tylko nowości produktowe, warsztaty i szkolenia, ale również towarzyszące stoiskom prezentacje i eventy. W tegorocznej edycji targów można odbyć prawdziwą podróż do przeszłości dzięki pokazowi przygotowanemu przez firmę Centurion-R.

Centurion – drzwi do przyszłości Centurion-R to jeden z wiodących producentów stolarki drzwiowej w Polsce. Firma, korzystając z bogatych doświadczeń i jednocześnie stosując nowe technologie stale rozwija gamę swoich produktów. Oferta firmy obejmuje obecnie skrzydła drzwiowe: okleinowane, lakierowane i wzmocnione, ościeżnice, systemy przesuwne, a także akcesoria takie jak klamki czy nakładki na zawiasy. W tym roku, w nawiązaniu do swojej nazwy, firma przygotowała dla uczestników targów BUDMA oryginalną atrakcję - specjalny pokaz musztry legionu rzymskiego pod dowództwem centuriona, czyli oficera legionów. Legiony rzymskie to armia stanowiąca fundament powstania i ekspansji Cesarstwa Rzymskiego. Pokaz musztry z pewnością będzie stanowił nie lada atrakcję dla zwiedzających. Odwiedzający nasze stoisko będą mieli niepowtarzalną okazję do zobaczenia żołnierzy rzymskich legionów w pełnym oporządzeniu bojowym – tłumaczy Małgorzata Klimiuk, Kierownik Działu Marketingu Centurion-R – Pomysł stanowi nie tylko nawiązanie do nazwy naszej firmy, ale i do wysokiej jakości produktów Centurion-R. Legiony rzymskie znane są ze swej wytrzymałości i odporności. Podobnie jest z naszymi produktami – ich solidność i trwałość to klucz do uznania Klientów. Nawiązujemy do przeszłości, patrzymy jednak w przyszłość i chcemy dalej się rozwijać – kończy Kierownik Marketingu. Stoisko Centurion-R na targach BUDMA znajdziemy w pawilonie 3A, na stoisku 31. Pokazy musztry legionów rzymskich będą organizowane przy stoisku firmy od wtorku do czwartku (24.01 -26.01 2012) zawsze o tej samej porze: o godzinie 10.00, 11.30, 13.30 i 15.30. Przy stoisku Centurion-R z pewnością nie zabraknie emocji.
Brama do radości

Brama do radości
Zbliża się najchłodniejsza pora roku. Śnieg, lepienie bałwana, kuligi, jazda na nartach i grzane wino przy kominku... Zima zaczyna mieć coraz większy urok, bo dostrzegamy więcej jej zalet, a kolejne minusy są eliminowane przez wynalazki techniki. W czasie mrozów, najbardziej przydatne okazują się automatyczne urządzenia. Zautomatyzowana brama sterowana napędem staje się zbawieniem.

Każdy właściciel domu pamięta zapewne czasy, kiedy niemal wszystkim próbom opuszczenia posesji towarzyszyła konieczność wyjścia z nagrzanego auta w celu ręcznego otworzenia bramy. Część z nich ma również na swoim koncie co najmniej kilka mroźnych poranków, kiedy wyjazd z podwórka całkowicie uniemożliwiało otwarcie zamarzniętej bramy. Dziś możemy otworzyć i zamknąć bramę zaledwie jednym przyciskiem pilota!

Dla każdego coś dobrego
4-kanałowy pilot XT4 433 RC FAAC
Automatyzacja stała się powszechnym zjawiskiem. Codziennie korzystamy z jej zalet – w domu, szkole, na ulicy i w centrum handlowym. To dzięki niej wyciągamy colę za pomocą jednego przycisku, drzwi same otwierają się przed nami w najbardziej odpowiednim momencie, a kiedy chcemy wjechać na działkę, brama wjazdowa automatycznie się rozchyla. Jeśli na co dzień umyka to naszej uwadze, gdy przychodzi jesień, a potem zima, zaczynamy doceniać wszystkie walory. Dostrzegają je również inni domownicy. Pogoda za oknem sprzyja zaproszeniom przyjaciół i rodziny. Możemy spokojnie zająć się przygotowaniami, bez konieczności wypatrywania gości przez okno. Unikamy też rodzinnych kłótni o to, kto tym razem musi wyjść na zewnątrz i otworzyć bramę gościom. Dobre firmy, produkujące automatyczne napędy do bram, mają w swoich ofertach także zestawy pilotów. Przykładem jest włoska marka FAAC, od kilku lat działająca także w Polsce. Piloty FAAC wyróżniają się nowoczesnym, eleganckim designem, a także są małe, dzięki czemu zawsze możemy mieć je przy sobie (np. 4-kanałowy pilot XT4 433 RC).

Wzmacnia bezpieczeństwo
Nowoczesna brama automatyczna zwiększa nasze bezpieczeństwo. Za oknem dużo wcześniej niż w lato robi się ciemno, wielkimi krokami zbliżają się święta i zimowe wyjazdy na ferie. Okres ten sprzyja włamywaczom. Zamontowanie napędu do bramy sprawi, że trudniej będzie im wkraść się do naszego domu. Złodziejowi ciężko będzie otworzyć taką bramę,w przeciwieństwie do tej „zwykłej”. Nawet, jeśli opracowałby jakiś sposób, zajmie to tyle czasu, że, jeśli nie zrezygnuje sam, ktoś zdąży zawiadomić policję. Możemy być również spokojni o bezpieczeństwo naszych pociech. Dziecko nie otworzy samo bramy - potrzebny mu będzie pilot. Poczucie bezpieczeństwa sprawi, że zabawy na podwórku, lepienie bałwana i obrzucanie się kulkami śnieżnymi, będą miały większy urok. – Pamiętajmy, że brama musi być prawidłowo zamontowana i posiadać wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa. To powody, dla których najlepszym wyborem jest dokonywanie zakupów u znanych i sprawdzonych producentów. Oprócz produktów najlepszej jakości, zapewnią nam oni pomoc i fachową obsługę w każdym momencie – mówi Andrzej Trojanowski, dyrektor generalny FAAC Polska. Otrzymamy też gwarancję na zakupione produkty.

Przygotowanie do zimy
Napęd do bram skrzydłowych 414 Long
Aby brama służyła nam bez zarzutów, a my mogli w pełni korzystać z jej walorów, przygotujmy ją na zimę. Zanim się zacznie, dokonajmy przeglądu napędu. Konieczne może się okazać np. zabezpieczenie zawiasów bramy dodatkowym smarem. Już w momencie montażu istotne jest zrobienie odpowiednio głębokiego fundamentu, który powinien znajdować się poniżej poziomu zamarzania gruntu, aby brama zachowała stabilność. Inną kwestią jest odpowiednie wypoziomowanie. Przed dokonaniem zakupu urządzenia, sprawdźmy zakres temperatur, w jakich napęd może pracować. Dla przykładu, napęd elektromechaniczny do bram skrzydłowych 414 Long firmy FAAC funkcjonuje prawidłowo w temperaturach od - 20°C do +55 °C. Inne napędy, jak choćby napęd hydrauliczny do bram skrzydłowych 402 tej samej firmy, będzie działał idealnie nawet wtedy, kiedy temperatura spadnie do -40°C (maksymalna temperatura dla tego modelu również wynosi +55°). Autoryzowany dealer pomoże nam dobrać odpowiednie parametry. Warto zwrócić się do niego o pomoc, zanim podejmiemy decyzję.

Odpowiednia konserwacja
Pamiętajmy też, że mimo wielu zalet, brama skrzydłowa nie posłuży nam do odgarniania śniegu. Powinniśmy używać do tego łopaty, inaczej łatwo doprowadzić do uszkodzenia i zużycia mechanizmów nawet najlepszego urządzenia. - Chociaż konstrukcja dobrej bramy powinna uniemożliwiać gromadzenie się wody wokół elementów ruchomych,a w konsekwencji ich zamarzanie, musimy dopilnować, aby przestrzeń ruchu skrzydeł była wolna od przeszkód, takich jak lód, śnieg czy gałęzie – komentuje Jacek Baran, specjalista FAAC Polska. Nawet najlepszej jakości bramy nie mogą działać prawidłowo, jeśli - tak jak w przypadku napędu do bram przesuwanych, nie będziemy odśnieżać listwy zębatej. Zwróćmy uwagę na to, żeby śnieg nie stał się przeszkodą nie tylko dla samej bramy, ale również dla elektroniki (np. fotokomórek), która zasypane śniegiem, mogą przestać właściwie funkcjonować.

Zamontowanie bramy z automatycznym napędem, a także późniejsze stosowanie się do zaleceń producentów, które są podane w dołączonej do produktu instrukcji i przekazane przez instalatora, pozwoli nam długo cieszyć się pięknem zimy. Może warto zacząć przygotowania do niej już dziś?
Dobra inwestycja

Firma, która chce się rozwijać, musi inwestować. Każda inwestycja wiąże się z dużym ryzykiem, ale jest jednocześnie szansą na dalszą rozbudowę i wzrost potencjału przedsiębiorstwa. Przykład jednej z największych firm w branży automatyki do bram pokazuje, że inwestycje mogą być udane. Nowa siedziba FAAC ul. Kopijników 12, Warszawa

Pierwsze produkty włoskiego producenta automatyki trafiły na polski rynek 12 lat temu. Wtedy też powstał oddział FAAC Polska. Dwa lata temu, dokładnie 19 września 2009 roku, nastąpiło uroczyste otwarcie nowej siedziby w Warszawie przy ulicy Kopijników 12. Czy po 24 miesiącach od otwarcia, inwestycję można uznać za opłacalną?

Huczne otwarcie
W inauguracji wzięło udział wielu partnerów handlowych i przyjaciół firmy, a także goście przybyli z głównej siedziby we Włoszech. Uczestnicy podziwiali ciekawy design wnętrza, które zaskoczyło wszystkich swoimi rozmiarami, kolorystyką i eleganckimi wykończeniami. Po części rozrywkowej nastąpiła oficjalna ceremonia. Zarząd firmy wraz z włoskimi gośćmi podsumował ostatnie lata działalności przedsiębiorstwa oraz przedstawił plany na najbliższy czas. - Fanfary i przecięcie błękitnej wstęgi rozpoczynają nowy etap w historii FAAC Polska – oświadczył Andrzej Trojanowski, dyrektor generalny polskiego oddziału FAAC.

Nowa marka
Organizatorzy specjalnie na otwarcie nowej siedziby przygotowali również debiut nowej marki na rynku automatyki do bram – Genius. Po uroczystej zapowiedzi, piękne hostessy opuściły zasłony, a oczom zebranych ukazało się logo nowej marki. Wraz z nim odsłonięte zostały cztery produkty do automatyki bram: G-Bat 300, G-Bat 400, Action i Milord. Nowa marka włoskiej produkcji została owacyjnie przyjęta, a cennik marki Genius rozszedł się jak świeże bułeczki wśród wszystkich gości. Produkty Genius są przeznaczone zarówno do obsługiwania bram skrzydłowych, jak i przesuwnych, a niewątpliwą ich zaletą jest wysoka jakość materiałów, z których zostały wykonane. Gwarantuje to, że napędy przez wiele lat będą funkcjonowały bezawaryjnie.

Nowoczesne i praktyczne
Biuro na Kopijników zachwyca przede wszystkim nowoczesnym designem. Jest też bardzo eleganckie. Przestronne wnętrze służy pozytywnej atmosferze i wizytom klientów. Odwiedzinom interesantów sprzyja też dogodna lokalizacja. Na ulicę Kopijników bardzo łatwo dojechać z większości głównych stołecznych ulic. Na miejscu znajduje się show room, w którym można obejrzeć działanie automatów, np. systemu parkingowego ParkLite. Cały budynek z bardzo stylowo urządzonym wnętrzem odzwierciedla produkty FAAC. Marka zawsze dba o ich jakość, ale także wygląd, udowadniając, że nawet siłownik może być elegancki. Doskonałym przykładem dbałości o wygląd są słupki parkingowe FAAC City, umieszczane w wielu prestiżowych miejscach, w tym na Wawelu.

Najwyższa jakość
Ogromny magazyn umożliwia realizację dużej liczby zleceń. Dzięki temu, że wielkość pomieszczeń pozwala na przechowywanie większej ilości sprzętu, klienci szybko otrzymują zamówione produkty. Duże stany magazynowe są w stanie odpowiedzieć niemal na każde zamówienie, bez konieczności częstego sprowadzania towaru z Włoch. Kolejną korzyścią są doskonałe warunki na utrzymanie własnego serwisu. Nabywcy mogą korzystać z najwyższej jakości usług serwisowych bezpośrednio u producenta. Profesjonalna obsługa to już tylko wisienka na torcie. Jadąc do polskiej siedziby FAAC możemy liczyć na fachową obsługę pod każdym względem. Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy odpowiedzą na każde pytanie i rozwieją wszystkie wątpliwości klientów. FAAC stale inwestuje również w rozwój pracowników. Jednocześnie dba o kompetencje partnerów handlowych poprzez częste szkolenia.

Ciągły rozwój
Magazyn w nowej siedzibie FAAC
Nowoczesne biuro i magazyn to tylko przykład inwestycji firmy FAAC. FAAC Group na początku roku przejął ZEAG Group – kluczowego gracza na rynku zagranicznym w zarządzaniu kontrolą dostępu wejść/wyjść, wjazdów/wyjazdów. Dzięki temu pozycja konkurencyjna FAAC w dziedzinie systemów parkingowych na międzynarodowym rynku zdecydowanie się umocniła. To kolejny krok w planie strategicznym nabywcy. – Cieszymy się, że możemy dołączyć do FAAC Group. Wierzymy, że jej międzynarodowy zasięg składający się z 15 biur sprzedaży i serwisu na każdym kluczowym dla nas rynku, będzie szansą na zwiększenie zasięgu ZEAG w miejscach, gdzie aktualnie nie jesteśmy obecni – komentuje Bernard Lacoste, dyrektor generalny ZEAG Group. To kolejna inwestycja, której efekty będzie można zauważyć zapewne już niebawem. W myśl zasady „kto ryzykuje, ten wygrywa”, FAAC decydując się na kolejne inwestycje, stale się rozwija, wyprzedzając swoich konkurentów zarówno w ofercie produktowej, jak i zasięgu i jakości usług, w tym serwisu. Korzystają na tym klienci, otrzymując coraz lepsze i bardziej nowoczesne produkty. Oby tak dalej!
Idealne rozwiązanie

Lubimy się wyróżniać i staramy się robić to zawsze, kiedy nadarzy się do tego okazja. Dlatego budując czy urządzając dom, chcemy, żeby wyglądał inaczej niż sąsiedni budynek. Nietypowy kształt obiektu, oryginalne drzwi wejściowe, niestandardowa brama… Często jednak okazuje się, że to mało praktyczne rozwiązania.

Zaczynamy długo wyczekiwaną budowę domu. Wśród wielu rzeczy, które musimy zrobić, jest wyznaczenie terenu podwórka. W końcu przychodzi czas na montaż bramy wjazdowej. Zakup napędu, ze względów finansowych, odkładamy czasem na później. Bywa też, że kupujemy już wybudowany dom z zamontowaną bramą. Kiedy chcemy dokupić napęd, okazuje się, że do niestandardowej bramy trudniej jest znaleźć odpowiedni produkt…

Idealne rozwiązanie Zapytaj eksperta
Najczęściej popełnianym przez właścicieli domów błędem jest samodzielna próba rozwiązania problemu. Pytamy sąsiadów, znajomych, przeglądamy internetowe fora, gdzie pojawiają się, obok prawdziwych, także wymyślone informacje i dziwne porady. Jeśli korzystamy z internetu, najlepiej znaleźć autoryzowanego dealera wybranej firmy istniejącej na polskim rynku, zajmującej się automatyką do bram. Jedną z nich jest FAAC. Na stronie marki (www.faac.pl), w zakładce „Gdzie kupić/zamontować”, bardzo łatwo wyszukać kontakt do dealera, który świadczy usługi najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Możemy być pewni, że decydując się na sprawdzonego przedstawiciela, otrzymamy w zamian fachową poradę i najlepszy sprzęt.

Nowości na rynku
Warto to zrobić, również ze względu na fakt, że trudno jest samemu zorientować się, jakie najnowsze produkty oferują poszczególne firmy. – Zdarza się, że klient zmienia całą bramę, a przy pomocy profesjonalisty mógłby dopasować tylko odpowiedni napęd. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, wprowadziliśmy na rynek napęd elektromechaniczny 414 Long, przeznaczony właśnie do bram skrzydłowych o niestandardowych długościach skrzydeł – mówi Jacek Baran, specjalista FAAC Polska. Napęd jest odpowiednikiem starszej wersji napędu elektromechanicznego 414 FAAC. Nowy model może być użyty do bram z jednym skrzydłem o szerokości nawet do 5 m, bez potrzeby montowania dodatkowych siłowników. Ze względu na bardzo dużą siłę ciągu oraz bardzo dobre wymiary montażowe, idealnie nadaje się również do automatyzacji bram dwuskrzydłowych osadzonych na grubych klinkierowych słupkach. Dla skrzydeł o długości powyżej 4 m zalecane jest zastosowanie zamka elektromagnetycznego.

Trwałość i niezawodność
Innym elementem, na który zwracamy uwagę przy zakupie napędu, jest jego trwałość. Oczekujemy, że będzie działał bezawaryjnie przez długi okres czasu. Musi więc być solidnie wykonany i posiadać gwarancję. We wspomnianym już napędzie 414 Long niezawodną pracę gwarantuje wykonane z brązu koło zębate, współpracujące ze stalową śrubą. Dodatkową zaletą jest też łatwo dostępne i proste w użyciu awaryjne odblokowanie, które umożliwia ręczną obsługę bramy w przypadku braku zasilania. Zwróćmy uwagę także na tę funkcję, jeśli zależy nam, aby w pełni korzystać ze wszystkich możliwych walorów zakupionego towaru. Tegoroczne lato pokazało nam, że warunki atmosferyczne pozwalają spokojnie wykonywać codzienne czynności, tylko jeśli wcześniej zadbamy o odpowiednie zabezpieczenia. Nowe, coraz bardziej udoskonalane produkty, cieszą się ogromnym uznaniem wśród klientów, właśnie ze względu na nowoczesne funkcje, stworzone po to, aby ułatwiać życie użytkownikom.

Łatwy montaż
Idealne rozwiązanie Specjalista pomoże nam wybrać napęd, który będziemy mogli zamontować bez konieczności wykonywania kosztownych przeróbek adaptacyjnych. - Dzięki swojej tubowej konstrukcji, sposobowi mocowania siłowników i występowaniu w wersji prawo i lewostronnej, napęd 414 Long FAAC jest szybki i łatwy w montażu. Dobry punkt podparcia bramy gwarantuje pewne blokowanie po zamknięciu, nawet w przypadku szerokich bram – komentuje Jacek Baran. Na koniec montażu powinniśmy dostać instrukcję obsługi, w której znajdziemy także przydatne informacje na temat późniejszej konserwacji i korzystania z serwisu oferowanego przez producenta. Sposób użytkowania bramy jest równie ważny, jak prawidłowy montaż napędu. Dodatkowe udogodnienia w postaci akcesoriów sprawią, że nowy nabytek przyniesie nam 100 proc. satysfakcji. Jeśli dołożyć do tego nowoczesny, elegancki design napędu i akcesoriów, np. pilota, możemy być pewni, że otrzymamy dokładnie to, czego tylko moglibyśmy oczekiwać.

Producenci dbają o swoich klientów, starając się nadążać za rosnącymi potrzebami rynku. Jak widać, nawet nietypowa brama znajdzie dziś dla siebie idealny napęd. I wszystko bez dodatkowych opłat. Jeśli potrzebujemy napędu do jednoskrzydłowej bramy, na przykład w zestawie 414 Long otrzymujemy tylko jedną sztukę siłownika i akcesoria. Możemy zatem być spokojni o dobór napędu, nawet, jeśli jesteśmy właścicielami niestandardowych bram.
Refleksje nad izolacją czyli jak izolować refleksyjnie

Wczesna jesień to ostatni dzwonek na przygotowanie budynku do zbliżającej się nieuchronnie zimy. Szczególnie ważne jest ocieplenie budynku, bo ono gwarantuje nam ciepłą, spokojną zimę i mniejsze rachunki za ogrzewanie. Istotny jest dobór ocieplenia, które stanowi o komforcie termicznym w budynku.

W budynku jednorodzinnym straty termiczne generowane są w wielu miejscach - najwięcej ciepła „wycieka” przez dach (ok. 30%) i ściany (ok. 20%), zaś przez okna ok. 15%. Pozostałe wrażliwe termicznie miejsca to wentylacja - 15% czy mostki termiczne - 10%. Te ostatnie to najprościej mówiąc słabe miejsca w ociepleniu. Mostki cieplne powstają w wyniku wad projektowych lub niestarannego wykonawstwa. Najczęściej powstają na połączeniu balkonu ze stropem, wieńcach i nadprożach czy oknach i parapetach.

Refleksje nad izolacją czyli jak izolować refleksyjnie Podstawowymi kryteriami wyboru izolacji termicznej do takich przestrzeni są oczywiście parametry cieplne. Odpowiednie ocieplenie powinno przeciwdziałać powstawaniu mostków termicznych, zarówno liniowych jak i punktowych. Popularnym materiałem izolacyjnym jest wełna mineralna. Produkty z wełny mineralnej (w postaci mat i płyt) zapewniają izolację termiczną i akustyczną, charakteryzują się jednak dużą grubością. Alternatywę dla izolacji z wełny stanowi folia termoizolacyjna dająca projektantom i inwestorom duże możliwości w zakresie izolacji termicznej. Jest to innowacyjny materiał do ocieplenia, zbudowany najczęściej z warstw metalizowanej folii i wypełnienia złożonego z folii lub maty poliestrowej. W odróżnieniu od tradycyjnych izolacji, działanie folii termoizolacyjnych opiera się na odbijaniu promieniowania cieplnego i zatrzymaniu ciepła wewnątrz budynku. Izolacja refleksyjna charakteryzuje się niewielką grubością ułatwiającą jej założenie w każdym miejscu i pozwalającą na oszczędność powierzchni. Ocieplenia z folii termoizolacyjnych można użyć do izolacji dachów, poddaszy, ścian, sufitów i podłóg, drzwi garażowych, a także w szkieletowym budownictwie drewnianym i konstrukcjach modułowych.

Uniwersalność folii termoizolacyjnej pozwala na użycie jej zarówno jako samodzielne ocieplenie, jak i dodatkowe zabezpieczenie tradycyjnej izolacji – mówi Tomasz Flis, Dyrektor Zarządzający firmy Onduline Materiały Budowlane – Izolacja refleksyjna w połączeniu z tradycyjną izolacją to rozwiązanie dobrze sprawdzające się, gdy konstrukcja więźby dachowej bądź krokwi nie pozwala na zastosowanie „zwykłego” ocieplenia. Produkty z rodziny izolacji refleksyjnych występują zwykle w postaci rulonów – oznacza to oszczędność przestrzeni i obniżenie kosztów transportu. Takim produktem jest wielowarstwowa izolacja termiczna Onduterm. Montaż izolacji z folii Onduterm jest prosty i nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji. Ze względu na refleksyjne właściwości folii należy pamiętać o założeniu okularów przeciwsłonecznych i odzieży chroniącej przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych, gdy układamy izolację przy bezpośrednim działaniu słońca. Montaż izolacji z folii termoizolacyjnej Onduterm na dachu należy zacząć od rozciągnięcia maty na ocieplanej powierzchni pamiętając o jej odpowiednim naciągnięciu. Rozwinięty i naciągnięty materiał układamy tak, żeby zapewnić zakłady jednej maty na drugą (min. 50 mm). Folię należy układać w sposób umożliwiający prawidłową wentylację przy okapie i kalenicy. Kluczowe jest zapewnienie wolnej przestrzeni powietrznej (min. 20 mm) nad i pod folią, co zapewni lepsze działanie refleksyjne materiału. Miejsca połączeń mat i zakłady zabezpieczamy aluminiową taśmą klejącą. Na koniec montażu należy zwrócić uwagę na to żeby maty nie zamokły – gdy spodziewamy się opadów pamiętajmy o położeniu właściwego pokrycia tuż po ułożeniu maty.

Refleksje nad izolacją czyli jak izolować refleksyjnie Folie termoizolacyjne z rodziny Onduterm pozwalają na kompleksowe ocieplenie budynku od podłogi po dach. Stosując tego typu izolację należy kierować się jedną podstawową zasadą - między folią a ocieplaną powierzchnią zostawiamy pustkę powietrzną (wspomniane już wyżej min. 20 mm) -stykanie się izolacji bezpośrednio ze ścianą czy sufitem ograniczy skuteczność jej działania. Onduterm występuje w kilku rodzajach różniących się od siebie wymiarami rolki, powierzchnią i grubością maty. Folia Onduterm XL.TOP5+ przeznaczona jest do zastosowania pod zewnętrzne pokrycia dachowe, Onduterm 1SP szczególnie dobrze sprawdza się jako ocieplenie ścian i sufitów. Onduterm XXL i Onduterm 15SP zapewniają zaś ochronę termiczną powierzchni ściennych i poddaszy. Do izolacji podłóg i ścian przeznaczony jest Onduterm 7XL. Pozostałe rodzaje folii ze względu na swoją uniwersalność mogą być użyte do izolacji ścian, podłóg, sufitów i poddaszy budynku. Folią firmy Onduline możemy również ocieplić drzwi garażowe - specjalnie do tego służy izolacja Onduterm XL.KIT, dostępna w poręcznym zestawie. Szczególnie popularnym obszarem zastosowań izolacji refleksyjnych jest drewniane budownictwo szkieletowe i konstrukcje modułowe. Ze względu na specyfikę tego typu budownictwa dobrze sprawdzają się w nim lekkie i cienkie materiały izolacyjne, pozwalające na oszczędność powierzchni przy zachowaniu podobnych parametrów technicznych jak tradycyjne izolacje i chroniące drewniane elementy szkieletu podczas prac budowlanych. Ocieplenie wykonane z izolacji refleksyjnej, w połączeniu z matą izolacyjną pozwala na uzyskanie wodoszczelnej i dopasowanej do powierzchni izolacji termicznej.
Temperatura garażu

Onduterm XL.KIT Garaż pełni bardzo ważną rolę na każdej posesji. Jego podstawową funkcją jest ochrona samochodu, jednak równie często staje się on magazynem zapełnionym mniej lub bardziej przydatnymi przedmiotami. Bez względu na to, czy garaż jest wbudowany w bryłę domu czy stanowi odrębną budowlę – warto zadbać, aby panowała w nim optymalna temperatura.

Jeśli garaż stanowi cześć budynku mieszkalnego konieczne jest jego ocieplenie, ponieważ w przeciwnym wypadku narazimy się na duże straty ciepła w całym budynku. Ocieplamy ściany zewnętrzne, także ścianę stykającą się z domem, a przede wszystkim drzwi, które ze względu na wielkość odpowiadają za największe straty ciepła. Tylko czym ocieplić drzwi garażowe? Wykluczone są ciężkie i grube materiały, które mogą zakłócić otwieranie drzwi czy działanie automatyki, jeśli taką posiadamy. Najbardziej praktyczna wydaje się być folia termoizolacyjna, która jest lekkim i cienkim materiałem. Folie termoizolacyjne typu Onduterm stają się budowlanym hitem ze względu na to, że zapewniają doskonałe ocieplenie, mają odpowiednią przepuszczalność pary wodnej, co chroni przed tworzeniem się grzybów i pleśni, a do tego z powodzeniem każdy może ją położyć samodzielnie.

Onduterm XL.KIT Na rynku mamy dostępne folie termoizolacyjne do ocieplenia poddaszy, ścian a także drzwi garażowych. Do tych ostatnich możemy kupić cały zestaw, co z pewnością uprości prace. Onduterm XL.KIT do drzwi garażowych z drewna, metalu czy PCV, to zestaw zawierający rolkę metalizowanej folii o wymiarach: 0,60m x 10m (6m2), aluminiową taśmę samoprzylepną do łączenia poszczególnych warstw oraz dwustronnie klejącą taśmę mocującą folię XL.KIT do drzwi garażowych. Folia do izolowania drzwi garażowych zbudowana jest z dwóch zewnętrznych warstw folii metalizowanej i wypełnienia złożonego z polietylenowych pęcherzyków powietrznych – mówi Tomasz Flis Dyrektor Zarządzający z Onduline Materiały Budowlane – taka konstrukcja sprawia, że materiał jest lekki i zastępuje 5 cm wełny. Warstwa metalizowana folii odbija nadmierne promieniowanie cieplne od wewnątrz, chroniąc przed nagrzewaniem się, jednocześnie chroniąc przed niską temperaturą z zewnątrz. Wypełnienie z pęcherzyków powietrznych pełni rolę izolatora termicznego i zapobiega zbieraniu się pary wodnej. To innowacyjna technologia refleksyjna – dodaje – poprzez odbijanie promieniowania cieplnego, zapewnia optymalną temperaturę we wnętrzu garażu.

Montaż tani i prosty
Onduterm XL.KIT Produkt jest bezpieczny dla środowiska naturalnego, odporny na działanie wilgoci i antyalergiczny. Nie bez znaczenia jest to, że Onduterm XL.KIT jest rozwiązaniem ekonomicznym, nie nadwyrężającym naszej kieszeni. Prosty, szybki montaż, niewymagający specjalistycznych narzędzi pozwala na samodzielne mocowanie produktu na drzwi garażowych. Przed przystąpieniem do przyklejania folii należy oczyścić drzwi garażowe tak, żeby możliwe było przyklejenie taśmy klejącej. Następnie mocujemy na drzwi umieszczoną w zestawie taśmę obustronnie klejącą, która stworzy swoisty „stelaż” pod folię. Kolejnym krokiem jest przycięcie folii Onduterm XL.KIT w pasy, do pożądanych rozmiarów za pomocą nożyka lub nożyczek. Przycięty materiał mocujemy do przyklejonej uprzednio do drzwi folii. Gdy cała powierzchnia pokryta jest już materiałem należy tylko połączyć poszczególne warstwy folii aluminiową taśmą samoprzylepną zawartą w zestawie. W ten sposób otrzymamy szczelną i trwałą izolację termiczną drzwi garażowych, na którą producent daje 10-cio letnia gwarancję.
Więcej informacji www.onduline.pl

Dane techniczne zestawu Onduterm XL.KIT:
Wymiary rolki: 0,6 m x 10m
 Powierzchnia rolki: 6 m2
 Ciężar rolki: 1,08 kg
 Ciężar m2: 0,180 kg
 Grubość maty: 3 mm
 Opór cieplny: 0,63 (m2K)/W
 Współczynnik przewodzenia ciepła: 0,07 W/mK
Cena: 90 zł netto
Bezpieczeństwo w cenie

Bezpieczeństwo w cenie

Szerokie zastosowanie, łatwa budowa, estetyczny wygląd, wykorzystanie nowoczesnych technologii i niskie koszty realizacji. Czy to jedyne cechy najnowszych urządzeń kontroli dostępu, które sprawiają, że są one dziś jednymi z najczęściej stosowanych systemów zabezpieczeń?

Chociaż wyróżniają się różnym stopniem ochrony, wszystkie mają za zadanie identyfikację osób oraz ograniczenie dostępu do zabezpieczonej strefy. Zapobiegają kradzieżom i zwiększają bezpieczeństwo ludzi, którzy w danym czasie przebywają na chronionym terenie.

Dopasowany do potrzeb
Systemy kontroli dostępu bazują na specjalnie dedykowanych urządzeniach, np. programatorach kart zbliżeniowych, elektronicznych zamkach szyfrowych czy czytnikach kart zbliżeniowych. Różne funkcje poszczególnych urządzeń sprawiają, że z łatwością możemy dostosować je do naszych potrzeb i oczekiwań. Dla przykładu najnowszy produkt firmy FAAC - Minitime SA to urządzenie kontroli dostępu, które może odczytywać i wydawać polecenia otwarcia drzwi, kontrolować status (otwarte/zamknięte) oraz uruchamiać alarm w przypadku nieupoważnionego otwarcia. Co więcej, działa ono całkowicie autonomicznie, bez zewnętrznego modułu zarządzania lub komputera do programowania albo pobierania danych. Aby dokonać optymalnego wyboru, powinniśmy zwrócić uwagę na wszystkie nowości. Możemy skorzystać z dodatkowych opcji, często za niewielkie pieniądze albo nawet w tej samej cenie.

Wszędzie dobrze
Urządzenia kontroli dostępu można stosować niemal wszędzie. W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby wybudowanych biurowców, a liczba ta wciąż rośnie. W tych budynkach szczególnie pożądana jest odpowiednio wysoka ochrona przechowywanych tam informacji: danych, raportów itp. Do poszczególnych pomieszczeń powinni mieć dostęp tylko niektórzy pracownicy. Zamontowanie systemu zabezpieczeń w szkole chroni najmłodszych przed kontaktem z osobami spoza placówki, gościom hotelowym ułatwia poruszanie się po obiekcie i minimalizuje ryzyko zagubienia przedmiotu (klucz łatwiej może się gdzieś zawieruszyć), a na osiedlach mieszkaniowych i parkingach zwiększa bezpieczeństwo. Bardzo przydatna może okazać się funkcja Anti-Pass-Back, dostępna np. w urządzeniu Minitime. Uniemożliwia ona ponowne wykorzystanie karty zbliżeniowej (kodu dostępu) na wejściu, jeśli karta (kod) nie była użyta na wyjściu.

Wielkość ma znaczenie
Najważniejsza przy wyborze odpowiedniego systemu zabezpieczeń jest wielkość strefy, którą chcemy chronić. Jeśli jest ona mała, wystarczą systemy kontroli dostępu o najniższym stopniu zabezpieczeń, w których identyfikację osób umożliwiają kody numeryczne. Najwyższe zabezpieczenie zapewnia identyfikacja z wykorzystaniem cech biometrycznych ludzi (głos, siatkówka oka, odcisk dłoni). Instalacje tego typu są najdroższe, a ich stosowanie jest ograniczone ze względu na przepisy prawne, pozwalające na ich użycie tylko w ściśle określonych sytuacjach. Najpopularniejsze, zarówno wśród instalatorów, jak i osób decydujących o zakupie, są karty zbliżeniowe: chipowe, magnetyczne lub z kodem kreskowym. Identyfikacja za pomocą klucza daje większy poziom zabezpieczeń niż poprzednia, oparta na pamięci. Należy zwrócić uwagę na maksymalną liczbę użytkowników, którą są w stanie obsłużyć automatyczne czytniki. W przypadku wspomnianego już Minitime SA FAAC jest to aż 500 osób. Tego typu urządzenia możemy więc montować w małych i średnich biurowcach, jeśli zależy nam na atrakcyjnej cenie oraz łatwym i szybkim montażu. Brak połączenia z komputerem pozwala uniknąć już istniejącego w poszczególnych lokalizacjach kłopotliwego okablowania. Konfiguracja Minitime SA z czytnikiem Minitime T lub TAG10 może być używana do kontroli obszaru z dwojgiem drzwi (lub dwoma bramami) – jednym wejściem i wyjściem (wjazdem/wyjazdem).

Przed zakupem zwróćmy uwagę na nowości rynkowe. Będziemy mieli wtedy pewność, że za najlepszą cenę otrzymamy najnowszy produkt z najnowocześniejszymi funkcjami. Wyboru pomoże nam dokonać autoryzowany dealer danej firmy. Ta z kolei musi wyróżniać się ugruntowaną pozycją na rynku i posiadaniem wszelkich certyfikatów i uprawnień. To wszystko razem zapewni nam niemal 100 proc. bezpieczeństwa. A wszystko w cenie zakupu urządzenia.


Gwoździe w poręcznym opakowaniu

Gwoździe w poręcznym opakowaniu

Gwoździe to niezbędny szczegół położenia i wykończenia dachu. Solidne gwoździe gwarantują, że dach będzie odporny na silne podmuchy wiatru. Dobrze dobrane, są też warunkiem szczelności pokrycia dachowego. Jednak gwóźdź to mały detal, który najczęściej gubi się podczas pracy. Rozsypane na ziemi i schowane w trawie stanowią niebezpieczeństwo dla dzieci i zwierząt domowych. Raz rozerwana torebka, w której najczęściej dostępne są gwoździe, nie może być używana do przechowywania gwoździ, których nie zużyliśmy, bo te zwyczajnie z niej wypadają. Odpowiadając na zapotrzebowanie, firma Onduline wprowadziła nowe poręczne opakowanie na gwoździe, które pozwala uniknąć tych kłopotów. Praktyczne pudełka umożliwiają schowanie niewykorzystanych gwoździ i bezpieczne ich przechowywanie. Ułatwieniem dla osoby, która kładzie dach, jest umieszczona z tyłu opakowania graficzna instrukcja przybijania gwoździ. Trzy dostępne rodzaje pudełek pozwolą na dobór odpowiedniej ilości gwoździ do naszego dachu. Gwoździe firmy Onduline z polietylenowym łebkiem odpornym na promieniowanie UV przeznaczone są do mocowania falistych płyt bitumicznych takich jak: Onduline Classic i Base czy Onduvilla. Dostępne rodzaje opakowań to:
Pudełko 400 sztuk, waga netto: 2 kg, cena netto: 55 zł/pudełko
Pudełko 100 sztuk, waga netto: 0,5 kg, cena netto: 14,50 zł/pudełko
Pudeko 50 sztuk, waga netto: 0,25 kg, cena netto: 9,50 zł/pudełko

Parametry techniczne gwoździ:
Długość profilu: 73,5 mm
Średnica: 3 mm
Kolory: czerwień, zieleń, brąz.
Zalecana ilość gwoździ na jedną płytę: 20 szt.

Więc chodź pomaluj swój dach

farba Ondupaint Masz wrażenie, że dach Twojego domu stracił nieco swojego pierwotnego wyglądu? Mimo tego, że nadal chroni, to nie ma już tak intensywnej barwy jak przed laty. Pokrycie dachowe starzeje się tak samo jak inne materiały budowlane. Wraz z upływem czasu na dachu pojawiają się zabrudzenia, porastają je mchy i glony. Winą za to należy obarczyć: słońce, deszcz, śnieg, mróz, a w pewnym stopniu również usytuowanie budynku i czas, który dla nikogo i niczego nie jest łaskawy.

Jeśli dach stanowi dużą część budynku i jest jego ozdobą, warto zadbać o to, by wyglądał ładnie i estetycznie. Pomocny w tym będzie nowy produkt na rynku – farba Ondupaint. Ondupaint to produkt, który w łatwy sposób przywróci pierwotną barwę dachu, ożywi go a w pewnym stopniu także zabezpieczy wypełniając drobne pęknięcia czy rysy spowodowane uderzeniami mechanicznymi. Farba Ondupaint dzięki nowoczesnej formule nadaje się do użytku na praktycznie każdy rodzaj pokrycia dachowego: bitumicznego, azbestowego, płyt włóknowo-cementowych, a także dachówek ceramicznych i betonowych. Ondupaint firmy Onduline charakteryzuje się łatwą aplikacją i długą odpornością tworząc trwałą, mocną powłokę. Farba przepuszcza parę wodną i nie zawiera rozpuszczalników i substancji szkodliwych.

Sposób aplikacji farby Ondupaint jest prosty i może być wykonany przez każdego. Wystarczy oczyścić powierzchnię dachową np. z liści i odtłuścić. Malowanie można wykonywać przy pomocy pędzla, wałka lub pistoletu. 1 litr farby Ondupaint wystarcza do pomalowania około 5 m2. Farba dostępna jest w 10 litrowych oraz 4 litrowych opakowaniach w dwóch kolorach: czerwonym i brązowym. Wystarczy letni weekend, aby twój budynek odzyskał swoją największą ozdobę – dach. Więc chodź i pomaluj…

Cena za opakowanie 4 l – 79,90 zł/netto
Cena za opakowanie 10 l – 169,00 zł/netto
Więcej informacji: www.onduline.pl

Lokaj znowu do usług

Jeśli myślisz, że czasy, w których w każdym domu i na każdym dworze służyli lokaje, dawno już minęły – mylisz się. Nawet w XXI wieku możesz mieć własnego zautomatyzowanego lokaja. I to o wiele lepszego niż ten sprzed lat!

Wyobraź sobie, że kupujesz go na własność i płacisz za niego tylko jeden raz. Comiesięczne wypłaty i utrzymanie lokaja, który w dodatku narzeka na złą pogodę i częste otwieranie bramy - to już minęło. Nowocześni lokaje zawsze słuchają Twoich, i tylko Twoich poleceń, są tani w utrzymaniu i mogą służyć przez wiele lat!

Trwały i łatwy w montażu
Napęd do bram garażowych Zenith Genius Zestawy do automatyzacji bram są dziś bardzo powszechne. Niemal każdy właściciel domu czy rezydencji ma automatyczną bramę lub planuje ją w najbliższym czasie zamontować. Tym bardziej, że sam montaż jest teraz niezwykle łatwy. Szybka i łatwa w montażu jest na przykład nowa wersja siłownika G-bat marki Genius sprzedawana w zestawie, będąca wynikiem nieustających badań oraz ewolucji rynkowej. Instalację, szczególnie na szerokich słupkach, ułatwia dostępność produktu w wersjach prawo- (DX) oraz lewostronnej (SX). Siłownik jest ponadto silny, wydajny i bezpieczny, dzięki czemu nie ma sobie równych na rynku europejskim. Bardzo ważna jest też trwałość - wykonane z brązu koło zębate, współpracujące ze stalową śrubą, gwarantuje bezawaryjną pracę przez długi okres. Poza tym siłownik może pracować dłużej niż lokaj, bo aż 24 godziny przez 7 dni w tygodniu!


Inteligentny i elegancki
Napęd do bram skrzydłowych G-Bat Genius Najnowsze siłowniki do bram mają zamontowane czujniki wykrywania przeszkód (systemy antyzgnieceniowe) pozwalające kontrolować dokładne położenie skrzydła bramy, a w przypadku uderzenia umożliwiające odwrócenie kierunku ruchu skrzydła. Żaden lokaj nie zareagowałby tak szybko! Funkcję taką ma na przykład siłownik do bram przesuwnych Milord marki Genius. W dodatku jest mały i elegancki. Niezaprzeczalna estetyka to także cecha innego siłownika tej samej firmy. Dynamiczna i elegancka linia wspomnianego już siłownika G-Bat nadąża za najnowszymi trendami projektowymi i harmonizuje niemalże z każdym modelem bramy. Przystojnego lokaja znacznie trudniej byłoby znaleźć. W dodatku kompletne zestawy do automatyzacji bram, oprócz siłownika, zawierają także inne elementy: centrale sterującą, obudowę do centrali, fotokomórki i wewnętrzne odbiorniki. Razem tworzą kompletny, inteligentny pakiet, który przyniesie Ci jeszcze więcej korzyści. Jakich?


Ułatwia życie
Napęd do bram przesuwnych Milord Genius Sam decydujesz, kiedy brama ma się otworzyć i zamknąć. Możesz zrobić to za pomocą przycisku na pilocie albo ustawić pracę automatyczną – wtedy brama po krótkiej pauzie sama będzie mogła się zamknąć. Istnieje też możliwość częściowego otwarcia skrzydła, czyli tak zwana furtka. Jest ona szczególnie przydatna, gdy przybywają goście niezmotoryzowani. Twój „lokaj” otworzy bramę na tyle, by osoby piesze swobodnie mogły znaleźć się na posesji. Co więcej, pracuje idealnie w każdych warunkach pogodowych. Przetrzyma opady deszczu, grad, duże opady śniegu, a także mróz do -20 stopni Celsjusza. Nie straszne mu też awarie – w razie uszkodzenia zasilania sieciowego zewnętrzny zestaw akumulatorów pozwala na otwarcie bramy nawet 24 godziny później! Tak jest w przypadku napędu do bram garażowych i segmentowych Zenith Genius. Możliwość zamontowania napędu przy bramie garażowej sprawia, że możesz mieć na swojej posesji nawet dwóch lokajów! Co więcej, wszystkie produkty dobrych marek mają zapewnioną gwarancję, a więc kupując odpowiedni zestaw masz pewność, że na tym Twoje wydatki się skończą. Konserwacja konieczna będzie dopiero po dłuższym czasie użytkowania.

Zestawy do automatyzacji bram nadają się również do instalacji w różnego rodzaju firmach i przedsiębiorstwach. Doskonale sprawdzają się nawet tam, gdzie częstotliwość otwarcia/zamknięcia bramy jest bardzo wysoka. Bogaty wybór modeli w zestawach daje możliwość „zatrudnienia” automatycznego lokaja wszędzie tam, gdzie tylko tego potrzebujesz. Szybko przekonasz się, że to dobry wybór!

Zaciszne miejsce w Twoim ogrodzie

Jeśli uważasz, że w upalny dzień nie ma nic lepszego niż posiedzieć w cieniu, z dobrą książką i szklanką chłodnego napoju, budowa własnej altany jest rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Altanka ogrodowa to także znakomite rozwiązanie dla każdego kto docenia radosne chwile spędzone wraz z rodziną i przyjaciółmi w ogrodzie.

Onduline Base pokrycie domku ogrodniczego Samodzielne stworzenie altanki nie jest wcale takie trudne jak może się wydawać. Jeśli dysponujemy większą ilością czasu i zapałem do pracy możemy stworzyć ją zupełnie od podstaw. W innym przypadku, na rynku dostępne są gotowe już elementy, które wystarczy ze sobą połączyć. Proces stawiania altany zaczyna się od wyboru miejsca w jakim ma ona stanąć. Należy przy tym pamiętać, że w myśl prawa budowlanego, budowa altany o powierzchni do 10 m kw. nie wymaga zezwolenia, niezbędne jest natomiast zgłoszenie jej budowy u lokalnych władz. Sama konstrukcja może być zarówno bardzo prosta i składać się z czterech słupów przykrytych dachem, bądź być bardziej wyszukana – z drewnianym podłożem i kratkami tworzącymi ażurowe ściany. Podłoże altany mogą stanowić drewniane deski, płytki ceramiczne lub drobne, ozdobne kamienie.

Ważnym elementem, podobnie jak w przypadku większych konstrukcji jest dach. Wybór właściwego pokrycia dachowego altany zagwarantuje, że spełni ona swoje podstawowe zadania, czyli ochroni nas przed słońcem, wiatrem i deszczem. Do stworzenia pokrycia tego typu konstrukcji najlepiej użyć lekkich materiałów, które nie obciążą zbytnio szkieletu dachu. Należy również pamiętać, że altana oprócz tego, że stanowi „parasol” przed działaniem czynników atmosferycznych, jest także ozdobą ogrodu i pełni funkcje dekoracyjne.

Onduline Base Wartym rozważenia rozwiązaniem jest w takiej sytuacji elastyczna, estetyczna i lekka płyta bitumiczna Onduline Base. Doskonale nadaje się ona do pokrywania obiektów o małej powierzchni (ciężar płyty 2,95kg/m2) i dobrze współgra z przyrodą, gdyż jest ekologiczna i nie zawiera żadnych szkodliwych substancji. Zatem jeśli sam planujesz budowę altanki, pergoli tarasowej czy domku na narzędzia ogrodowe, płyta Onduline świetnie się tu sprawdzi. Jak zabrać się do samodzielnego montażu dachu? W przypadku Onduline Base jest to niezwykle proste, wystarczą: piła, gwoździe, młotek, zapał do pracy oraz jedna osoba do pomocy. Bez wzywania ekipy i dodatkowych kosztów. Pomocny może okazać się serwis znamitozrobisz.pl, gdzie znajdziemy instrukcję montażu dachu „krok po kroku” i porady ekspertów.

Przed przystąpieniem do pracy ważne aby zapoznać się z kilkoma zasadami, m.in.: płyty należy układać na dachu przestawnie, w kierunku przeciwnym do przeważającego kierunku wiatru. Mocujemy je do podłoża przybijając koniecznie gwoździami z łebkami PCV, które zabezpieczają przed wilgocią. Jeśli nasz dach tego wymaga, na koniec dodajemy dodatkowe elementy jak: gąsior, uszczelki czy świetlik dachowy. Onduline oferuje cały system dachowy, co znacznie ułatwia pracę, bo cały asortyment akcesoriów dopasujemy u jednego producenta.

Nie pozostaje więc nic innego jak zaprosić przyjaciół do pomocy przy pracy, a po jej zakończeniu urządzić relaksującego grilla pod naszą nową altanką. Dodatkowym elementem dekoracyjnym, może być zasadzenie obok gotowej budowli roślin pnących takich jak: bluszcz, czy wiciokrzew, co zapewni dodatkową ochronę od słońca i nada naszemu ogrodowi nieco tajemniczy wygląd.

Wybór należy do Ciebie!

Automatyka na dobre zagościła w naszym życiu. Bramy automatyczne są już niemal wszędzie. Przestały być symbolem luksusu, a sam wyraz „automatyczny” stał się synonimem wygody i komfortu. Ważniejszy od decyzji o zakupie stał się wybór odpowiedniej marki i modelu produktu.

Napęd do bram skrzydłowych FAAC 414 Dziś ludzie zdają sobie sprawę, jak bardzo urządzenia automatyczne pomagają w codziennym życiu, dając poczucie komfortu i ułatwiając pozornie nieskomplikowane czynności, które wykonują każdego dnia. Wiedzą też o tym posiadacze różnego rodzaju automatycznych bram: skrzydłowych, przesuwnych i garażowych. Nawet po krótkim okresie użytkowania trudno im wyobrazić sobie powrót do obsługi ręcznej. Stały się one już przedmiotami powszechnego użytku.

Najlepsze z możliwych

Napęd do bram garażowych FAAC D600 Musimy być świadomi ilości firm, które istnieją na polskim rynku automatyki do bram, oferujących produkty różnej jakości. Powinniśmy wybierać sprawdzone marki – takie, które mają ugruntowaną pozycję, sprawdzają swoje wyroby pod kątem jakości i spełniania wymogów bezpieczeństwa oraz dają gwarancję na zakupiony towar. Następnym krokiem jest wybór odpowiednich modeli z bogatych ofert przedsiębiorstw. – Informacje o produktach dostępne są na stronach internetowych marek działających w tej branży. Można je również uzyskać u autoryzowanych dealerów, których wykaz zazwyczaj znajduje się na stronie danej firmy – mówi Andrzej Trojanowski, dyrektor generalny FAAC Polska, producenta systemów do otwierania bram.

Pomyśl o czymś miłym

Jako przykład weźmy bramy skrzydłowe. Dopasowanie odpowiedniego napędu sprawi, że brama będzie działała perfekcyjnie. „Automatycznie” przestaniemy o niej myśleć. Wielu posiadaczy automatycznych bram przy wjeździe na swoją posesję odruchowo naciska guziczek na pilocie, aby ją otworzyć. W tym czasie rozmawiają przez telefon, planują wieczór albo zastanawiają się, co zrobić na obiad. Zapominają o tym, że coś takiego jak „brama” staje im na przeszkodzie przy wjeździe na podwórko. Pamiętajmy jednak, że aby tak było, musi zostać odpowiednio dobrany konkretny model napędu. Najlepiej, żeby był łatwy w montażu, bezpieczny w użyciu i niezawodny w każdych warunkach atmosferycznych. Takie cechy ma na przykład elektromechaniczny napęd 414 FAAC, który jest idealnym rozwiązaniem dla bram przydomowych.

Sam o siebie zadba

Napęd do bram przesuwnych 740 Napęd do bram, który sam o siebie zadba? To jest możliwe! Na naszym rynku są już napędy, które same potrafią zapobiec uszkodzeniom mechanicznym. Dzieje się tak dzięki elektronicznej kontroli prędkości. Po uruchomieniu procesu otwierania brama rusza delikatnie i wolno, aby po chwili osiągnąć normalną szybkość otwierania. Napęd zwalnia także przed zamknięciem, aby zapewnić ciche i delikatne domknięcie bramy. Cały proces otwarcia i zamknięcia powinien odbywać się bez zakłócania spokoju mieszkańców domu, szczególnie jeśli jest to napęd do bram garażowych. Dobrym przykładem może w tym wypadku być napęd D600 FAAC. Poziom hałasu powinien być jednym z kryteriów, które weźmiemy pod uwagę przy przeglądzie asortymentu wybranych marek. Wszystko dla naszej wygody!

Jest w czym wybierać

Dobra marka to ta, która co pewien czas zmienia swoją ofertę, dodając nowe, coraz lepsze i bardziej innowacyjne produkty. Tylko taka firma jest warta naszego zainteresowania. Należy o tym pamiętać, szczególnie w momencie wyboru odpowiedniego napędu. Im więcej udogodnień, tym lepiej dla nas. Dodatkowe funkcje mogą jedynie ułatwić nam użytkowanie bramy. – Żeby wyróżnić się wśród konkurencyjnych produktów, napęd do bram przesuwnych 740 wyposażyliśmy dodatkowo w funkcje zwiększające użyteczność, bezpieczeństwo i kulturę pracy, takie jak: otwarcie częściowe, regulowane spowolnienie i wyhamowywanie przed zatrzymaniem bramy, a także sygnalizację przeglądu czasowego – komentuje Andrzej Trojanowski. Śmiało korzystajmy z udogodnień naszych czasów. Konkurencyjny rynek działa tylko na naszą korzyść – mamy w czym wybierać, więc wykorzystujmy to, kupując tylko najlepsze produkty, które w stu procentach spełniają nasze oczekiwania.

Wymień dach na nowy

Wymień dach na nowy Naprawa czy wymiana dachu jest konieczna nie tylko wtedy, gdy zaczyna przeciekać, ale również wówczas gdy chcemy poprawić jego wygląd, zaadoptować strych na pomieszczenia mieszkalne czy pozbywamy się z dachu szkodliwego azbestu.

Oblicza się, że w Polsce nadal jest ponad 14 milionów ton azbestu, który pokrywa większość domostw z lat osiemdziesiątych. Szary azbest na większości domów czy budynków gospodarczych wygląda mało estetycznie a w dodatku zawiera szkodliwe dla mieszkańców substancje. Zgodnie z dyrektywą unijną do 2032 roku azbest ma zniknąć z Polski. Już teraz mieszkańcy sukcesywnie remontuję stare azbestowe dachy korzystając z organizowanych przez gminy programów z cyklu: „pozbądź się azbestu”. Dlaczego nie wszyscy korzystamy w takich programów i azbest wciąż szpeci Polski krajobraz? – Ludzie obawiają się kosztów wymiany dachu, co wiąże się z koniecznością sprawdzenia stanu technicznego konstrukcji nośnej dachu, czyli więźby dachowej i zakupem nowego pokrycia – mówi Patrycja Gutowska z firmy Onduline Materiały Budowlane. – Inwestorzy obawiają się także dużych kosztów montażu nowego pokrycia. Ekipa dekarzy to jest dodatkowy koszt. W Onduline oferujemy pokrycia, które nie nadwyrężą starej więźby, gdyż są lekkie a poza tym można je zamontować samemu, co znacznie redukuje koszty wymiany.


Do lekkich pokryć dachowych należą produkty bitumiczne, które z powodu swojej lekkiej wagi nie obciążają konstrukcji i można je układać na dachach nawet przy niewielkim nachyleniu. Dachówki bitumiczne zyskują coraz większą popularność wśród pokryć dachowych. Ich niewątpliwymi zaletami jest właśnie mała masa i niewielkie koszty zakupu. Nie bez znaczenia jest łatwość montażu, który nie wymaga specjalistycznych narzędzi i kompetencji dekarskich. Wystarczy młotek i nożyce do cięcia. Nowością są dachówki bitumiczne Bardofix, które są samoprzylepne – co ważne na całym pasie dachówki. Ich grubość wynosi 5 mm, na które składa się kilka warstw pełniących odpowiednie zadania: rdzeń odpowiada za odporność na rozciąganie, warstwa izolacyjna chroni przed wilgocią, podkład zapobiega sklejaniu się dachówek w trakcie składowania a warstwa wierzchnia przeciwdziała promieniowaniu UV i zapewnia jej atrakcyjny wygląd.

Bachówki bitumiczne są elastyczne i nadają się do komponowania na dachach o wyszukanych kształtach. Inwestor może wybierać pośród różnych rodzajów kształtów dachówek, Bardofix jest dostępna w kształcie karpiówki, która oddaje piękno tradycyjnych dachówek łupkowych a także w kształcie prostokąta. O ile karpiówka pasuje do sielskiego krajobrazu i podkreśla charakter wielopokoleniowego domu, o tyle prostokąt wpasuje się w każdy nowoczesny i miejski krajobraz. Kolory można dobrać według swojego gustu pośród: czerwonego, brązowego i zielonego. Konserwacja dachówek nie stanowi dużego kłopotu. Gdy wystąpią mchy czy porosty, to wystarczy zastosować specjalne preparaty do ich usuwania. Śmieci czy liście, które naniósł wiatr usuwa się bez najmniejszych problemów. Co ważne, niewielki koszt i lekkość dachówek mają ten plus, że jeśli po wielu latach zechcemy wymiany na inny kolor czy kształt gontu, możemy to zrobić bez zrywania starego pokrycia. Wystarczy położyć nową dachówkę na starej nie obciążając tym samym więźby dachowej. Materiał, z którego wykonane są dachówki typu Bardofix zapewniają dodatkową szczelność dachu ze względu na tak zwane „samo wulkanizowanie” się, które zachodzi dzięki silnemu nagrzewaniu promieniami słonecznymi. W przeciwieństwie do azbestu dachówki bitumiczne są w stu procentach produktem naturalnym i ekologicznym, gdyż wytwarzanym z surowców wtórnych.

Dach do samodzielnego montażu

Dach do samodzielnego montażu Wraz z topnieniem śniegów zauważyłeś, że dachy w obejściu nie prezentują się najlepiej? Słońce pokazało zacieki i uszczerbki na dachówkach a blachę „zjada” korozja. Może czas pomyśleć nad wymianą? Jeśli koszty wynajęcia fachowca Cię przerażają – sam przystąp do dzieła.


Dzięki nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniom budowa dachu nie musi się już wiązać z długotrwałym poszukiwaniem odpowiedniego dekarza i nadzorowaniem jego pracy. Teraz sam możesz wymieniać dach na wiacie garażowej, budynku gospodarczym, altance czy na budynku mieszkalnym. Na pierwszy raz zacznij jednak od małego dachu. Trening czyni mistrza.

Wybierz materiał i narzędzia

Na rynku dostępne są lekkie, elastyczne a zarazem mocne pokrycia dachowe, które można położyć samemu. Jednym z produktów w systemie „zrób to sam” są faliste płyty bitumiczne Onduline Classic. Ich montaż nie wymaga od nas szczególnych zdolności czy sprzętu, wystarczą zaledwie chęci, piła ręczna i młotek. Do tego akcesoria takie jak: gwoździe z łebkiem PCV do mocowania płyt, wywietrzniki, opierzenia muru, gąsiory i uszczelki – wszystko dobierzemy u producenta Onduline, który zapewnia cały system dachowy. To ułatwia dopasowanie wszystkich elementów pod względem praktycznym, estetycznym i jakościowym. Po skompletowaniu materiałów można przystępować do dzieła.

Do układania płyt na budynku wystarczy jedna osoba, gdyż ciężar jednej płyty to zaledwie 6,5 kg. Na przygotowanej powierzchni z desek, sklejki czy drewnianych łat, które zapewnią stabilne podłoże pod nasz dach układamy płyty, które przybijamy gwoździami. Płyty najlepiej zacząć układać od dołu i w kierunku przeciwnym do najczęściej występującego kierunku wiatru. Co ważne płyty można ciąć przy pomocy piły ręcznej i nadawać arkuszom odpowiedni kształt. Jedna płyta ma wymiary 2000 mm długości x 950 mm szerokości, dzięki czemu nawet nie zauważamy, kiedy nasz dach będzie w całości ułożony. Nic tak nie cieszy jak samodzielnie wykonana praca.

Dach na medal

W prosty i szybki sposób możemy wymienić pokrycie dachowe na budynku i cieszyć się świeżością koloru i estetycznym wyglądem. Płyty bitumiczne dostępne są w podstawowych kolorach soczystej czerwieni, brązu, naturalnej zieleni i w kolorze czarnym. W takich samych barwach dobierzemy akcesoria. Dach z Onduline Classic to przede wszystkim produkt wytrzymały i bezpieczny bo nie zawiera azbestu i szkodliwych substancji. – Płyta jest produkowana z włókna pochodzącego z recyklingu – podkreśla Patrycja Gutowska z Onduline – rocznie w fabryce w Mielcu Onduline przerabia około 200 tys. ton przerobionego materiału. Włókna organiczne nasycamy bitumem, dzięki czemu nasza płyta jest bardzo szczelna i odporna na działania czynników atmosferycznych.

Dach z płyty Onduline nie wymaga konserwacji – nie przecieka, nie ulega korozji i nie kruszeje. Nie straszne mu wichury czy deszcze. Lekkie, elastyczne pokrycie falistymi płytami zapewni nam dach o właściwej wentylacji oraz izolacji termicznej i akustycznej na wiele długich lat. Jeśli postanowiłeś sam położyć dach, zaczerpnij szczegółowych informacji dotyczących montażu dachu wraz z grafikami jak zrobić to krok po kroku na stronie producenta www.onduline.pl

Dużo miejsca w małej kuchni

Duzo miejsca w małej kuchni Marzeniem wielu kobiet jest jasna i przestronna kuchnia z mnóstwem miejsca na bardziej i mniej potrzebne sprzęty. Niestety, większość z nas ma do dyspozycji kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych, na których musi zmieścić strefę przygotowywania posiłków, strefę gotowania i zmywania.

Aby optycznie powiększyć dostępną przestrzeń, warto pomyśleć o kolorze frontów szafek. Wybierajmy więc powierzchnie z jasnego drewna, brzozy lub buku. Rozświetlą naszą niewielką powierzchnię i w przeciwieństwie do ciemnych frontów, nie będą przytłaczające. Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczkami okna kuchennego, możemy zastanowić się nad zagospodarowaniem przestrzeni na parapecie oraz pod nim. Mała szafka umieszczona pod oknem pomieścić może środki czystości oraz pozwoli schować wszystkie artykuły, dla których nie możemy nigdy znaleźć odpowiedniej lokalizacji i w efekcie przestawiamy je z miejsca na miejsce. Podstawą w zagospodarowywaniu małej przestrzeni kuchennej jest też kompaktowa zabudowa o dokładnie sprecyzowanych funkcjach każdego z elementów mebli. Między sufitem a górną krawędzią tradycyjnej szafki istnieje kilkunasto-kilkudziesięciocentymetrowa przestrzeń, która bardzo często pozostaje zupełnie niewykorzystana . Podobnie maskownice, mające ukryć przestrzeń między szafką a podłogą, mogą zostać zastąpione płaskimi szufladami, które z powodzeniem pomieszczą np. blachy do pieczenia, czy inne płaskie, jednak często potrzebne akcesoria. Na tej samej zasadzie działają wysuwane blaty, które zamontowane pod tradycyjnymi powierzchniami roboczymi, stanowić będą dodatkowe miejsce pracy. Urządzając małą kuchnię, nie zapominajmy o wielkiej użyteczności podręcznych, samoprzyczepnych pojemników, mieszczących najpotrzebniejsze rzeczy. Mogą być to puszki mocowane za pomocą przyssawek lub magnesów, które można zawiesić na lodówce lub innej płaskiej powierzchni. Jeśli cenimy sobie wysokie walory estetyczne, połączone z niezwykłą funkcjonalnością, warto pamiętać o relingach. Podwieszone między górnymi szafkami a blatem, doskonale wypełnią pustą przestrzeń, utrzymując w zasięgu ręki najpotrzebniejsze podczas gotowania produkty i narzędzia. mówi Maria Członka z firmy Kuchinox. Godne uwagi są pojemniki relingowe, posiadające konkretne przeznaczenie. Na przykład specjalnie profilowana półka na noże, dzięki której zrezygnować możemy z gorączkowego poszukiwania konkretnego ostrza między wszystkimi innymi, wrzucanymi do szuflady. Pojedyncze półki relingowe, świetnie sprawdzą się jako miejsce na najczęściej używane przyprawy. Niezastąpiona w przypadku posiadania jednokomorowego zlewu z niewielką ociekarką okazuje się także relingowa suszarka na naczynia i sztućce. Zwracajmy uwagę, by relingi, które kupujemy wykonane były ze stali nierdzewnej. Ciągły kontakt z wodą i oparami kuchennymi nie powinien wpływać na kondycję naszych ściennych akcesoriów – dodaje Maria Członka – Product Manager grupy akcesoria kuchennych. Wykorzystanie relingów, wysuwanych blatów oraz kompaktowej zabudowy powoli staje się standardem, pozwalającym wydobyć z niewielkiej przestrzeni komfort, wygodę, a nawet odrobinę elegancji i luksusu.

www.kuchinox.plKasy fiskalne, a zmiana stawek VAT

Kasa fiskalna Nowe stawki podatku VAT, które wejdą w życie od początku 2011 r., zmuszą właścicieli firm do zmian nie tylko cen, ale również do przeprogramowania swoich kas i drukarek fiskalnych. Eksperci uważają, że nie ma powodu do paniki, ale warto pomyśleć wcześniej o profesjonalnej pomocy.

Od 1 stycznia 2011r., a w firmach, które będą zamknięte w Nowy Rok o dzień później, urządzenie musi rejestrować transakcje zgodnie z nowymi stawkami podatku. Dotyczy to 1,5 miliona firm.

Handlowcy już teraz zamawiają wizyty specjalistów, którzy w Sylwestra i Nowy Rok będą przeprogramowywać ich urządzenia fiskalne. Strach zapanował wśród niektórych, czy nie zostaną ukarani przez urząd skarbowy, jeśli nie uda się przeprogramować kas.

Ustawodawca nie przewidział żadnego okresu dostosowawczego i od 1 stycznia w pamięci kasy fiskalnej oraz na paragonie muszą się znaleźć nowe stawki. Nie można takiej zmiany wprowadzić z wyprzedzeniem. Należy to zrobić wtedy, gdy zamknie się rok podatkowy i gdy przestaną obowiązywać dotychczasowe wielkości podatku od towarów i usług.

Niektórzy przedsiębiorcy przeprogramowują kasy, których nie zamierzają używać do końca roku, albo kupują nowe urządzenie i od razu dostosowują je do przyszłorocznych przepisów. To dość kosztowne rozwiązanie, ale gwarantuje brak jakichkolwiek przerw w gorącym okresie handlowym, jakim są okolice Świąt Bożego Narodzenia i Nowy Roku.

Oczywiście nasza firma jest w pełni przygotowana na zmiany stawek VAT w kasach. Już teraz umawiamy serwisantów na wizyty u swoich klientów w Sylwestra i Nowy Rok. Dla wszystkich firm, które mają problem ze zmianą stawek VAT oferujemy profesjonalną pomoc. Prosimy o kontakt telefoniczny 601093323 lub mailowy ckm@plusnet.pl

Kasy Fiskalne 'JOLANTA' www.dobra-cena.com
Zima u bram

Zima każdego roku przysparza większości z nas wielu kłopotów. Na szczęście na rynku istnieje mnóstwo produktów, które mogą pomóc nam cieszyć się jej urokiem przez cały czas. Jedne z nich, najważniejsze i najbardziej przydatne w tym okresie, to urządzenia elektryczne, w tym automatyczne bramy, dzięki którym możemy uniknąć porannego brodzenia w śniegu i błocie, spędzając ten czas w ciepłym samochodzie.

Wraz z nadejściem najzimniejszej z pór roku problemy zaczynają mieć nie tylko właściciele samochodów. Zasypane dachy i podwórka to największe utrapienie właścicieli domów. Posiadacze automatycznych bram powinni jeszcze odgarniać śnieg z tych niezwykle użytecznych szczególnie zimą urządzeń, aby mogły one sprawnie działać. Tymczasem automatyczne bramy wielokrotnie są traktowane jak odśnieżarki.

Brama zamiast odśnieżacza

Zima u bram Na pewno każdemu z nas wiele razy zdarzało się wstać rano do pracy i ku uciesze mniej zmotoryzowanej części domowników, zobaczyć za oknem masę śniegu. Po długich zmaganiach z łopatą, kiedy wreszcie uda się odśnieżyć wjazd do garażu i drogę do wyjazdu, nie starcza już czasu na oczyszczenie ze śniegu bramy i znajdującego się tuż przy niej napędu oraz podłoża w jej okolicach. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, któregoś dnia może się okazać, że brama działa mniej sprawnie niż do tej pory. Na szczęście w prosty sposób możemy ułatwić sobie życie. Wystarczy odpowiednio się przygotować. W tym przypadku – zaopatrzyć w dobrą zmiotkę i odśnieżacz. Tyle przecież potrzeba do usunięcia śniegu z powierzchni bramy.

Bramy skrzydłowe są też używane przez właścicieli jako odśnieżacze.

Napęd elektromechaniczny do bram skrzydłowych S418 Liczą oni na to, że otwierające się skrzydła bramy, same zbiorą śnieg z podjazdu, a oni zaoszczędzą dzięki temu czas. Takie myślenie może doprowadzić do poważnych uszkodzeń nawet najlepszych urządzeń. Poświęcając dodatkowe kilka minut na odgarnięcie zalegającego śniegu, zyskujemy pewność, że obędziemy się bez zbędnego wychodzenia z samochodu w mroźne poranki. Jeśli często używamy samochodu, łopata do odśnieżania podjazdu okaże się przydatna tylko raz na jakiś czas. Pamiętajmy, że napęd do bramy ma ją przesuwać, a do odśnieżania podjazdu służą łopaty.

Odpowiednia temperatura

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić uwagę już przy zakupie napędu do bramy. Każdemu produktowi odpowiada odpowiedni zakres temperatur pracy. Choć zima w Polsce, w porównaniu z innymi krajami, jest dość łagodna, zdarza się, że temperatura spada poniżej pewnego poziomu. Dlatego przed zakupem powinniśmy zapoznać się z tymi parametrami. Dla przykładu napęd elektromechaniczny do bram skrzydłowych S418 firmy FAAC funkcjonuje prawidłowo w temperaturach od -20°C do +55 °C. Inne napędy, jak choćby te z serii 402 i 422 tej samej firmy, będą działać idealnie nawet wtedy, kiedy temperatura spadnie do -40°C (maksymalna temperatura dla tych modeli również wynosi +55°).

Dobra konstrukcja to nie wszystko

Napęd hydrauliczny do bram skrzydłowych 422-422PED Także lód może utrudniać bezawaryjne działanie bramy. Konstrukcja dobrej bramy powinna uniemożliwiać gromadzenie się wody wokół elementów ruchomych, a w konsekwencji ich zamarzanie. Poza tym, tak jak w przypadku zwykłej bramy, nie możemy zapominać, że przestrzeń jej ruchu musi być wolna od przeszkód takich jak wspomniany już śnieg, lód, czy nawet gałęzie. Nawet najlepszej jakości bramy nie mogą działać prawidłowo, jeśli na przykład, tak jak w przypadku napędu do bram przesuwanych, nie będziemy odśnieżać listwy zębatej. Nie ma napędu, który jest w stanie przesunąć oblodzoną i ośnieżoną bramę. Jeśli brama jest odpowiednio zamontowana, wszelkie problemy mogą wynikać tylko z zaniedbania. - Jest to powód, dla którego powinniśmy korzystać z usług znanych i sprawdzonych firm, które oprócz produktów najlepszej jakości, zapewnią Klientom fachową obsługę i pomoc, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Oprócz tego wszystkie produkty powinny być objęte gwarancją. Tak, aby Nabywca nie musiał się już o nic martwić. - mówi Andrzej Trojanowski, specjalista FAAC Polska, firmy od lat zajmującej się produkcją systemów do otwierania bram. Jeśli więc zakupimy odpowiednią, dopasowaną do naszych potrzeb bramę znanej marki i będziemy odpowiednio o nią dbać, choćby poprzez regularne odśnieżanie, możemy być pewni, że nawet najmroźniejsza zima nie będzie nam straszna. Czynności te zajmują mało czasu, a z pewnością pomogą nam cieszyć się zimą aż do nadejścia wiosny.Co na podłogę?

Klepki, mozaiki, linoleum, potem wykładziny dywanowe… musieliśmy długo czekać, aby podłoga z niedocenianej i ignorowanej części mieszkania stała się jego wizytówką.

kuchinox-co-na-podloge Co na podłogę? Podjęcie tej decyzji bardzo często uzależnione jest nie tylko od gustów mieszkańców, ale przede wszystkim od zasobności ich portfela. Materiał, z którego wykonana jest podłoga powinien być dobrej jakości, aby służył nam przez lata, będąc równocześnie idealnym dopełnieniem całości aranżacji wnętrza. Zacznijmy od parkietu. Niejeden z nas pamięta zapewne mozolne czyszczenie klepek szorstką szczotką. Nowy parkiet na każdej podłodze będzie się prezentował pięknie, niestety, koszt jego ułożenia jest stosunkowo wysoki. Drewniany parkiet powinien być odpowiednio zakonserwowany, tylko wtedy będzie odporny na zarysowania, nie będzie blakł i zmieniał kształtu. Może więc podłoga drewniana ułożona z prawdziwych desek? Wygląda olśniewająco i dodaje wnętrzu prestiżu, jednak, podobnie jak parkiet, nie jest odporna ani na wilgoć, ani na uszkodzenia. Taką podłogę również należy odpowiednio konserwować. Amatorom tańszych rozwiązań producenci polecają panele syntetyczne. Niestety, mimo przystępnej ceny charakteryzuje je jeszcze mniejsza odporność na wilgoć. Nie powinno się ich więc stosować w kuchni. Poza tym tego typu panele nie dają dobrej izolacji akustycznej – bądźmy więc przygotowani na to, że osoby przebywające na parterze będą słyszeć każdy krok mieszkańca pierwszego piętra. Jeśli jesteśmy miłośnikami drewna, ale mimo wszystko chcielibyśmy postawić na funkcjonalność i trwałość, idealnym rozwiązaniem będą kafle Woodlike Kuchinox. Jest to doskonała imitacja prawdziwego drewna z wiernym odwzorowaniem jego kolorystyki, grafiki oraz powierzchni. Te płytki możemy stosować wszędzie: na korytarzu, w salonie, w kuchni i w łazience. Wiele osób chętnie widziałoby w swojej łazience drewnianą podłogę, ale ze względu na parametry techniczne drewna, które nie jest odporne na wilgoć nie jest to możliwe. Właśnie wtedy z pomocą przychodzą kafle imitujące drewniane deski – mówi Marcin Balicki z firmy Kuchinox. Właściciele nowo budowanych domków jednorodzinnych coraz częściej decydują się też na położenie płytek w salonie ze względu na to, że jest to najtrwalszy materiał na podłogę. Dzięki płytkom w formie drewnianych desek nie musimy dokonywać już wyboru pomiędzy trwałością, a stylem. Możemy urządzić salon, który będzie zachwyci nas klimatem starego dworku, a równocześnie będzie gotowy na organizację nie jednego balu, gdyż żadne szpilki nie będą mu straszne. Lubiącym eksperymenty polecamy wypróbowanie kafli takich jak Woodlike na ścianach. Będą pasować do każdego wnętrza, ponieważ dostępne są w trzech kolorach: brązowym, czarnym i beżowym- dodaje Marcin Balicki. Płytki Woodlike dzięki podobieństwu do litego drewna dodadzą każdemu wnętrzu klasy. Walory techniczne ceramiki pozwalają zastosować pod nią ogrzewanie podłogowe. Nie musimy więc martwić się o nieprzyjazny chłód pod naszymi stopami. Tego typu materiały dają też doskonałą izolację nie tylko termiczną, ale i akustyczną. Kamień i gres faktycznie cieszy się coraz większą popularnością. Użytkownicy doceniają trwałość tego materiału, jego odporność na czynniki zewnętrzne i niezwykłą dekoracyjność. Do pomieszczeń reprezentacyjnych, poza kaflami imitującymi drewno, zastosować można kafelki wykonane w technologii podwójnego zasypu z zastosowaniem kryształów, np. Cristal, które dzięki niepowtarzalnej fakturze nadadzą trójwymiarowy efekt powierzchni – nie tylko podłodze, ale także ścianom. Dzięki błyszczącej powierzchni będą idealnym tłem dla nowoczesnego wystroju wnętrza, a ich pokaźne rozmiary (60x60 lub 80x80 cm) będą prezentować się naprawdę imponująco. Jeśli zastanawiamy się nad zagospodarowaniem posadzki na patio, tarasie czy balkonie, kafelki takie jak Crystal okażą się trafioną decyzją. Mrozoodporne, nieścieralne i łatwe do utrzymania w czystości gwarantują wiele lat intensywnego użytkowania. www.kuchinox.plZłoty Medal za jadalnię Lazuryt

Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich przyznawany jest od 1979 roku. zloty medal Do Konkursu o Złoty Medal MTP mogą być zgłaszane produkty, które odznaczają się szczególnymi walorami takimi jak: innowacyjność, ekonomiczność, funkcjonalność, estetyka. W marcu na Międzynarodowych Targach Meblowych w Ostródzie za jadalnię Lazuryt firma Mebin ze Stobiecka Szlacheckiego otrzymała Diament Meblarstwa . Jest to prestiżowe wyróżnienie, którym nagradzane są najlepsze meble wytwarzane i proponowane klientom na polskim rynku, a wynik zależy od szerokiej grupy klientów, którzy oddaja głosy na dany produkt w głosowaniu internautów.

Jadalnia Lazuryt to kolekcja, w której połączono klasykę i nowoczesność. Dla projektantów ważny był każdy nawet najmniejszy szczegół, począwszy od wymiarów poprzez kolor, sposób frezowania blatów, oświetlenie, a skończywszy na doborze akcesoriów i wykończeniu. Kolekcja ta dzięki umiejętnie dobranym wybarwieniom oraz zastosowaniu niepowtarzalnych rozwiązań wzorniczych z powodzeniem nadaje pomieszczeniom wysmakowany styl.

diament meblarstwa Dowodem na innowacyjność zastosowanych pomysłów designerskich jest fakt, iż Mebin uzyskał zastrzeżenie wzoru użytkowego na niektóre rozwiązania zastosowane w tej kolekcji (np. kształt blatu). Odbiorcy cenią sobie w Lazurycie duży wybór funkcjonalnych brył, których fronty oraz pilastry wykonane są w 100% z litego drewna . Bardzo duże znaczenie mają również flokowane tyły, które dodają elegancji. Poprzez zastosowanie subtelnego oświetlenia w witrynach i niektórych komodach udało się osiągnąć niepowtarzalny klimat. Dzięki częściowo przeszklonym frontom komód połączono funkcjonalność z estetyką.

Meble produkowane przez firmę Mebin lakierowane są przyjaznymi dla środowiska i użytkownika lakierami wodnymi. Ważną, pozytywną cechą zastosowania wodnych lakierów UV jest to, że wykończone w ten sposób meble, podczas użytkowania nie odbarwiają się pod wpływem światła słonecznego.

diament meblarstwa statuetka Dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników, nowoczesnemu parkowi maszynowemu i starannemu doborowi materiałów Mebin produkue meble w najwyższej jakości, zapewniając jednocześnie przystępne ceny. W lutym 2010 r. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu wydał świadectwo z badań stwierdzające, że meble są zgodne z wymaganiami normowymi w zakresie wytrzymałości, stateczności i trwałości.

Gratulujemy!

Dla kogo kasa fiskalna w 2011r. ?

Od początku 2011 roku zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. Na jego podstawie od maja przyszłego roku ok. 150 tys. podatników będzie musiało kupić i stosować kasy fiskalne.

Kasa fiskalna Posnet Minister finansów podpisał rozporządzenie z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Od 1 maja 2011 r. wielu nowych podatników będzie musiało kupić i stosować w swojej działalności gospodarczej kasy fiskalne. W tej grupie znajdą się m.in. prawnicy, lekarze, rzeczoznawcy, detektywi, ochroniarze.

Rozporządzenie nie przewiduje zmian w zakresie limitów obrotów, po przekroczeniu których przedsiębiorcy muszą stosować kasy. Zachowane zostanie dotychczasowe zwolnienie z ewidencji przy zastosowaniu kas dla podatników o małych obrotach, tj. 40 tys. zł. Utrzymano też zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł tracą prawo do korzystania ze zwolnienia.

Nadal utrzymana zostaje zasada wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania przy użyciu kas bez względu na wysokość obrotu podatników:

 • kontynuujących po 31 grudnia 2010 r. działalność, którzy musieli prowadzić ewidencję przed tą datą
 • prowadzących działalność w zakresie sprzedaży gazu płynnego.

Ponadto w rozporządzeniu zaproponowano podobnie jak jest to obecnie, że bez względu na wysokość obrotów obowiązkiem ewidencji za pomocą kas będą objęte czynności: w zakresie świadczenia usług przewozów osób i ładunków taksówkami, w zakresie pasażerskich przewozów regularnych i nieregularnych, gdzie nie stosuje się cen urzędowych za przejazd, oraz przy dostawie zespołów, podzespołów i części zamiennych do samochodów, dostaw elektronicznego sprzętu powszechnego użytku oraz sprzętu fotograficznego, sprzedaży wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, płyt CD i DVD oraz niektórych innych nagranych nośników informatycznych (w tym zawierających oprogramowanie komputerowe), a także sprzedaży wszelkiego rodzaju paliw płynnych oraz wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych.

W wyniku likwidacji zwolnień od ewidencjonowania przy użyciu kas najbardziej licznymi grupami zawodowymi podatników, którzy w przyszłym roku zostaną objęci obowiązkiem ich stosowania, będą świadczący usługi prawnicze, doradcze i pokrewne, medyczne, a także w zakresie kultury, sportu.

W nowych regulacjach zrezygnowano z całej kategorii zwolnień od ewidencji przy zastosowaniu kas odnoszących się do rozliczających się z PIT na zasadach karty podatkowej. Dotyczy to m.in. świadczących usługi: ślusarskie, w zakresie wyrobu i naprawy naczyń blaszanych, pobielania kotłów i naczyń, w zakresie kotlarstwa, w zakresie mechaniki maszyn i urządzeń rolniczych, witrażownictwa, kołodziejstwa, bednarstwa, koszykarstwa, wytwarzania mioteł, wyrobów z gałęzi i słomy, gręplarstwa, kilimiarstwa, usługi hafciarskie, dziewiarstwa na drutach i szydełkach, repasacji pończoch, usługi w zakresie bieliźniarstwa, gorseciarstwa, modniarstwo, usługi krawieckie. W przypadku likwidacji tego tytułu zwolnienia wykonujący wymienione czynności będą mogli korzystać ze zwolnienia podmiotowego, jesli nie przekroczą obrotu na poziomie 40 tys. zł.

W rozporządzeniu są też przepisy, które pozostawiają czasowe zwolnienia dla niektórych przedsiębiorców. Dotyczy to m.in: niektórych usług dotyczących rolnictwa (np. przygotowanie pól do upraw, pielęgnowanie upraw, opryskiwanie, zbiór upraw, nadzór i opieka nad stadem), niektórych usług komunalnych i sieciowych (np. w zakresie dostaw energii, gazu, usługi telekomunikacyjne), komunikacji miejskiej oraz przewozów świadczonych przy użyciu rykszy, dorożek, łodzi flisackich na Dunajcu, obozowisk dla dzieci, usług i sprzedaży przy zastosowaniu automatów (z wyjątkami np. dotyczącymi wyrobów akcyzowych), usług pocztowych i kurierskich, usług finansowych, administracji publicznej i ubezpieczeń, usług w zakresie edukacji, usług typu statutowego świadczonych przez organizacje, usług notariuszy ewidencjonowanych w tzw. repertoriach A i P, niektórych innych usług (np. wynajmowanie i obsługa nieruchomości w całości dokumentowanych fakturami, usług opłacanych za pośrednictwem poczty lub banku, świadczonych przez podatników zawierających małą liczbę transakcji w skali roku, dzierżawy gruntów, sprzedaży na rzecz pracowników).

Rozpoczynając ewidencjonowanie transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, podatnik może pomniejszyć należny podatek lub uzyskać jego zwrot w kwocie stanowiącej 90 proc. ceny zakupu kasy netto, nie więcej niż 700 zł.

Według wyliczeń MF konieczność dofinansowania zakupu kas spowoduje ubytek dochodów budżetu w 2011 roku o ok. 250 mln zł. Z drugiej strony, jak podkreśla w uzasadnieniu do rozporządzenia MF, likwidacja tych zwolnień przyczyni się do poprawy ściągalności podatków.

Z dotychczasowych zwolnień o charakterze przedmiotowym w zakresie sprzedaży w rozporządzeniu nie przewidziano następujących usług:

 • magazynowania i przechowywania towarów pozostałe, wyłącznie przechowywanie i dozór mienia, których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU z 1997 r. ex 63.12.14),
 • przechowalni bagażu na dworcach kolejowych, wyłącznie świadczone przy użyciu urządzeń służących do automatycznej obsługi, które również w systemie bezobsługowym przyjmują należność (PKWiU z 1997 r. ex 63.21.10-00.10) 1)
 • przechowalni bagażu na dworcach autobusowych, wyłącznie świadczone przy użyciu urządzeń służących do automatycznej obsługi, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność (PKWiU z 1997 r. ex 63.21.21-00.10) 1),
 • prawnicze, rachunkowo księgowe, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU z 1997 r. 74.1), z wyjątkiem usług notariuszy prowadzących repertorium A i P,
 • rzeczoznawstwa objęte również grupowaniem PKWiU usługi architektoniczne i inżynierskie ? których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU z 1997 r. ex 74.2),
 • rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU z 1997 r. ex 74.5),
 • detektywistyczne i ochroniarskie, których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU z 1997 r.ex 74.6),
 • sekretarskie i tłumaczenia, z wyłączeniem usług drukarskich i powielaczowych (PKWiU z 1997 r. ex 74.83),
 • komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane m.in. usługi w zakresie oceny zdolności kredytowej, usługi świadczone przez agencje inkasa, których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU z 1997 r. ? ex 74.84),
 • w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU z 1997 r. 85),
 • świadczone przez schroniska dla zwierząt,
 • związane z rekreacją, kulturą i sportem, które dotychczas nie były jeszcze objęte obowiązkiem stosowania kas (PKWiU z 1997 r. ex 92),
 • pogrzebowe i pokrewne (PKWiU z 1997 r. 93.03),
 • usługi świadczone w gospodarstwach domowych (PKWiU z 1997 r. 95) 2).

Objaśnienia: 1) usługi te będą mogły korzystać ze zwolnienia ewentualnie na mocy poz. 40 załącznika do projektu rozporządzenia, w której kompleksowo uregulowano zagadnienia stosowania zwolnień od ewidencji kasowej usług świadczonych przy zastosowaniu automatów; 2) wyłączenie to również ma charakter formalny, gdyż przy zastosowanej w PKWiU metodyce klasyfikowania usługi te w systemie VAT nie są objęte opodatkowaniem.

Podstawa prawna Rozporządzenie z 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (podpisane przez ministra finansów, nieopublikowane w Dzienniku Ustaw).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna i Portal Fiskalny.pl

Kasy fiskalne dla wszystkich wymienionych w artykule grup do nabycia tutaj.
Garderoba … marzenie łatwe do spełnienia

Garderoba to dla wielu z nas magiczne pomieszczenie. Jednym kojarzy się z niebywałym luksusem, inni widzą w niej tylko miejsce na ubrania, których już nigdy nie włożą.

garderoba kuchimoxx Każdy, komu dane było posiadać w domu oddzielną garderobę wie, jak przydatne jest to pomieszczenie. Po pierwsze, daje możliwość posegregowania i przemyślanego poukładania nie tylko odzieży, ale także wielu innych dużych i często nieforemnych przedmiotów, na które nie możemy znaleźć w domu miejsca. Są to więc deski do prasowania, żelazka, maszyna do szycia, zimowe swetry, kożuchy itp. Kolejną zaletą posiadania garderoby jest fakt, że ubrania trzymane na wieszakach są od razu gotowe do ubrania – nie trzeba ich prasować ani odświeżać. Planując zagospodarowanie przestrzeni, mającej stać się garderobą, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie zagwarantuje nam wygodę i długotrwały komfort użytkowania. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, najlepiej zabudować je w kształt litery ,,L”, a wolne ściany uzupełnić lustrami, które optycznie powiększą wnętrze. Minimalna powierzchnia, jaką trzeba przeznaczyć na garderobę to 3,5m2. Inaczej nie będziemy w stanie nawet się obrócić, a każde otwarcie szuflady okupione będzie nadludzkim wysiłkiem. W przypadku niewielkich wnętrz warto postawić na otwarte przestrzenie drążkowe, pozbawione frontów, dających łatwy dostęp do odzieży i zajmujących minimalną powierzchnię. Przykładem może być tu wieszak o wdzięcznej nazwie Zosia marki Kuchinox. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przedpokoju lub prowizorycznej garderóbce np. pod schodami, gdzie miejsca jest jeszcze mniej. Solidnie mocowana belka na wieszaki będzie odpowiednia zarówno do podwieszania koszul czy sukienek, jak i ciężkich kurtek zimowych, a dolne półeczki idealnie nadadzą się na drobne dodatki: rękawiczki, apaszki, berety czy szaliki. Niezależnie od wielkości, w każdej garderobie powinno znaleźć się miejsce na bieliźniarkę. Możemy przechowywać w niej nie tylko bieliznę, ale także śpioszki dziecka, cienkie koszulki i piżamy, apaszki, a nawet biżuterię. Dlatego wyposażenie naszego pomieszczenia powinno zawierać przynajmniej jeden mebel z szufladami, które nie pozwolą zakurzyć się delikatnym rzeczom. Idealnym rozwiązaniem byłoby zainwestować w ,,oddychające” szafy, czyli takie, których ściany wykonane są z materiału, przepuszczającego powietrze i przymocowanego do metalowego stelaża osłoniętego pokrowcem. Niektóre z nich, tak jak szafa Eko z Kuchinoxu, poza szufladami posiadają także zapinaną na suwak wnękę z podwieszaną belką przeznaczoną na dłuższe ubrania. Przezroczysty front z giętkiego plastiku pomoże rozeznać się w zawartości szafy, a drobne sznureczki pozwolą utrzymać półkę otwartą tak długo, jak będzie to konieczne. Dodatkowo zaoszczędzamy tu miejsce, które w przypadku klasycznej, blokowej zabudowy zajmowałyby drzwi i drzwiczki frontów.

Urządzając garderobę warto wcześniej przemyśleć jej faktyczne przeznaczenie: czy będzie to także prawdziwa przebieralnia, w której można będzie przymierzać stroje, malować się i przygotowywać do wyjścia, czy typowy składzik na sezonowe rzeczy. – mówi Marek Popecki z firmy Kuchinox. Stosownie do naszych potrzeb wybierajmy więc zabudowę tak, by spełniane przez nią funkcje idealnie współgrały nie tylko z naszym gustem, ale przede wszystkim naszymi potrzebami. www.kuchinox.pl
Biżuteria dla domu

Biżuteria dla domu Przy urządzaniu wnętrz, podobnie jak w modzie, bardzo ważne są dodatki. To one podkreślają styl pomieszczenia, nadając mu charakter modern, vintage lub glamour. Zastanawiając się nad urządzeniem naszych czterech kątów warto poświęcić chwilę na wybór odpowiednich detali – na przykład… klamki. Nie jest prawdą, że nowoczesne wnętrza nie wymagają dodatków. Ascetyczny charakter pomieszczenia wymaga urozmaicenia, jednak w tym przypadku będą to geometryczne przedmioty z tworzyw sztucznych, szkła i aluminium o monochromatycznych barwach. Przyjmuje się, że wnętrza w stylu modern powinny być aranżowane w dwóch, maksymalnie trzech kolorach. Vintage natomiast, jako styl łączący różne epoki i zestawiający ze sobą przeciwieństwa, w sferze dodatków pozostawia nam całkowitą dowolność. Mogą być to zarówno patchworki wyciągnięte z babcinej szafy, lampy w stylu kolonialnym lub awangardowe rzeźby. Jednak wnętrzem, które wymaga najwięcej uwagi i ostrożności przy dekorowaniu, jest przestrzeń glamour. Glamour znaczy blask, blichtr, splendor, jednak bardzo łatwo od lekkości, luksusu i bezpretensjonalności przejść w przesadnie ciężkie i zbyt bogate wnętrze. Podczas urządzania więc cechami wyróżniającymi będą nasycone, kontrastujące ze sobą barwy ścian i frontów mebli, różnorodność faktur, ale przede wszystkim – światło. I nie są to tylko wpadające przez okno promienie słoneczne, ale wszystko to, co będzie je odbijało. Wielkie lustra, poduszki wyszywane cekinami, satynowe firanki, ale także drobne paciorki zatrzymujące w sobie promienie słońca sprawiają, że wnętrze nabiera lekkości i kobiecego czaru. Doskonałym uzupełnieniem tego typu aranżacji, a zarazem oryginalnym elementem dekoracyjnym mogą być też klamki. Zaskakujący może być fakt, że również one, podobnie jak wnętrza, posiadają własne style.
- Klamki można dopasować do wystroju całego pomieszczenia - mówi Danuta Wika Key Account Manager z firmy Kuchinox. W stylu nowoczesnym dominują proste modele o geometrycznych kształtach, wykonane z chromu: zarówno połyskliwe, jak i satynowe. Klamki w stylu klasycznym są uniwersalne, ponadczasowe, wyróżniają się prostym wzornictwem i przybierają najczęściej odcienie złota bądź chromu. Dopełnieniem stylu romantycznego mogą być natomiast gałki. Cechują się wyrafinowanymi zdobieniami, rozetki są okrągłe, złote, chromowane i satynowe, montowane przelotowo. Na szczególną uwagę zasługują gałki kryształowe. Tu oprócz fantazyjnych rozetek wybrać możemy rodzaj szlifu: drobniejszy przywodzi na myśl misternie skonstruowany przez naturę kryształek lodu, grubszy przypomina raczej starannie opiłowany diament. Promienie słoneczne rozszczepiają się na wyszlifowanych krawędziach gałki wykonanej z kryształu górskiego. Dzięki użyciu takiego materiału możemy obserwować prawdziwy spektakl kolorów za każdym razem, gdy tylko światło muśnie naszą „kryształową kulę”. Warto też zwrócić uwagę na bardziej przyziemną korzyść z misternych szlifów: otóż ręka najzwyczajniej nie ślizga się po gałce, jak miałoby to miejsce w przypadku gładkiej faktury.
Dobierając klamkę do naszych drzwi pamiętać należy przede wszystkim o tym, by wraz z drzwiami tworzyła harmonijną całość. Kryształowe i delikatne nie pasują do standardowych, plastikowych lub ciężkich i mosiężnych wrót, wyglądają jednak olśniewająco jako uzupełnienie lekkich, drewnianych drzwi wewnętrznych; kuchennych lub sypialnianych. Pozorna kruchość połyskujących uchwytów doskonale podkreśli styl wnętrza wykreowanego przez kobietę kochającą piękno, lekkość i szyk. www.kuchinox.plKuchinox przedstawia: PANEL PRYSZNICOWY – elegancki czy szałowy?

panele prysznicowe - eleganckie i szalowe Nowy panel prysznicowy Fiord firmy Kuchinox z pewnością zainteresuje osoby, które cenią sobie nowoczesność ubraną w bezpretensjonalną, klasyczną formę. Ponadczasowy matowo - czarny kolor panelu Fiord połączony z błyszczącymi elementami użytkowymi nadaje mu niebywale eleganckiego i zarazem szykownego wyglądu. Oprócz pięknej formy Fiord jest także niezwykle funkcjonalny i bogato wyposażony. Posiada 6 dysz do hydromasażu, okrągłą jednofunkcyjną wylewkę górną o dużej powierzchni oraz trzyfunkcyjną słuchawkę ręczną z funkcją stop, która oszczędza wodę. Bateria termostatyczna chroni przed wahaniami temperatury wody, a aluminiowa maskownica czyni panel lekkim i łatwym w montażu. Panel Fiord daje możliwości montażu narożnego lub ściennego. Wymiary Fiord : 1500 x 230 mm. Dla miłośników mocnych akcentów firma Kuchinox wprowadziła do oferty designerski, aluminiowy panel prysznicowy Red. Jak sama nazwa wskazuje panel wyróżnia się diabelskim, nasyconym czerwonym kolorem, który świetnie sprawdzi się w kabinie prysznicowej osoby odważnej i zdecydowanej. Zwolennicy oryginalnych aranżacji łazienkowych docenią w nim wielofunkcyjność połączoną z nowoczesnym charakterem i ognistym wyglądem. Poza jednofunkcyjną górną tarczą prysznicową Red posiada pięć wmontowanych diagonalnie dysz do hydromasażu oraz trzyfunkcyjną słuchawkę ręczną z funkcją „stop”, czyli funkcją oszczędzania wody. Idealny do ściennego montażu, posiada baterię termostatyczną, która ustrzeże nas przed nagłymi zmianami temperatury wody. Wymiary Red: 2000x175 mm. Cena obu paneli to ok. 800 zł szt. www.kuchinox.pl

Rombor - 
łożyska kulkowe,dwurzędowe,mikrołożyska,łożyska kulkowe jednorzędowe,łożyska walcowe,łożyska wahliwe,łożyska igiełkowe,łożyska kulkowe skośne,łożyska do klimatyzacji,łożyska specjalne,łożyska samochodowe,łożyska standardowe,łożyska toczne,łożyska przemysłowe

Płatności w serwisie obsługiwane są przez DotPay